| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Otwieranie okien. Jak się mogą otwierać skrzydła okienne?

Otwieranie okien. Jak się mogą otwierać skrzydła okienne?

W domach jednorodzinnych mamy do czynienia z trzema typami okien: zwykłymi oknami, oknami balkonowymi i oknami połaciowymi. Wszystkie są podobnie zbudowane, a różnią się między innymi sposobem otwierania. Sposób otwierania zależy natomiast od rodzaju okuć okiennych zastosowanych w danym modelu.

Okucia, które pozwalają tylko otworzyć okno, nazywane są rozwieralnymi, te zaś, które umożliwiają ich odchylenie od pionu – uchylnymi. Najpopularniejsze obecnie okucia dają możliwość zarówno otwarcia, jak i odchylenia, są więc określane jako uchylno-rozwieralne. Niektórzy producenci oferują też okucia przesuwne, składane lub obrotowe.

Jak otwierają się okna?

  • Zwykłe – mogą być otwieralne – jedno-, dwu- lub trójskrzydłowe albo nieotwieralne. Za ruch skrzydła odpowiadają okucia sterowane klamką, których ważną częścią są zawiasy. Okna otwieralne są sprzedawane jako rozwieralne, uchylne lub uchylno-rozwieralne. Przesuwne są w Polsce rzadkością, ale np. są one popularne w Wielkiej Brytanii.
  • Balkonowe – budowę mają podobną do okien zwykłych. Mogą być rozwieralno- -uchylne, składane lub przesuwne. Producenci oferują okna z progami, bezprogowe – tak zwane HS-y – lub z niskimi, profilowanymi progami. Te ostatnie są znacznie bezpieczniejsze i wygodniejsze od tradycyjnych. W oknach bezprogowych skrzydła podczas otwierania unoszą się nieco w górę i są odsuwane w bok. W trakcie zamykania ponownie obniżają się do poziomu posadzki. Są i takie okucia, które nie powodują unoszenia i opuszczania skrzydeł, a jedynie wysuwanie się z nich i chowanie gumowej uszczelki, która łączy się z uszczelką progu. Niedogodnością wiążącą się z dużymi drzwiami przesuwnymi jest to, że bywają ciężkie do otwierania.
  • Połaciowe – ich skrzydła mogą być obrotowe, uchylne lub uchylno-obrotowe. W sprzedaży oprócz zwykłych są również okna połaciowe z minibalkonami oraz okna mansardowe (kolankowe) – których dolna część jest pionowa, a górna – skośna.
Autor: Rehau

Okna balkonowe mogą być rozwieralno- -uchylne, składane lub przesuwne (fot. REHAU)

Okna nieotwieralne - gdzie montować?

Okna nieotwieralne kosztują mniej niż zwykłe. Warto więc wyposażać w nie pomieszczenia, w których zależy nam tylko na dziennym świetle, a nie na wietrzeniu. Można je montować w piwnicach lub garażach. Przemawia za tym fakt, że okna te są odporniejsze na włamanie niż otwieralne, zwłaszcza gdy będą miały szyby klasy P4 lub P5. Okna nieotwieralne powinny być montowane nie wyżej niż na parterze. Na wyższych kondygnacjach będziemy mieli kłopoty z ich myciem od zewnątrz. Chyba że jest do nich dostęp z balkonu lub tarasu. Okna nieotwieralne mają węższe ościeżnice niż otwieralne. Gdy zamontujesz je obok otwieralnych, połączenie to będzie wyglądać nieatrakcyjnie, gdyż zostaną zaburzone proporcje ram. Aby tego uniknąć można zastosować specjalne profile wyrównujące. Okna nieotwieralne są też często częścią zestawu balkonowych okien przesuwnych, w których porusza się tylko jedno ze skrzydeł.

Parapet wewnętrzny to ważny element wykończenia wnętrz. Zobacz dlaczego

Parapety trzeba właściwie dobrać do rodzaju okna i wystroju pomieszczenia. Montuje się je jeszcze...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Świetliki dachowe - dobry sposób na wprowadzienie...

Świetliki dachowe zapewniają naturalne oświetlenie tam, gdzie nie mogą tego zrobić okna. Poza tym potrafią...

Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Dopasowanie stolarki otworowej do elewacji...

Dobieranie stolarki otworowej to nie lada zadanie. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową, aby okna i drzwi...

Co powoduje parowanie szyb i jak skutecznie...

Wiele osób żali się na parowanie szyb w swoich domach czy mieszkaniach, nie wiedząc jak sobie z tym...

Sposoby na zaciemnienie wnętrz - rolety i żaluzje

Rolety, żaluzje i inne przesłony okienne służą nie tylko do ochrony wnętrz przed słońcem i wysoką temperaturą...

Okna drewniano-aluminiowe – luksus,...

Połączenie drewna i aluminium pozwoliło stworzyć okna doskonałe. Wyróżnia je ekskluzywny wygląd,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.