| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okna i drzwi. Rozwiązania polecane przez redakcję Muratora.

Okna i drzwi. Rozwiązania polecane przez redakcję Muratora.

Poznaj najnowsze trendy w dziedzinie stolarki okiennej i drzwiowej. Zobacz, jakie okna i drzwi poleca redakcja Muratora. Poznaj okna drewniano-aluminiowe i duże okna przesuwne. Zwróć też uwagę, na rozwiązania zapewniające energooszczędność - ciepły montaż okien lub ocieplony próg okien tarasowych.

Autor: prywatne archiwum Zuzanna Podwysocka
Autor: prywatne archiwum Radosław Murat

Duże okna przesuwne

Otwieranie okien tarasowych nie wymaga już wysiłku, a skrzydła okienne nie zabierają cennego miejsca we wnętrzu. Wśród sposobów na otwieranie dużych okien tarasowych wyróżniają się dwa:

  • podnoszono-przesuwny;
  • uchylno-przesuwny.

Zarówno w jednym, jak i w drugim systemie, jeżeli okno składa się z dwóch części, jedna jest otwierana, a druga pozostaje stała.

Oba nadają się do dużych przeszkleń, z tym że sposób podnoszono-przesuwny umożliwia otwarcie skrzydła o większej masie – nawet do 400 kg.

W tym systemie po przekręceniu klamki przesuwasz otwieraną część okna po szynie. W uchylno-przesuwnym skrzydło najpierw uchylasz, a następnie odsuwasz od płaszczyzny, w której pozostaje po zamknięciu, i dopiero przesuwaszwzdłuż części nieotwieralnej.

W systemie podnoszono-przesuwnym części okna otwierana i nieotwierana nie znajdują się w jednej płaszczyźnie, natomiast w systemie uchylno-przesuwnym po zamknięciu okna płaszczyzna obu części jest równa.

Elementy dużych przeszkleń mogą być bardzo ciężkie, jeżeli więc decydujesz się na system uchylno-przesuwny, warto do jego otwierania wybrać zintegrowany mechanizm wspomagający otwieranie lub zamykanie skrzydła podczas obrotu klamki – dzięki niemu nie ma potrzeby odciągania lub dociskania ciężkich skrzydeł podczas ich obsługi.

Autor: Andrzej Szandomirski

Ciężkie okno tarasowe wyposażone w nowoczesny system uchylno-przesuwny z mechanizmem wspomagającym zamykanie otwiera się wyjątkowo lekko

Okna drewniano-aluminiowe

Łączą dobrą izolacyjność i ciepło drewna z trwałością, wytrzymałością i nowoczesnym wyglądem aluminium. Znacznie łatwiejsza jest też ich pielęgnacja. Większość okien drewniano-aluminiowych składa się z drewnianych ram, na które nałożone są aluminiowe nakładki. W najnowocześniejszych wzorach, które są jednocześnie najcieplejsze, w ramach stosuje się zespolenie drewna, termoizolacyjnej pianki oraz aluminium. Drewniana część ramy, ciepła i przyjemna w dotyku, znajduje się od strony wnętrza pomieszczenia, które dzięki temu może być przytulne i domowe. Natomiast aluminium, które znajduje się po zewnętrznej stronie okna, podnosi znacząco jego odporność na czynniki atmosferyczne – słońce, wilgoć, deszcz i mróz. Warstwa aluminium może być lakierowana proszkowo na dowolny kolor lub anodowana. Materiał ten umożliwia też uzyskanie minimalistycznych kształtów profili, dlatego takie okna szczególnie dobrze sprawdzą się w nowoczesnych domach. Są one również znacznie trwalsze niż wykonane w całości z drewna lub z PCW.

Ciepły montaż okien

Umożliwia całkowite otulenie ościeżnicy okiennej materiałem, którym ocieplono ściany. Jest jak dotąd najlepszym sposobem na uniknięcie mostków termicznych na obwodzie okna. Kiedyś miejsce okna było w połowie grubości ściany. W ostatnich latach okna coraz bardziej parły ku elewacji. Najpierw zaczęto sytuować je bliżej zewnętrznej krawędzi ścian, aby ościeżnice sąsiadowały z ociepleniem. Później specjaliści wymyślili, że można je nawet trochę wysunąć poza lico muru. Dziś, gdy ocieplenie na ścianach zewnętrznych ma grubość 20 cm lub więcej, okna na dobre żegnają się z otworami okiennymi. Nowa technologia pozwala wysunąć je w całości na zewnątrz. Zawdzięczamy to nowoczesnym kotwom i konsolom wspierającym ościeżnicę od dołu. Dzięki nim okno jest wystarczająco solidnie zamocowane, a jednocześnie otulone szczelnie materiałem ociepleniowym. Mostki termiczne wokół ościeżnicy przestają istnieć, co dobrze ilustrują zdjęcia termowizyjne. Dopełnieniem są taśmy uszczelniające – paroizolacyjna od środka i paroprzepuszczalna od zewnątrz – oraz taśmy rozprężne pozwalające wypełnić ściśle każde miejsce, w którym materiał termoizolacyjny nie przylega jak trzeba do ościeżnicy.

Okna nieotwieralne

Stają się coraz popularniejsze. To dobrze, bo są tańsze i cieplejsze od otwieralnych. Zastosowanie w niektórych miejscach fiksów, czyli okien nieotwieralnych, zmniejszy nieco ucieczkę ciepła, a jednocześnie umożliwi osiągnięcie wymarzonego efektu dużego przeszklenia. Takie okna mają lepsze parametry przenikania ciepła przez przegrody niż tej samej wielkości otwieralne. Są też tańsze, bo nie płacisz za skomplikowane mechanizmy okucia. Ze stosowaniem fiksów (czyli skrzydeł nieotwieralnych) nie należy jednak przesadzać. Najlepiej je wstawiać tylko w te miejsca, do których jest bezproblemowy dostęp z obu stron, by łatwo dało się je umyć.

Ciepły próg w drzwiach balkonowych i drzwiach wejściowych

Ocieplenie pod progiem zapobiega nadmiernej ucieczce ciepła. Montowane kiedyś drewniane lub stalowe progi stanowiły potężny mostek termiczny, a sytuację pogarszał jeszcze brak ocieplenia pod progiem. Dostępne obecnie wielokomorowe, tak zwane ciepłe progi skutecznie zapobiegają ucieczce ciepła. Mogą być zbudowane z profili metalowych z wypełnieniem izolacyjnym lub z PCW i chronione pokrywą odporną na ścieranie oraz uderzenia. Na rynku dostępny jest też próg z dodatkowymi profilami poszerzającymi, które są umieszczone pod właściwym progiem i pełnią funkcję izolacji między warstwami zewnętrznymi i wewnętrznymi podłogi.

Ocieplone drzwi wejściowe

Dobrze zaizolowane drzwi to pierwszy krok do tego, żeby zapomnieć o zimnym wiatrołapie u wejścia do każdego domu. Obecne wymogi prawne pozwalają na montaż drzwi o współczynniku przenikania ciepła U = 2,6 W/(m2.K). To jest prawie dziewięć razy zimniejszych niż ściany zewnętrzne, dla których współczynnik U wynosi 0,3 W/(m2.K). W projekcie nowych warunków technicznych dla drzwi przyjęto wartość U = 1,7. Co ciekawe, oferta rynkowa jest znacznie lepsza pod tym względem. Dobre drzwi mają przekładki termiczne w profilach i wypełnieniu skrzydła. Zwykle jest to masa z pianki poliuretanowej o dobrym współczynniku przewodzenia ciepła λ na poziomie 0,022-0,024 W/(m.K). Nowością są przekładki z pianki fenolowej połączonej z aerożelem. Dobrze izolowane drzwi powinny mieć współczynnik U na poziomie 1-1,2. To jest standard do domów energooszczędnych. Najlepszy współczynnik U (najcieplejsze mają U = 0,72) przy rozsądnej cenie osiągają drzwi drewniane.

Sprawdź, co wiesz o ciepłych oknach. Rozwiąż nasz test

Ciepłe okna to nie tylko moda, ale już konieczność. Zanim wyposażysz w nie swój dom, dowiedz się...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Rolety zewnętrzne i moskitiery - sposoby montażu,...

Rolety zewnętrzne zabezpieczają przed przegrzewaniem się pomieszczeń latem i zbytnią utratą ciepła zimą....

Markizy do okien pionowych: rodzaje i sposób...

Markizy to przede wszystkim bardzo dobry sposób na ochronę wnętrza domu przed nadmiernym nagrzewaniem...

Duże okna pionowe. Spraw, aby Twój dom był...

Duże okna pionowe zacierają granicę pomiędzy wnętrzem domu, a jego otoczeniem. Poznaj nowoczesne rozwiązania,...

Dom na czasie - wysokie okna, duże przeszklenia

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...

Eleganckie i komfortowe drzwi tarasowe

Nowoczesne drzwi tarasowe pozwalają harmonijnie połączyć wnętrze domu z otoczeniem. Stanowią również...