| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okna energooszczędne. Pomyśl o nich, gdy poddajesz dom termomodernizacji

Okna energooszczędne. Pomyśl o nich, gdy poddajesz dom termomodernizacji

Wstawienie nowych okien to poważna inwestycja finansowa. Nie warto jednak oszczędzać. Gdy przeprowadzasz termomodernizację, zdecyduj się na okna energooszczędne, o najniżym współczynniku przenikania ciepła.

Kiedy przeprowadzić wymianę okien na okna energooszczędne?

Jeśli masz dom ocieplony przed laty, na przykład 10 cm styropianu i nie będziesz tego poprawiać, nie ma sensu montować okien o najwyższych parametrach izolacyjności termicznej. Natomiast jeżeli zamierzasz ocieplić dom do standardu energooszczędnego, to znaczy zastosować na przykład 20 cm najcieplejszego w tej chwili styropianu grafitowego, powinieneś także zamontować równie ciepłe okna. Nie mniej ważne jest, w jaki sposób dom jest ogrzewany, czyli jak wysoki jest koszt przygotowania ciepła. Im więcej kosztuje cię ogrzewanie domu, tym bardziej opłaca się poprawić parametry termoizolacyjne ścian zewnętrznych. Ale jeśli masz najtańsze w eksploatacji ogrzewanie piecem na paliwo stałe lub chcesz po termomodernizacji zastosować pompę ciepła, to nie opłaca się inwestować w bardzo drogie okna. Ponieważ dom będzie ogrzewany w sposób tani, oszczędność na tym polu będzie również nieduża.

Autor: VEKA POLSKA

Różne okna w jednym domu

Na elewacji południowej powinno się umieszczać takie o przeciętnym współczynniku przenikania ciepła Uw i wysokim współczynniku przepuszczalności promieniowania słonecznego gc. Chodzi o to, że tu okna powinny nie tylko izolować, ale także umożliwić pozyskiwanie ciepła w sposób pasywny. Należy jednak pamiętać, że takie okna mogą latem prowadzić do przegrzania domu, zatem konieczne będzie zastosowanie rolet lub markiz. Za to na północnej stronie domu warto montować okna najlepiej izolujące przed zimnem, z bardzo ciepłym pakietem szybowym i o jak najniższym współczynniku gc, bo przecież nic tu się nie zyska. Na pozostałych ścianach domu parametry izolacyjne okien powinny być bliskie cechom tych na południowej stronie. Nie mniej ważne jest, jak duże są (lub będą) okna oraz jak wielki udział stanowią w powierzchni ścian zewnętrznych. Im większe są przeszklenia, tym bardziej wpływają na koszt ogrzewania domu.

WARTO WIEDZIEĆ

Wymiana okien a termomodernizacja

Wstawienie nowych okien to pierwszy krok podczas remontu domu połączonego z termomodernizacją. Warto nawet ze względów ekonomicznych rozłożyć go w czasie, aby móc zrobić to optymalnie. Moim zdaniem należy montować okna o jak najwyższych parametrach izolacyjnych przy równoległym uwzględnieniu wskaźnika ceny. Najlepiej jest wybierać okna z przeszkleniami trzyszybowymi z ciepłą ramką dystansową. Zalecałbym okna energooszczędne o współczynniku Uw co najmniej 0,9-1 W/(m2.K) lub nawet okna pasywne o Uw  poniżej 0,8, które w ostatnim czasie tanieją. Montaż okien o współczynniku Uw  = 1,3-1,5 W/(m2.K), stanowiących dużą część obecnej oferty, w moim przekonaniu nie ma sensu. W związku z szybkim rozwojem tej branży oraz wprowadzaniem coraz bardziej rygorystycznych przepisów takie okna już za kilka lat będą przestarzałe, a ponowna wymiana sprawnego technicznie okna po na przykład dziesięciu latach nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

Cezary Sankowski, architekt projektujący domy pasywne

Parametry okien: jaki powinien być współczynnik przenikania ciepła U i przepuszczalności energii cieplnej g?

Przez okna ucieka z domu od 25 do 40% ciepła. Aby jak najbardziej ograniczyć to zjawisko, powinno...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przygotowanie do montażu markizy tarasowej

Zastanawiasz się nad nowoczesnym wyposażeniem i wykończeniem domu? Popraw swój standard mieszkania...

Okna drewniano-aluminiowe – luksus,...

Połączenie drewna i aluminium pozwoliło stworzyć okna doskonałe. Wyróżnia je ekskluzywny wygląd,...

Energooszczędność w pakiecie. Uniwersalny...

Energooszczędność to jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym budownictwie. Wzrastające ceny...

Nowe warunki techniczne dla budynków: zaostrzone...

Od 1 stycznia 2017 roku zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki....

Okna energooszczędne do domów klasy premium. Czy...

Świadomość inwestorów na temat energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności, stale rośnie....

Okna do współczesnego domu – energooszczędne,...

Inwestorzy planujący budowę lub remont domu są coraz bardziej świadomi, jakie parametry powinny...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.