| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Nowe okna - więcej światła. Jak zwiększyć wymiary otworów okiennych?

Nowe okna - więcej światła. Jak zwiększyć wymiary otworów okiennych?

Dom z dużymi oknami to marzenie wielu inwestorów. Wymiary otworów okiennych są jednak często zbyt małe, jak na oczekiwania mieszkańców. Zobacz, w jaki sposób można powiększyc otwory i zamontować w nich nowe okna.

Wydłużanie otworów

Jednym ze sposobów modernizacji starego domu jest wymiana okien od strony ogrodu na większe. Jak duże mogą one być? Decyzja ta jest uzależniona od skali remontu, jaki chcesz przeprowadzić. Jeśli nie zamierzasz ingerować w konstrukcję budynku, powiększyć możesz jedynie wysokość okna, tak by zmieściło się pod istniejącym nadprożem. Dzięki takiej zmianie prawie dwukrotnie powiększy się powierzchnia okna. Ograniczeniem mogą jednak być grzejniki, które zazwyczaj są usytuowane pod oknami. Gdy zdecydujesz się na ich usunięcie lub przeniesienie, nowe okna mogą sięgać do samej podłogi. Jeżeli będą musiały pozostać, ale uda się je wymienić na niższe – okna będą się mogły zaczynać już na przykład 50-60 cm nad podłogą. Zyskasz w ten sposób okna widokowe, przez które będziesz mógł podziwiać ogród.

Poszerzanie otworów

Jeśli sama zmiana wysokości przeszkleń to zbyt mało, by otworzyć dom na ogród, można się zdecydować na jednoczesne ich poszerzenie. Wymaga to przebudowy otworów okiennych i zrobienia nowego nadproża. Jego rodzaj, rozmiary i sposób osadzenia w ścianie zależą od szerokości nowego otworu okiennego i od ciężaru konstrukcji nad nadprożem. Czasem jako nadproże można wykorzystać opuszczany wieniec stropu żelbetowego lub podciąg, ale o tym musi zadecydować konstruktor. Ponieważ poszerzanie otworów okiennych jest ingerencją w konstrukcję domu, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Nowe nadproże

Nowe nadproża wykonuje się etapami – najpierw wykuwa się bruzdy po jednej stronie muru, osadza w niej belkę, a później powtarza się to po drugiej stronie ściany. Gdy obie belki są zamocowane, stęża się je śrubami, kotwami lub spawanymi poprzeczkami. Dopiero gdy nowe nadproże jest gotowe, można przystąpić do poszerzania otworu okiennego.

Autor: Andrzej Szandomirski

Duże okno bez podziałów może być nieotwierane. Zapewni wtedy niczym niezakłócony kontakt wzrokowy z ogrodem. Wyjście do ogrodu i wietrzenie pomieszczenia jest możliwe dzięki bocznym otwieranym drzwiom. Komfortową temperaturę w sąsiedztwie dużego przeszklenia gwarantuje grzejnik kanałowy.

Wielkość okien a ich podziały

O podziale dużego przeszklenia przesądza jego konstrukcja, czyli okucia, które obsługują otwieranie i zamykanie okien. Mniejsza liczba elementów okna umożliwia zwiększenie powierzchni przeszklonej. Zapewni to lepszy kontakt wzrokowy z ogrodem oraz pozwoli ograniczyć koszt danego okna. Elementy konstrukcyjne przeszklenia (ramy) wraz z okuciami obsługującymi ruchome skrzydła to najdroższe jego części. Jeśli zależy ci na optycznym połączeniu wnętrza z ogrodem, najlepiej wybierać okna o dużych skrzydłach, bez podziałów konstrukcyjnych.

Okna nieotwierane

Nie każde duże przeszklenie jest wykorzystywane do wychodzenia na taras. Gdy najważniejszym jego zadaniem jest zapewnienie widoku i doświetlenie wnętrza światłem dziennym, wówczas wystarczy wstawić w otwór przeszklenie stałe, tak zwany fiks. Często stosuje się też połączenie części nieotwieranej z otwieraną. To rozwiązanie pozwoli obniżyć cenę przeszklenia i podnieść jego izolacyjność termiczną. Nie zawsze jednak dobrze wygląda sąsiedztwo ruchomych skrzydeł ze stałym przeszkleniem – pakiety szybowe znajdują się w różnych płaszczyznach, a ramy, w które są wstawione, mają odmienną grubość. (W przeszkleniach typu fiks szyba jest umieszczona w ramie, do której w oknie otwieranym dochodzi rama ruchomego skrzydła). Trzeba więc mieć świadomość, że wstawione obok siebie skrzydła otwierane i przeszklenia stałe nie będą wyglądały identycznie.

Stałe jak otwierane

Jeżeli chce się uniknąć przypadkowego zestawienia ram różnej grubości, można wybrać nieco droższe rozwiązanie, w którym okno stałe wygląda podobnie jak otwierane. Aby uzyskać ten efekt, pakiet szybowy wstawia się w ramę skrzydła, a skrzydło wkleja w stałą ramę ościeżnicy. Tylko wnikliwy obserwator zauważy w takim skrzydle brak klamki i widocznych zawiasów.

Nowe okna plastikowe. Wymiana okien w starym domu

Wymiana okien w starym domu nie zawsze przebiega standardowo. Każdy budynek to inna historia....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Okno tarasowe: jakie okno wybrać oraz jakie są...

Obecnie niemal w każdym nowym projekcie domu można spotkać co najmniej jedno duże okno tarasowe. Są cenione,...

Zaproś świat do domu. Okna balkonowe na poddaszu

Poddasze kreuje wiele ciekawych możliwości architektonicznych i aranżacyjnych. W dachu skośnym bez ścianki...

Montaż stolarki. Jak montować okna, drzwi...

Montaż okien, drzwi wejściowych oraz bram garażowych nie jest prosty, o czym przekonują reklamacje zgłaszane...

Przygotowanie do montażu markizy tarasowej

Zastanawiasz się nad nowoczesnym wyposażeniem i wykończeniem domu? Popraw swój standard mieszkania...

Nowe warunki techniczne dla budynków: zaostrzone...

Od 1 stycznia 2017 roku zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki....

Świetliki dachowe - dobry sposób na wprowadzienie...

Świetliki dachowe zapewniają naturalne oświetlenie tam, gdzie nie mogą tego zrobić okna. Poza tym potrafią...