| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Kiedy wymieniać okna?

Kiedy wymieniać okna?

Nowe okna chronią dom przed utratą ciepła i zapewniają ciszę. Ale wymiana okien w całym domu to spory koszt.

Autor: Rehau

Najczęściej przyczyną wymiany okien jest ich zły stan techniczny: nieszczelność, zniszczone i wypaczone ramy oraz kłopoty z ich użytkowaniem, zamykaniem, otwieraniem.

Wymiana okien: czy można zaoszczędzić?

Najczęściej stosowanym zabiegiem, który obniża cenę okien, jest zamiana niektórych otwieralnych skrzydeł na nieotwieralne, tzw. okna stałe. Są tańsze, bo nie mają okuć i mają mniejszą liczbę profili. Można to zrobić, jeśli jest łatwy dostęp do okna z obu stron (do mycia i konserwacji).

Jeżeli stare okna były podzielone na kilka pól, można zastąpić je jednym. Nowe okna, zwłaszcza plastikowe, mają zwykle szersze ramy niż stare. Powtórzenie podziałów ze starego okna może się wiązać ze zmniejszeniem powierzchni szyby oraz z koniecznością złożenia nietypowego zamówienia, co oznacza większy wydatek.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przed wymianą okien

  • Kolejność prac. Okna najlepiej montować przed ociepleniem elewacji. Prace w odwrotnej kolejności mogą doprowadzić do uszkodzenia warstwy ocieplenia przy demontażu starych i montażu nowych okien. Podczas montażu temperatura na zewnątrz nie powinna być niższa niż 5°C.
  • Pomiar. Przed zamówieniem okna u producenta trzeba dokładnie wymierzyć otwór, w który zostanie wstawione. Zwykle robi to ekipa, która później zamontuje okno. Okno powinno być mniejsze od otworu - węższe o 2-3 cm i niższe przynajmniej o 5 cm, żeby można było je poprawnie ustawić w murze, zamontować parapety zewnętrzne i wewnętrzne i uszczelnić połączenia.
  • Miejsce. Zwykle ekipy monterskie chcą wstawiać nowe okna dokładnie w miejscu starych. Można tak zrobić, jeśli wymiana jest jedyną pracą remontową. Jeżeli będą ocieplane ściany, okna trzeba przesunąć do ich zewnętrznej płaszczyzny. Łatwo będzie wtedy ocieplić miejsce wokół otworów okiennych i wyeliminować mostki termiczne w ościeżach.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 2378

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 2378

Poprawny montaż okien

Najpierw trzeba sprawdzić, czy okna pasują do otworów, w których będą montowane. Parapety zewnętrzne, a często także wewnętrzne, należy zdemontować. Ościeże, czyli mur wokół okna, musi być równe i suche. Trzeba je oczyścić, uzupełnić zaprawą ubytki tynku. Nie wolno pozostawiać kruchych fragmentów tynku czy resztek izolacji. Ościeżnicę stawia się na progu podościeżnicowym - zaimpregnowanym krawędziaku drewnianym - lub na specjalnej listwie podparapetowej z PCW. Próg trzeba wypoziomować i sztywno zamocować do podłoża. Jeżeli nie jest specjalnie wyprofilowany, ościeżnicę przykręca się do niego wkrętami lub dyblami. Dopiero wtedy całość stanowi sztywną konstrukcję.

Okno należy wstawić w otwór tak, aby po obydwu jego bokach i na górze, pomiędzy ościeżnicą a murem była jednakowa szczelina o szerokości 1-3 cm. Mniejsza może powodować wypaczenie ram, a większa stać się przyczyną niedostatecznie trwałego osadzenia okna w murze.

Mocowanie ościeżnicy bezposrednio - na dyble i pośrednio - na kotwy.

Styk ościeżnicy z murem należy uszczelnić, najlepiej rozprężną pianką poliuretanową. Powierzchnie, do których będzie przylegać, trzeba zwilżyć wodą, a ramiaki ościeżnicy zabezpieczyć przed zabrudzeniem, najlepiej taśmą malarską (z papieru lub tworzywa), którą usuwa się natychmiast po zakończeniu prac. Jeżeli piankę nanosi się po zawieszeniu skrzydeł okna, pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem powinno się wstawić wkładki dystansowe zapobiegające zakleszczaniu się skrzydeł. Jeśli skrzydła nie są jeszcze zawieszone, pomiędzy ramiakami powinno się umieścić drążki rozporowe lub listwy rozporowe, aby zapobiec ich wybrzuszeniu. Gdy pianka wyschnie, jej nadmiar ścina się ostrym nożem. Dziury po usuniętych klinach uzupełnia się pianką. Przycięte powierzchnie od razu należy ochronić przed wilgocią: silikonem lub folią od strony pomieszczenia, specjalną taśmą rozprężną - od zewnątrz.

W ościeżach z węgarkiem należy zwrócić uwagę na poprawne odizolowanie jego styku z oknem - wełną mineralną lub specjalną taśmą rozprężną. Aby na styku tynku z ramą okna nie powstały w przyszłości spękania i szczeliny, można zastosować specjalne listwy przyokienne. Zapewnią one trwałe, estetyczne i szczelne połączenie stolarki z tynkiem. Można też osłonić styki listwami maskującymi z drewna lub tworzywa.

Przy montażu parapetów trzeba zwrócić uwagę na uszczelnienie ich styku z ramą (progiem) i na ich właściwe położenie. Parapet wewnętrzny powinien podchodzić pod ościeżnicę, stykając się z odizolowanym od parapetu progiem. Parapet zewnętrzny powinien być wsunięty w specjalny wrąb w oknach.

Po założeniu skrzydeł okno należy starannie wyregulować, sprawdzić, czy otwiera się i uchyla. Z ram i ze skrzydeł należy usunąć folię ochronną. Poprawność osadzenia okna można sprawdzić, mierząc jego przekątne - powinny mieć jednakową długość, a dopuszczalne odchylenie to 3 mm.

Wymiana okien w zgodzie z przepisami

Wymiana okien i drzwi zewnętrznych w domach jednorodzinnych nie stanowi robót budowlanych objętych zakresem przedmiotowym ustawy Prawo budowlane. Wymianę należy bowiem rozpatrywać jako zwykłe użytkowanie rzeczy wynikające z prawa własności. Jeśli wymiana okien wiązałaby się jedak z integracją w kontrukcję budynku (powiększenie otworu lub wybicie nowego), zgodnie z treścią art. 28 ust. 1 ustawy Prawo budowlane roboty budowlane można rozpocząc jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Zatem zmiana wielkości okien i zrobienie nowego otworu w elewacji podlegają temu obowiązkowi, jednak ostateczna ocena planowanych prac (czy będą podlegały obowiązkowi zgłoszenia, czy uzyskania pozwolenia na budowę) należy do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Czym zasłonić okno w dachu

Za dużo słońca na poddaszu? Okna połaciowe też można zasłaniać. Na szczęście dziś jest na to wiele...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom na czasie - wysokie okna, nowoczesne...

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...

Roleta zewnętrzna – sposób na ochronę poddasza...

Na komfort korzystania z poddasza latem ogromny wpływ ma zachowanie odpowiednich warunków termicznych....

Nowe Okna i Drzwi

Wybieramy je do domów nowo budowanych i remontowanych. W tych pierwszych stanowią eleganckie...

Okna do płaskich dachów - duża ilość światła,...

W budynkach z płaskimi dachami często zdarza się, że wewnątrz są pomieszczenia, w których nie ma...

Energooszczędne okna za rozsądną cenę. Sprawdź...

Dobre okna są energooszczędne, charakteryzują się odpowiednimi parametrami technicznymi a do tego można je...