| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Ciepły montaż okien. Jak montować okna i jak je uszczelniać, żeby zminimalizować straty ciepła?

Ciepły montaż okien. Jak montować okna i jak je uszczelniać, żeby zminimalizować straty ciepła?

Ciepły montaż okien różni się od normalnego pod wieloma względami. Przeprowadza się go po to, żeby straty ciepła przez okna były jak najmniejsze. Liczy się więc sposób osadzenia ościeżnic i ich właściwe uszczelnienie.

Ciepły montaż ciepłych okien

Nowoczesne okna są coraz cieplejsze. Energooszczędne mają współczynnik przenikania ciepła Uw około 1,3 W/(m2.K), a okna pasywne – poniżej 0,8 W/(m2.K). Ich profile mają ciepłe wkładki, a szyby zespolone, najczęściej potrójne, są wypełnione argonem lub kryptonem. Jeśli zostaną zamontowane w sposób tradycyjny, w miejscu styku okna z murem pojawi się mostek cieplny, który zniweczy całą inwestycję. Dlatego jeżeli decydujesz się na dobre okna, warto zadbać o to, żeby były zamontowane w najlepszy sposób.

Montaż okna w ścianie jednowarstwowej

W ścianie jednowarstwowej (która ma grubość nawet 40-50 cm) okno należy osadzić mniej więcej w połowie jej grubości. Nie powinno być ono zamocowane zbyt głęboko, bo jego zadaniem jest doświetlenie pomieszczeń, a im bliżej zewnętrznej krawędzi będzie ustawione, tym więcej światła wpuści do wnętrza. Nie może być też umieszczone zbyt blisko zewnętrznej krawędzi, bo profil ościeżnicy będzie znacznie zimniejszy niż wtedy, gdy zamontujesz go głębiej w ścianie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Montaż okna w ścianie trójwarstwowej

W ścianie trójwarstwowej okno mocuje się w warstwie izolacyjnej na długich kotwach przytwierdzonych do wewnętrznego muru nośnego. Jest to rozwiązanie optymalne. Warstwa ocieplenia ma zwykle 10-12 cm grubości, więc profil okna jest otoczony warstwą izolacyjną.

Montaż okna w ścianie dwuwarstwowej

W ścianie takiej tradycyjny sposób montowania okien polega na mocowaniu ich w granicy muru nośnego. W takiej sytuacji powierzchnia ościeżnicy przylegająca do ściany jest ciepła. Ponadto jest poddawana silnym wpływom różnicy temperatury – ciepła od wewnątrz i zimna z zewnątrz – co może powodować wytrącanie się pary wodnej na powierzchni okna. Już lekkie wysunięcie okna w warstwę ocieplenia znacząco poprawia przebieg izoterm na ościeżnicy i wokół okna. Stopień wysunięcia okna w warstwę ocieplenia zależy od jej planowanej grubości. Parapet zewnętrzny powinien mieć szerokość przynajmniej 10 cm. Dlatego w ścianie dwuwarstwowej z 10-15 cm styropianu okna mogą być wysunięte tylko kilka centymetrów w warstwę ocieplenia. Może to być połowa grubości profilu. Pamiętaj, że profile do okien energooszczędnych i pasywnych mają nawet 9 cm grubości. Optymalnym rozwiązaniem jest całkowite wysunięcie okna w warstwę ocieplenia. Jednak o takim pełnym umieszczeniu okien w ociepleniu można myśleć właściwie tylko przy planowanym ociepleniu domu na poziomie pasywnym, czyli styropianem lub wełną mineralną grubości co najmniej 20 cm.

Jak montować okna poza murem

W tym celu stosuje się system konsoli nośnych mocowanych do muru wokół okna. W skład systemu wchodzą kształtowniki różnej długości (5, 10 lub 15 cm) z dodatkowymi elementami mocującymi – śrubami, płaskownikami, kątownikami, wspornikami kątowymi. Pojedyncza konsola składa się z płaskownika przykręcanego do muru oraz ze śruby o regulowanej wysokości z kątownikiem lub płaskownikiem, na których opiera się okno. Konsole i kotwy powinny być ustawione w odległości 10-15 cm od narożników okien i słupków stałych oraz w rozstawie maksymalnie co 70 cm wzdłuż boków okna plastikowego. Dokładny rozstaw wsporników musi być obliczony dla każdego okna indywidualnie, ponieważ nośność konstrukcji wsporczej powinna odpowiadać ciężarowi i grubości profilu okna. Montaż okien na konsolach może być droższy o ponad 1000 zł od tradycyjnego, dlatego czasem konsole dolne zastępuje się drewnianą listwą lub metalowym kątownikiem. W przypadku montażu okien pasywnych należy pamiętać, że musi być tak zaprojektowany aby współczynnik okna po wbudowaniu nie był większy niż 0,85 W/(m2.K).

ZDANIEM EKSPERTA

Montaż okien w stanie surowym

Wielu inwestorów decyduje się na montaż okien w stanie surowym. Trzeba wówczas pamiętać, że w takiej sytuacji mury powinny być już dobrze wysuszone, gdyż montaż okien, a więc zamknięcie wnętrz, ograniczy swobodną cyrkulację powietrza i może spowodować wolniejsze schnięcie ścian. Owszem, producenci okien zalecają, a nawet wymagają nierzadko pod groźbą utraty gwarancji, aby były one montowane po wykonaniu i wysuszeniu wewnętrznych tynków i wylewek – dotyczy to jednak głównie okien drewnianych. W przypadku okien PCW nie ma obawy o szkodliwy wpływ wilgoci na ich profile, wystarczy zadbać o regularne wietrzenie wykańczanych pomieszczeń. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak otynkowanie wnętrz bez glifów okiennych a dopiero potem wstawianie okien.

Przemysław Ratajczak, Dyrektor Działu Technicznego REHAU, Systemy okienne i Fasadowe

Autor: Rehau

System odpowiednich kotew lub konsoli umożliwia wysunięcie poza mur nawet bardzo ciężkich ościeżnic

Trójwarstwowe uszczelnienie

Przestrzeń między oknem a murem wypełnia się niskorozprężną pianką montażową. Trzeba wypełnić także miejsca, w których były włożone kliny montażowe. Pianka jest paroprzepuszczalna, czyli wilgoć zgromadzona w domu może wydostać się tędy na zewnątrz. Dlatego należy wykorzystać dwa rodzaje taśm uszczelniających. Od strony wnętrza domu szczelina między oknem i ościeżem powinna być osłonięta taśmą paroszczelną, żeby jak najmniej wilgoci wniknęło w izolację. Po stronie zewnętrznej nakleja się taśmę paroprzepuszczalną, żeby uwolnić ewentualną wilgoć, która znajduje się w ociepleniu. Ma ona jednocześnie za zadanie nie wpuścić wody z zewnątrz pod warstwę ocieplenia. Taśmy docina się z lekkim zapasem i mocuje z niewielkim luzem, ponieważ okna stale pracują poddawane zmianom temperatury i siłom zewnętrznym, na przykład parcia wiatru. Taśmy uszczelniające przykleja się do ościeżnicy i muru. Oba brzegi taśmy są pokryte odpowiednim spoiwem.

Taśma zamiast pianki

Na rynku są już produkty „trzy w jednym” – taśmy rozprężne zastępujące trzy warstwy:

  • paroprzepuszczalną - z taśmy przyklejanej od zewnątrz,
  • ociepleniową - z pianki poliuretanowej,
  • paroszczelną - z taśmy naklejanej od wewnątrz.

Współczynnik przenikania ciepła taśmy do okna o głębokości 70 mm wynosi U = 0,7 W/(m2.K), czyli jest na poziomie okna pasywnego. Jej zastosowanie zdecydowanie przyspiesza montaż okien, bo zamiast żmudnego klejenia taśm z obu stron profilu i muru mamy tylko jeden produkt. Nakleja się ją wzdłuż boku ościeżnicy przed zamontowaniem okna w otworze.

Przeczytaj dodatkowo:
Ciepłe okno to podstawa

Gdy okno nie trzyma ciepła i przemarza to znak, że zostało źle zamontowane lub jest słabej jakości. Kupujmy...

Eleganckie i komfortowe drzwi tarasowe

Nowoczesne drzwi tarasowe pozwalają harmonijnie połączyć wnętrze domu z otoczeniem. Stanowią również...

Okna pionowe INNOVIEW – nowe spojrzenie na domową...

Okna pionowe INNOVIEW to połączenie estetyki, funkcjonalności i ergonomii. Każdy element - zarówno...

Markizy do okien pionowych - skuteczna ochrona...

Markizy skutecznie zacieniają wnętrze, przy jednoczesnym zapewnieniu widoczności na zewnątrz. Chronią wnętrze...

Okna do płaskich dachów - duża ilość światła,...

W budynkach z płaskimi dachami często zdarza się, że wewnątrz są pomieszczenia, w których nie ma...