| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Ocieplenie dachu: jakiej grubości materiałem izolacyjnym ocieplić dach

Ocieplenie dachu: jakiej grubości materiałem izolacyjnym ocieplić dach

Nieocieplone połacie dachowe mogą stać się drogą ucieczki ciepła z domu. Właściwe ocieplenie dachu jest szczególnie ważne jeśli planujemy zagospodarować przestrzeń poddasza i urządzić tam pomieszczenia mieszkalne. Dach można ocieplić m.in.: wełną mineralną, styropianem, polistyrenem ekstrudowanym, folią termoizolacyjną. Sprawdź, jaką minimalną grubość powinna mieć izolacja z różnych materiałów ociepleniowych.

Nowoczesne ocieplenie ścian, podłogi i poddasza. Zobacz!

Izolacja dachu na kilka sposobów

Ocieplenie połaci dachowych powinno być tak dobrane, żeby dach spełnił wymogi warunków technicznych, czyli osiągnął współczynnik przenikania ciepła U na poziomie nie większym niż 0,25 W/(m2.K). Grubość ocieplenia zależy od zastosowanego materiału cieplnego.
Dach można ocieplić wełną mineralną, styropianem, polistyrenem ekstrudowanym, poliuretanem PIR, folią termoizolacyjną oraz płytami drzewno-magnezytowymi. Jaką minimalną grubość powinny mieć poszczególne materiały ociepleniowe prezentujemy w tabeli poniżej.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wełna mineralna

Wełna mineralna to wciąż najpopularniejszy materiał wykorzystywany do ocieplania połaci dachowych. Pozycję lidera zawdzięcza przede wszystkim dobrej izolacyjności termicznej oraz sprężystości, co przy montażu między krokwiami dachowymi jest szczególnie ważną cechą - wełną można szczelnie wypełniać przestrzenie między drewnianymi elementami konstrukcji dachu.
Skosy poddasza ociepla się lekkimi płytami lub matami o dużej sprężystości, średnio twardymi o gęstości od 20 do 45 kg/m3 (maty są nieco tańsze od płyt).

Styropian

W sprzedaży są specjalnie płyty styropianowe przeznaczone do ocieplania między krokwiami. Mają podłużne nacięcia zwiększające elastyczność. Są produkowane z polistyrenu grafitowego o lepszej izolacyjności termicznej (λ – 0,032-0,033 W/(m.K)). Zwykły twardy styropian może być zaś użyty do wykonywania ocieplenia podkrokwiowego.

Polistyren ekstrudowany

Płyty z polistyrenu ekstrudowanego są twarde, mają świetną izolacyjność termiczną i nie chłoną wody. Najkorzystniej stosować je jako ocieplenie nakrokwiowe, układane pod pokryciem. Płytami z polistyrenu ekstrudowanego można również ocieplać krokwie od spodu, co jednak obniża pomieszczenie o kilka centymetrów.

Poliuretan PIR

Poliuretan PIR to produkt o właściwościach zbliżonych do polistyrenu ekstrudowanego, ale charakteryzujący się jeszcze lepszą izolacyjnością cieplną. Można go więc układać cieńszą warstwą. Płyty poliuretanowe stosuje się do ocieplania nakrokwiowego, międzykrokwiowego lub podkrokwiowego.

Jaką minimalną grubość powinna mieć izolacja z różnych materiałów ociepleniowych, aby współczynnik przenikania ciepła U przez dach nie przekroczył 0,25 W/(m2.K)

Rodzaj materiału Współczynnik przewodzenia ciepła λ [W/(m.K)] Sposób układania Minimalna grubość ocieplenia [cm]
Wełna mineralna 0,036-0,042 między krokwiami i pod nimi 14-16
Styropian 0,032-0,039 między krokwiami i pod nimi 13-15
Polistyren ekstrudowany 0,031-0,038 pod krokwiami, ewentualnie pod pokryciem 12-15
Poliuretan PIR 0,023-0,027 między krokwiami, pod krokwiami, ewentualnie pod pokryciem 9-11
Folia termoizolacyjna 0,019-0,033 pod krokwiami 7-13*
Płyty drzewno-magnezytowe 0,075 między krokwiami i pod nimi 30

*rzeczywista grubość izolacji może być mniejsza (1-2 cm), gdyż folia odbija promienie cieplne, co znacznie zwiększa jej izolacyjność termiczną.

Pamiętajmy, że na wartość współczynnika U mają wpływ także inne warstwy dachu – pokrycie, folie izolacyjne, sztywne poszycie, okładzina wykończeniowa. Materiały te również zwiększają izolacyjność cieplną, choć w znacznie mniejszym zakresie niż materiał termoizolacyjny. 

OGLĄDAJ TEŻ: Jak bez błędów przykleić do ścian styropian. Na co powinni uważać wykonawcy?

WARTO WIEDZIEĆ

Im wyższa jest wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ materiału izolacyjnego, tym grubość ocieplenia powinna być większa i na odwrót.
Na przykład: jeśli do ocieplenia dachu zastosujemy materiał o λ = 0,040 W/(m·K), to opór cieplny warstwy izolacji na poziomie R = 7,5, uzyskamy stosując warstwę termoizolacji grubości 30 cm. Wybierając λ = 0,033 W/(m·K), wystarczy 25 cm.

Folia termoizolacyjna

Folia termoizolacyjna to jedno z najnowocześniejszych osiągnięć w dziedzinie izolacji termicznej. Folia zrobiona jest z dwóch warstw metalizowanej membrany, między którymi umieszczona jest folia bąbelkowa lub specjalna włóknina. Folie mają najlepszą izolacyjność termiczną z wymienionych produktów, dzięki czemu zrobiona z nich warstwa ociepleniowa jest lekka i może być bardzo cienka – 1-2 cm. Folie termoizolacyjne stosuje się głównie do ocieplania podkrokwiowego, często w połączeniu z ociepleniem międzykrokwiowym zrobionym z innego materiału. Montaż folii termoizolacyjnej, tak jak w przypadku każdej folii, przebiega niezwykle szybko i sprawnie.

Płyty drzewno-magnezytowe

Płyty drzewno-magnezytowe są wykonane z wełny drzewnej związanej spoiwem magnezytowym. Nie dość, że ocieplają, to jeszcze tworzą stabilny podkład pod wykończenie tradycyjnym tynkiem. Montuje się je między i pod krokwiami, więc nieco obniżają poddasze. Płyty drzewno-magnezytowe są też ciężkie i wymagają solidnej więźby. Zapewniają za to dobrą izolacyjność akustyczną.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak zbudować prosty sufit podwieszany, który...

Wiele osób zastanawia się jak wykończyć poddasze nieużytkowe, sufit w garażu czy strop w piwnicy. Czy...

Izolacja dachu skośnego – zrób to dobrze, a...

Ocieplenie domu jest inwestycją na lata. 70% energii wykorzystywanej przez budynki, to właśnie energia zużyta...

Czym są mostki termiczne? Gdzie mogą się pojawiać...

Wszyscy chcemy, aby ogrzewanie domu było jak najtańsze. Mostki termiczne mogą znacznie podnosić rachunki....

Szary styropian do fundamentów

Szary styropian do izolacji fundamentów to dobry wybór. Ma zwiększoną hydrofobowość i wysokie...

Mostki cieplne, wilgotne ściany i grzyb - skutki...

Wilgotne ściany i grzyb to problemy, które pojawią się nie tylko w starych domach, ale także w nowych...