| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Jaka izolacja cieplna dachu płaskiego, jaka dachu skośnego? Podstawowe różnice
Ocieplenie dachu

Jaka izolacja cieplna dachu płaskiego, jaka dachu skośnego? Podstawowe różnice

Izolacja cieplna zależy od rodzaju dachu. Inaczej wygląda ocieplenie dachu płaskiego, inaczej skośnego. W pierwszym przypadku izolacja cieplna zależy o tego, czy stropodach jest wentylowany czy niewentylowany. W drugim - ważne jest, czy dom ma poddasze użytkowe czy nieużytkowe.

Izolacja cieplna dachu płaskiego: stropodach wentylowany i niewentylowany

Dach płaski, czyli stropodach, może być wentylowany lub niewentylowany. Od tego zależy sposób jego izolacji cieplnej.

Stropodach wentylowany ma daszek nad stropem, a pod nim sporo miejsca na materiał ociepleniowy. Warto układać tam materiały dobrze wypełniające puste przestrzenie. Poleca się miękką wełnę mineralną, zwłaszcza w postaci mat, a także granulat wełniany, styropianowy bądź celulozowy. Te sypkie materiały najbardziej docenimy wtedy, gdy daszek stropodachu oparty jest na więźbie wiązarowej – między jej elementami niełatwo układa się płyty lub maty.

Stropodach niewentylowany nie ma daszku. Izolacja cieplna układana jest na stropie, a na niej wykonuje się hydroizolację. Do ocieplania dachu stosuje się tu najtwardsze materiały – styropian, polistyren ekstrudowany, piankę PIR, a także twarde płyty z wełny mineralnej, czasem łączone z płytami o mniejszej gęstości.

Izolacja termiczna dachu skośnego

Do izolacji cieplnej dachów skośnych można wykorzystać niemal wszystkie produkty termoizolacyjne, ważne, żeby nie były nadmiernie ciężkie. To, który będzie najlepszy, zależy od tego, gdzie chcemy umieścić izolację.

Jeśli mamy poddasze nieużytkowe, ociepleniem wypełnimy przestrzenie między krokwiami lub także podwiesimy materiał izolacyjny od spodu krokwi. Użyjemy do tego wełny mineralnej lub metalizowanej folii termoizolacyjnej. Dopuszczalna jest oczywiście kombinacja tych materiałów. Podczas izolacji poddasza nieużytkowego możemy zrezygnować z ocieplania połaci, a jedynie rozłożyć ocieplenie na stropie.

Podczas termomodernizacji budynku z poddaszem użytkowym najczęściej dokłada się ocieplenie od strony zewnętrznej, zdemontowawszy wcześniej pokrycie. Przy takim rozwiązaniu najlepiej sprawdza się polistyren ekstrudowany lub płyty PIR, mocowane na krokwiach. Zwiększa się tym sposobem grubość dachu, ale tak najłatwiej jest ocieplić połacie, eliminując mostki termiczne, jakimi byłyby niezaizolowane krokwie.

Nie trzeba również demolować zabudowanego poddasza, by dostać się od spodu do krokwi.

Przeczytaj dodatkowo:
Poddasze użytkowe bez mostków termicznych. Jak...

Do ocieplenia poddasza można użyć jednego rodzaju termoizolacji lub połączyć dwa różne materiały...

Pianka rezolowa kontra tradycyjne ocieplenie. Co...

Płyty z pianki rezolowej pozwalają skutecznie ocieplić budynek energooszczędny lub nawet pasywny warstwą...

Chcesz kupić szary styropian do ocieplenia domu?...

Szary styropian występuje na rynku w kilku rodzajach. Różnią się one zarówno parametrami jak i...

Buduj energooszczędnie. Jak zbudować dom, żeby...

Od nowego roku zaostrzyły się wymagania dotyczące energooszczędności domów. Kolejna rewolucja czeka w...

Domy pasywne i energooszczędne - termoizolacja a...

Przy projektowaniu i budowie domów pasywnych lub takich, które zużywają minimalne ilości...