| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Modna elewacja drewniana - wybór desek elewacyjnych
Modne drewno na elewacji

Modna elewacja drewniana - wybór desek elewacyjnych

Elewacje drewniane cieszą się coraz większym uznaniem - deski elewacyjne budują wrażenie przytulności i bezpieczeństwa. Elewacja z drewna mieni się kolorami, a faktura, kolor i zapach drewna są naturalne. Fachowo ułożona i starannie zabezpieczona elewacja drewniana będzie wizytówką domu.

Drewnu łatwo nadać odpowiednią formę – wymiary czy kolor. Dom z drewnianą elewacją, zbudowany na planie prostokąta i przykryty dwuspadowym dachem kojarzy się z tradycyjnym nurtem w architekturze. Drewno to także dobry materiał do wykańczania elewacji nowoczesnych domów. Znacznie częściej niż całą elewację drewnem okłada się jej fragmenty, np. szczytową ścianę na poddaszu, która ma na ziemiach polskich długą tradycję.

Autor: Marcin Czechowicz

Sprawdzone gatunki drewna na elewację

Warto zastosować lokalne gatunki drewna – zrośnięte z miejscową tradycją i przewidywalne w naszym klimacie. Wiemy, jak się starzeją, jak je zabezpieczać, są też tańsze niż drewno egzotyczne. Coraz popularniejsze są elewacje z drewna egzotycznego: tatajuby, okume, meranti.

 • Drewno sosnowe i świerkowe. Tanie i łatwe w obróbce jest równocześnie wytrzymałe na obciążenia, a dzięki dużej zawartości żywic – trwałe.
 • Modrzew. Jest drewnem o małych przyrostach rocznych, wyjątkowo wytrzymałym. Ma charakterystyczne czerwonożółte zabarwienie. Jest bardzo trwałe, łatwe w obróbce i w suszeniu. Starzeje się szlachetnie. Niezabezpieczony chemicznie modrzew z czasem zmienia kolor, który w zależności od stron świata staje się srebrnoszary lub czarnobrunatny.
 • Cedr czerwony. Wzrasta w surowym klimacie podbiegunowym. Jest drewnem bardzo stabilnym, o wysokiej odporności na czynniki atmosferyczne, korzystnych właściwościach termoizolacyjnych, ma kolor od beżowego do ciemnobrązowego. Cechuje go także zróżnicowanie kolorystyczne w obrębie jednej deski. Z czasem cedr zmienia kolor na srebrzystoszary.
 • Świerk skandynawski. Ma jasny kolor z lekko żółtawym zabarwieniem, często nazywany jest drewnem białym. Różni się od krajowego surowca ładniejszą fakturą drewna. Ma mniej sęków oraz małe przyrosty roczne, co istotnie wpływa na wytrzymałość drewna.
 • Tatajuba. Żółtobrązowy, a z upływem czasu ciemnobrązowy kolor drewna w połączeniu z ładnym profilem deski nadaje nowoczesną formę elewacji budynku.
 • Okume. Występuje w kolorach od jasnoróżowego do brązowego, ale może być wybarwiane, np. lazurami impregnującymi w tysiącach odcieni, dzięki czemu łatwo dobrać kolor elewacji do pozostałych jej detali.
 • Meranti. Ma kolor od szarobrązowego, przez czerwony, do ciemnobrązowego i wspaniale komponuje się ze stolarką okienną wykonaną z tego samego gatunku drewna.
Autor: Haas

Odpowiednio ułożone deski elewacyjne

Drewnianą oblicówkę stosuje się zarówno na budynkach szkieletowych, jak i ścianach murowanych. Deski elewacyjne montuje się do rusztu, czyli konstrukcji nośnej. Najtrwalszą konstrukcję wykonamy z drewna zaimpregnowanego ciśnieniowo. Ruszt wykonuje się z łat – najlepiej, gdy będą one miały szerokość 3-5 cm. Można też zastosować ruszt aluminiowy.

Jeśli dom tego wymaga, między elementami rusztu umieszcza się również ocieplenie – polecana jest wełna mineralna. Wówczas ruszt wykonuje się w dwóch warstwach. Ponieważ oblicówka musi być przewietrzana, trzeba zachować przestrzeń wentylacyjną oddzielającą deski od termoizolacji czy ściany. Ścianę lub izolację należy także osłonić folią wiatroizolacyjną.

Oblicówkę z ociepleniem można też wykonać, mocując łaty do ściany za pomocą podkładek dystansowych. Zwróćmy uwagę, by elementy rusztu były dobrze wypoziomowane. Ma to wpływ na utrzymanie ciężaru oblicówki oraz przenoszenie na ścianę obciążenia wynikającego z siły wiatru i pracującego drewna. Łaty powinny być przybijane lub przykręcane jednym łącznikiem na całą ich szerokość.

Sposób mocowania desek elewacyjnych

Sposób mocowania desek elewacyjnych zależy od tego, jak zostały one wyprofilowane. Montaż desek rozpoczyna się od dołu ściany, nie niżej niż 30 cm od poziomu gruntu. Gdy ich układ ma być pionowy, elementy łączy się na wpust i wypust. Oblicówkę montuje się również po skosie. Do montażu używajmy gwoździ lub wkrętów odpornych na rdzę.

Drewniana elewacja na lata

Niewątpliwie do wielkiego powrotu drewnianej oblicówki przyczyniają się coraz skuteczniejsze sposoby zabezpieczania drewna przed wilgocią czy owadami oraz opóźniające starzenie desek.

 • Impregnacja. Podkreśla rysunek słojów, ale przede wszystkim utrudnia przedostawanie się wody w głąb drewna, hamując rozwój pleśni, grzybów i owadów. Chroni także przed ogniem. Najskuteczniejsza jest impregnacja metodą ciśnieniową. Po pięciu latach trzeba powtórzyć zabieg.
 •  Lakierowanie. Chroni drewno przed wodą i słońcem, korozją biologiczną, uszkodzeniami mechanicznymi. Ożywia barwę i podkreśla jego rysunek. Drewno pokryte lakierem należy często odnawiać, nawet co dwa lata. Trwałość powłoki przedłużymy, jeżeli przed nałożeniem lakieru pokryjemy drewno bezbarwnym impregnatem.
 • Malowanie. Stosuje się je tam, gdzie ryzyko zagrzybienia drewna i uszkodzeń mechanicznych jest niewielkie. Farba zakrywa jednak rysunek drewna. Zabezpiecza elewację na pięć–osiem lat.
 •  Bejcowanie. Substancje wnikają w głąb drewna, nadając mu kolor. Do większości bejc dodaje się barwniki odporne na promienie UV, dzięki którym drewno nie blaknie. Jednak bejcowanie w niewielkim stopniu hamuje rozwój grzybów i pleśni, dlatego drewno warto dodatkowo zabezpieczyć lakierem lub woskiem.
 • Lakierobejce. Polecane są w miejscach narażonych na wilgoć. Chronią drewno co najmniej przez pięć lat.

Deski na elewacji – rodzaje i montaż desek elewacyjnych

Elewacje drewniane są coraz bardziej popularne. Deski elewacyjne mogą być położone na całej...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Remont ceglanej elewacji. Odnawianie murów z...

Piękne ceglane elewacje z cegieł klinkierowych lub licowych mogą z czasem stracić pierwotny urok. Niekiedy...

Jak się pozbyć glonów ze ścian?

Porośnięta glonami, zazieleniona ściana to częsty widok. Dowiedz się, jak zapobiegać wykwitom na tynku, i...

Z czego się robi drewniane elewacje: deski,...

Trudno o materiał, który lepiej wpisywałby dom w krajobraz. Drewno na elewacji w oczywisty...

Bramy garażowe i drzwi wejściowe - nowe wzory,...

Producenci stwarzają nowe możliwości w projektowaniu domu dzięki kształtowaniu powierzchni bram garażowych....

Farby elewacyjne. Czym malować ściany zewnętrzne...

Farba nie tylko zdobi elewację, ale też chroni ją przed negatywnymi wpływami środowiska, zwłaszcza wodą,...

Połączenie elewacji. Okładzina drewniana i tynk...

Drewniane wstawki na elewacji uatrakcyjniają wygląd ścian zewnętrznych. Połączenie okładzin drewnianych z...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.