| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Modna elewacja drewniana - wybór desek elewacyjnych
Modne drewno na elewacji

Modna elewacja drewniana - wybór desek elewacyjnych

Elewacje drewniane cieszą się coraz większym uznaniem - deski elewacyjne budują wrażenie przytulności i bezpieczeństwa. Elewacja z drewna mieni się kolorami, a faktura, kolor i zapach drewna są naturalne. Fachowo ułożona i starannie zabezpieczona elewacja drewniana będzie wizytówką domu.

Tagi: drewno

Drewnu łatwo nadać odpowiednią formę – wymiary czy kolor. Dom z drewnianą elewacją, zbudowany na planie prostokąta i przykryty dwuspadowym dachem kojarzy się z tradycyjnym nurtem w architekturze. Drewno to także dobry materiał do wykańczania elewacji nowoczesnych domów. Znacznie częściej niż całą elewację drewnem okłada się jej fragmenty, np. szczytową ścianę na poddaszu, która ma na ziemiach polskich długą tradycję.

Sprawdź też: budowa domu - koszt >>>

Autor: Marcin Czechowicz

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Elewacja drewniana: jakie gatunki drewna na elewację

Warto zastosować lokalne gatunki drewna – zrośnięte z miejscową tradycją i przewidywalne w naszym klimacie. Wiemy, jak się starzeją, jak je zabezpieczać, są też tańsze niż drewno egzotyczne. Coraz popularniejsze są elewacje z drewna egzotycznego: tatajuby, okume, meranti.

 • Drewno sosnowe i świerkowe. Tanie i łatwe w obróbce jest równocześnie wytrzymałe na obciążenia, a dzięki dużej zawartości żywic – trwałe.
 • Modrzew. Jest drewnem o małych przyrostach rocznych, wyjątkowo wytrzymałym. Ma charakterystyczne czerwonożółte zabarwienie. Jest bardzo trwałe, łatwe w obróbce i w suszeniu. Starzeje się szlachetnie. Niezabezpieczony chemicznie modrzew z czasem zmienia kolor, który w zależności od stron świata staje się srebrnoszary lub czarnobrunatny.
 • Cedr czerwony. Wzrasta w surowym klimacie podbiegunowym. Jest drewnem bardzo stabilnym, o wysokiej odporności na czynniki atmosferyczne, korzystnych właściwościach termoizolacyjnych, ma kolor od beżowego do ciemnobrązowego. Cechuje go także zróżnicowanie kolorystyczne w obrębie jednej deski. Z czasem cedr zmienia kolor na srebrzystoszary.
 • Świerk skandynawski. Ma jasny kolor z lekko żółtawym zabarwieniem, często nazywany jest drewnem białym. Różni się od krajowego surowca ładniejszą fakturą drewna. Ma mniej sęków oraz małe przyrosty roczne, co istotnie wpływa na wytrzymałość drewna.
 • Tatajuba. Żółtobrązowy, a z upływem czasu ciemnobrązowy kolor drewna w połączeniu z ładnym profilem deski nadaje nowoczesną formę elewacji budynku.
 • Okume. Występuje w kolorach od jasnoróżowego do brązowego, ale może być wybarwiane, np. lazurami impregnującymi w tysiącach odcieni, dzięki czemu łatwo dobrać kolor elewacji do pozostałych jej detali.
 • Meranti. Ma kolor od szarobrązowego, przez czerwony, do ciemnobrązowego i wspaniale komponuje się ze stolarką okienną wykonaną z tego samego gatunku drewna.
Autor: Haas

Elewacja drewniana: odpowiednio ułożone deski elewacyjne

Drewnianą oblicówkę stosuje się zarówno na budynkach szkieletowych, jak i ścianach murowanych. Deski elewacyjne montuje się do rusztu, czyli konstrukcji nośnej. Najtrwalszą konstrukcję wykonamy z drewna zaimpregnowanego ciśnieniowo. Ruszt wykonuje się z łat – najlepiej, gdy będą one miały szerokość 3-5 cm. Można też zastosować ruszt aluminiowy.

Jeśli dom tego wymaga, między elementami rusztu umieszcza się również ocieplenie – polecana jest wełna mineralna. Wówczas ruszt wykonuje się w dwóch warstwach. Ponieważ oblicówka musi być przewietrzana, trzeba zachować przestrzeń wentylacyjną oddzielającą deski od termoizolacji czy ściany. Ścianę lub izolację należy także osłonić folią wiatroizolacyjną.

Oblicówkę z ociepleniem można też wykonać, mocując łaty do ściany za pomocą podkładek dystansowych. Zwróćmy uwagę, by elementy rusztu były dobrze wypoziomowane. Ma to wpływ na utrzymanie ciężaru oblicówki oraz przenoszenie na ścianę obciążenia wynikającego z siły wiatru i pracującego drewna. Łaty powinny być przybijane lub przykręcane jednym łącznikiem na całą ich szerokość.

Elewacja drewniana: sposób mocowania desek elewacyjnych

Sposób mocowania desek elewacyjnych zależy od tego, jak zostały one wyprofilowane. Montaż desek rozpoczyna się od dołu ściany, nie niżej niż 30 cm od poziomu gruntu. Gdy ich układ ma być pionowy, elementy łączy się na wpust i wypust. Oblicówkę montuje się również po skosie. Do montażu używajmy gwoździ lub wkrętów odpornych na rdzę.

Drewniana elewacja na lata

Niewątpliwie do wielkiego powrotu drewnianej oblicówki przyczyniają się coraz skuteczniejsze sposoby zabezpieczania drewna przed wilgocią czy owadami oraz opóźniające starzenie desek.

 • Elewacja drewniana - Impregnacja. Podkreśla rysunek słojów, ale przede wszystkim utrudnia przedostawanie się wody w głąb drewna, hamując rozwój pleśni, grzybów i owadów. Chroni także przed ogniem. Najskuteczniejsza jest impregnacja metodą ciśnieniową. Po pięciu latach trzeba powtórzyć zabieg.
 • Elewacja drewniana - Lakierowanie. Chroni drewno przed wodą i słońcem, korozją biologiczną, uszkodzeniami mechanicznymi. Ożywia barwę i podkreśla jego rysunek. Drewno pokryte lakierem należy często odnawiać, nawet co dwa lata. Trwałość powłoki przedłużymy, jeżeli przed nałożeniem lakieru pokryjemy drewno bezbarwnym impregnatem.
 • Elewacja drewniana - Malowanie. Stosuje się je tam, gdzie ryzyko zagrzybienia drewna i uszkodzeń mechanicznych jest niewielkie. Farba zakrywa jednak rysunek drewna. Zabezpiecza elewację na pięć–osiem lat.
 • Elewacja drewniana - Bejcowanie. Substancje wnikają w głąb drewna, nadając mu kolor. Do większości bejc dodaje się barwniki odporne na promienie UV, dzięki którym drewno nie blaknie. Jednak bejcowanie w niewielkim stopniu hamuje rozwój grzybów i pleśni, dlatego drewno warto dodatkowo zabezpieczyć lakierem lub woskiem.
 • Elewacja drewniana - Lakierobejce. Polecane są w miejscach narażonych na wilgoć. Chronią drewno co najmniej przez pięć lat.

Malowanie elewacji drewnianej: wideo poradnik

Jak i czym malować elewacje drewniane - zobacz wideo instrukcję.

Deska elewacyjna. Jakie są rodzaje i jak zamontować deski elewacyjne?

Elewacje drewniane są coraz bardziej popularne. Deska elewacyjna może być położona na całej...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ściana jedno-, dwu- czy trójwarstwowa? Wybieramy...

Podpowiadamy, z jakich materiałów zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz...

Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do...

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji, czyszczenia...

Płytki klinkierowe w systemach ociepleń. Jak...

Klinkierowe płytki są tańsze od cegieł klinkierowych, a wykończone nimi elewacje do złudzenia przypominają...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

Które farby fasadowe są najlepsze? Wybieramy...

Jakie są najlepsze farby elewacyjne? Wybór nie jest łatwy. Dostępne na rynku farby fasadowe...