| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Farby elewacyjne do wykończenia ścian zewnętrznych domu

Farby elewacyjne do wykończenia ścian zewnętrznych domu

Dobra farba elewacyjna nie blaknie, nie łuszczy się i nie brudzi. Jeśli wybierzemy markową farbę elewacyjną, właściwie dopasujemy ją do malowanej powierzchni i porządnie przygotujemy podłoże – nasz dom przez lata będzie wyglądał atrakcyjnie.

Elewacja powinna przez wiele lat wyglądać świeżo i czysto. Jeśli się ubrudzi, nie powinno być problemu z jej umyciem. Ponadto farba do ścian zewnętrznych nie powinna blaknąć, nawet jeżeli jest dość ciemna. W puszce ma być gęsta, a gdy się ją zamiesza, powinna stać się bardziej płynna, aby się ją łatwo rozprowadzało. To wcale nie znaczy, że może kapać z wałka. Za produkt mający te wszystkie zalety trzeba, niestety, sporo zapłacić, ale gwarantuje on dobry efekt. Nie warto oszczędzać na farbie, bo malowanie elewacji wcale nie jest takie łatwe. Często wiąże się z wypożyczeniem rusztowań i zatrudnieniem malarzy. Farba dobrej jakości pozwoli zabrać się do kolejnego malowania kilka lat później niż tania, ale niezbyt trwała.

Nowoczesne farby elewacyjne – niebrudzące

Właściciele domów (szczególnie położonych przy ruchliwych ulicach czy fabrykach) skarżą się, że elewacja już kilka miesięcy po pomalowaniu szarzeje. Dlatego szukają takich produktów do malowania fasady, które byłyby odporne na zanieczyszczenie. Nie ma farb, na których nie osiada brud, są natomiast takie, do których się nie przyczepia, dzięki czemu łatwo się je zmywa. Tworzą one powłoki hydrofobowe, które mają właściwości samoczyszczące – brud i wilgoć nie wnikają w ścianę, lecz osiadają na jej powierzchni. Łatwo je usunąć wodą – z reguły są zmywane przez deszcz. Hydrofobowość farby narasta po pomalowaniu (stabilizuje się po mniej więcej 28 dniach). Stopień odporności na zabrudzenie takiej farby zależy od jej składu chemicznego. Najlepiej „odpychają” brud farby silikonowe, dobrze – akrylowe i silikatowe, modyfikowane polimerami silikonowymi. Niestety, na opakowaniu nie ma informacji o tym, jak duża jest zawartość żywic, a to również ma wpływ na skuteczność farby. Dlatego najlepiej korzystać z produktów sprawdzonych przez sąsiada czy znajomego. Jeśli po dwóch latach od malowania elewacja nadal jest czysta i ma wciąż ten sam kolor – warto kupić produkt tej właśnie marki.
Wybierając farbę, zwróć uwagę na stopień połysku. Błyszcząca będzie bardziej odporna na zabrudzenia – deszcz lepiej będzie zmywać z niej zabrudzenia. Na ciemniejszych kolorach, będzie też mniej widoczny kurz.

Farby do ścian paroprzepuszczalne

Na opakowaniu prawie każdej farby podana jest informacja, że jest paroprzepuszczalna. Wynika to z oczekiwań klientów; wszyscy chcą, aby ich dom był „zdrowy” i żeby „oddychał”. Jest jeszcze jeden powód, dla którego ten parametr jest taki ważny. Im bardziej szczelna będzie zewnętrzna powłoka elewacji, tym łatwiej nastąpi pod nią kondensacja pary wodnej przedostającej się z wnętrza domu na zewnątrz. W skrajnym przypadku farba zacznie odchodzić od podłoża. Może to nastąpić zwłaszcza wtedy, gdy przed malowaniem podłoże nie było zagruntowane.

Jak przechowywać farby elewacyjne?

Temperatura w pomieszczeniu, w którym stoją puszki, nie może być niższa niż 5°C. Bezwzględnie trzeba je chronić przed mrozem i bezpośrednim nasłonecznieniem. W przeciwnym wypadku farba zmieni swoje właściwości fizyczne – nie będzie miała jednolitej konsystencji, pojawią się grudki – i do niczego nie będzie się nadawała. Farby nawet po terminie ważności mogą się nadawać do użytku, jeśli były właściwie przechowywane. Bardzo ważne jest, aby opakowanie było cały czas szczelnie zamknięte, by jego zawartość nie wyschła. Może się zdarzyć, że w puszce, która przez dłuższy czas stała nieruchomo, na wierzchu farby wydzieli się cienka warstwa – na przykład żywicy, która wygląda jak przezroczysta galaretka. Nie należy się tym przejmować. Wystarczy przed użyciem dokładnie wymieszać zawartość puszki, aż farba stanie się jednorodna.

Przygotowanie podłoża do malowania elewacji

Aby ściana długo zachowała świeży wygląd, trzeba ją dobrze przygotować do malowania. Nieistotne, czy malujemy nowy dom, czy odświeżamy elewację starego domu, zawsze bezpieczniej jest zastosować najpierw preparat gruntujący. Jego rodzaj trzeba dostosować do rodzaju farby, którą będziemy nakładać.

Autor: Szandomirski Andrzej

Kolor wieńczy dzieło - farby elewacyjne

Autor: Szandomirski Andrzej

Kolor wieńczy dzieło - farby elewacyjne

Elewacje: jakie ocieplenie budynku jest najlepsze pod elewację na ruszcie?

Jakie ocieplenie budynku zastosować, aby na długo zachowało estetyczny wygląd, a jednocześnie było...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Drewno, kamień, a może zwykła farba fasadowa?...

Często na elewacjach widzimy najprostsze i najbezpieczniejsze, ale niestety dość nudne rozwiązanie –...

Bramy garażowe i drzwi wejściowe - nowe wzory,...

Producenci stwarzają nowe możliwości w projektowaniu domu dzięki kształtowaniu powierzchni bram garażowych....

Chcesz kupić szary styropian do ocieplenia domu?...

Szary styropian występuje na rynku w kilku rodzajach. Różnią się one zarówno parametrami jak i...

Piaskowanie elewacji. Jak doczyścić stary mur -...

Co zrobić, gdy ceglany mur jest mocno zabrudzony? Najlepiej przeprowadzić piaskowanie elewacji. Takie...

Czyszczenie elewacji. Skuteczne mycie ścian oraz...

Czasem już po kilku latach elewacja domu ulega zabrudzeniu kurzem lub sadzą. Tynk mogą też porastać...

Odmień swoją elewację. Tynki dekoracyjne, które...

Budując domy naszych marzeń staramy się aby ich elewacje były niepowtarzalne zarówno w zakresie...