| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Kamień elewacyjny: czyszczenie. Dlaczego kamień elewacyjny należy regularnie pielęgnować?

Kamień elewacyjny: czyszczenie. Dlaczego kamień elewacyjny należy regularnie pielęgnować?

Radzimy, jak dbać o kamień elewacyjny. Elewacje kamienne nawet po wielu latach wyglądają świetnie. Zwłaszcza jeśli wiemy, co robić, aby czas wydobywał ich urodę i podkreślał szlachetność materiału. Jednak aby elewacja zawsze wyglądała świetnie, trzeba wiedzieć, na co podatny jest kamień elewacyjny oraz jak o niego dbać.

Coraz chętniej wraca się do kamienia elewacyjnego przy wykańczaniu fasad domów. To jeden z najbardziej wytrzymałych i najtrwalszych materiałów na elewacje. Używa się go na całej powierzchni fasady lub, znacznie częściej, w celu podkreślenia tylko niektórych jej elementów – tych najbardziej reprezentacyjnych (takich jak strefa wejściowa) lub narażonych na uszkodzenia: narożników, cokołów, słupów, parapetów.

Jaki kamień elewacyjny wybrać?

Najpewniejszym materiałem na elewacje jest miejscowy kamień, zharmonizowany z otoczeniem oraz jego klimatem i dzięki temu przewidywalny. Ponieważ był łatwo dostępny, w przeszłości w Polsce często z niego budowano przeważnie budynki gospodarcze, obecnie często przystosowywane do celów mieszkalnych. Dzisiaj elewacje kamienne spotyka się nie tylko w tradycyjnym budownictwie regionalnym, ale i miejskim. Na elewacje najczęściej stosuje się piaskowce miękkie. Kamieniem wykorzystywanym na elewacje jest także wapień. Twardy wapień należy stosować w postaci płyt łupanych lub niepolerowanych (na zewnątrz połysk stopniowo zanika). Ze względu na wysoką cenę najrzadziej i przeważnie tylko na niektórych elementach elewacji stosuje się granit.

Sprawdź też: montaż płytek z kamienia >>>

Autor: Szandomirski Andrzej

Okładzina kamienna może być gładka, szlifowana...

Autor: Szandomirski Andrzej

lub naturalna i nierówna

Co zagraża kamieniowi elewacyjnemu

Mimo że kamień elewacyjny jest bardzo trwałym materiałem, to jednak z czasem się niszczy. Przyczyną są czynniki atmosferyczne: wiatr, wilgoć i woda z opadów atmosferycznych, promieniowanie UV, zmiany temperatury (zamrażanie i rozmrażanie przy dużej wilgotności powietrza). Także podłoże może być źródłem czynników degradujących kamień. Z wód gruntowych mogą się do niego przedostawać agresywne związki chemiczne, sole i kwasy. To również najłatwiejsza droga przedostawania się na porowate kamienie grzybów, mchów i porostów.

Sprawdź też: materiały budowlane - zwrot VAT >>>

Przyczyną niszczenia kamienia elewacyjnego zewnętrznego są także agresywne chemicznie kwaśne deszcze, gazy i pyły. Sprawiają one, że lepiszcza wapienne w marmurach i niektórych piaskowcach są wymywane, co niszczy spoistość skał. Wody zawierające rozpuszczone kwasy mogą powodować powstawanie gipsu lub soli, które powiększając swoją objętość, niszczą strukturę kamieni. Niezależnie od zmian wewnętrznych temu zjawisku towarzyszy powstawanie na powierzchni kamienia elewacyjnego białych nalotów – wykwitów solnych. W wyniku gromadzenia na powierzchni kamienia soli, wypłukanego spoiwa, aktywnych chemicznie pyłów i zwykłego brudu tworzy się czarny nalot. Pod jego warstwą kamień niszczy się i osypuje.

Kamień elewacyjny: uwaga na błędy wykonawcze

Przyczyną niszczenia kamienia elewacyjnego mogą być błędy wykonawcze: doboru, obróbki i montażu. Najczęściej popełniane to:

 • zastosowanie niezaimpregnowanych marmurów na zewnątrz domu;
 • stosowanie niewłaściwych klejów – do jasnych kamieni powinno się używać klejów z dodatkiem białego cementu;
 • niestaranne spoinowanie;
 • używanie niewłaściwych spoin, i zapraw.
Autor: Szandomirski Andrzej

Kamienne wykończenie jest efektowne i trwałe

Autor: Szandomirski Andrzej

Znakomicie też wpisuje się w otoczenie. Szczególnie na zadrzewionej działce

ZDANIEM SPECJALISTY

Kamień elewacyjny: rodzaje kamienia

Najtrwalsze na kamień elewacyjny są skały magmowe – nienasiąkliwe, mrozoodporne i bardzo odporne na czynniki atmosferyczne. Najtwardsze są te o największej zawartości minerałów twardych: bazalty, granity, piaskowce twarde (na przykład ze złoża w Radkowie) oraz łupek krystaliczny. Mniejszą wytrzymałość mają wapienie miękkie i piaskowce miękkie; są porowate i bardziej nasiąkliwe, dlatego łatwiej się brudzą.

Jak pielęgnować i czyścić kamień elewacyjny?

Równie ważne jak staranne wykonanie i właściwy dobór kamienia elewacyjnego są zabiegi pielęgnacyjne i konserwujące. Polerowanie, wygładzanie i piaskowanie kamieni elewacyjnych to zadania dla fachowców. Takie prace jak mycie pod ciśnieniem albo impregnowanie można wykonać samodzielnie lub zlecić specjalistycznym firmom.

 • Kamień elewacyjny - Polerowanie, szlifowanie i wygładzanie
  Tym zabiegom poddaje się granit i wapień. Piaskowiec standardowo sprzedawany jest już jako szlifowany i wygładzany. Te zabiegi wykonują firmy zajmujące się obróbką kamienia. Czynności te zapobiegają wnikaniu w jego powierzchnię zanieczyszczeń, dzięki czemu zmniejsza się ilość porów i nasiąkliwość kamienia. Na gładkich powierzchniach brud osadza się z trudnością. Wiele tak wykończonych kamieni jest też bardziej odpornych na działanie wiatru, słońca i deszczu – nie matowieją, niezmienione mogą przetrwać lata.
 • Kamień elewacyjny - Impregnowanie
  Kamienie takie jak piaskowce czy wapienie lekkie wchłaniają brud, marmury zaś łatwo zaplamić, dlatego trzeba je impregnować. Najlepiej, gdy wykonuje się to podczas montażu elewacji. Zabieg należy powtarzać co pięć-siedem lat. Zadaniem impregnowania jest chemiczne wypełnienie porów kamienia elewacyjnego. Używa się do tego preparatów silikonowych, żywic epoksydowych i związków krzemu. Pokryta nimi powierzchnia staje się nieprzepuszczalna dla wody, ale zabieg ten nie ogranicza możliwości przepuszczania pary wodnej. Można go wykonać samodzielnie.
 • Kamień elewacyjny - Piaskowanie
  Stosowane w celu usuwaniu warstwy nieczyszczonego, szarzejącego albo czerniejącego piaskowca, niepolerowanego granitu. To fachowe czyszczenie na sucho. Przeprowadza się je nowoczesnymi piaskarkami, które umożliwiają regulację ciśnienia, ostrości i twardości ścierniwa.
 • Kamień elewacyjny - Mycie wodą lub parą pod dużym ciśnieniem
  Polega na usuwaniu czarnego osadu, brudu i kurzu strumieniem rozpylonej pod ciśnieniem wody lub pary (do 7 MPa). Nie zastąpi go długotrwałe mycie dużą ilością wody z węża – może ono spowodować zawilgocenie i wprowadzenie w kamień szkodliwych soli.
 • Kamień elewacyjny - Czyszczenie środkami chemicznymi
  Do czyszczenia kamieni elewacyjnych polerowanych coraz częściej stosuje się środki zasadowe, a bardzo zabrudzonych – środki zawierające kwasy. Sadzę, która głęboko wniknęła w kamień, można zmyć rozcieńczonym kwasem fluorowodorowym. Najlepiej oczyszcza on piaskowiec. Mchy i porosty, a także niewielkie wykwity rdzy można usunąć z powierzchni piaskowca rozcieńczonym kwasem siarkowym. Dobrymi środkami czyszczącymi są też roztwory kwasu szczawiowego i chlorowodorowego, którego używamy do czyszczenia wapieni. Po oczyszczeniu powierzchnię kamienia trzeba starannie spłukać czystą wodą, a niekiedy wodą z dodatkiem środka zasadowego neutralizującego działanie kwasu, inaczej mogą się na nim pojawić białe plamy. Takie czyszczenie powinna wykonać firma specjalistyczna.
 • Kamień elewacyjny - Czyszczenie szczotką z miękkiego drutu
  Niewielkie zanieczyszczenia z kamienia na elewacji można usunąć poprzez szczotkowanie oraz mycie wodą. Należy jednak używać jak najmniejszej jej ilości.

Przeczytaj dodatkowo:
Odmień swoją elewację. Tynki dekoracyjne, które...

Budując domy naszych marzeń staramy się aby ich elewacje były niepowtarzalne zarówno w zakresie...

Czyszczenie elewacji. Skuteczne mycie ścian oraz...

Czasem już po kilku latach elewacja domu ulega zabrudzeniu kurzem lub sadzą. Tynk mogą też porastać...

Nowoczesne elewacje, czyli jak łączyć klinkier z...

Remontując lub budując dom decydujemy się na nowoczesny lub tradycyjny wygląd budynku. Doradzamy, jak...

Segmentowe bramy garażowe - GALERIA elewacji domów

Idealne bramy do pięknych domów. Zobacz nasze propozycje doboru segmentowej bramy garażowej do...

Wykwity na klinkierze. Skąd się biorą, jak im...

Elewacja lub ogrodzenie obłożone klinkierem wyglądają bardzo estetycznie i ekskluzywnie. Jednak po jakimś...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...