| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Drzwi wejściowe do domu – jak wybrać najlepsze?

Drzwi wejściowe do domu – jak wybrać najlepsze?

Wejście do domu musi być przede wszystkim funkcjonalne. Rolą drzwi zewnętrznych jest ochrona budynku przed warunkami atmosferycznymi, hałasem i niepożądanymi gośćmi. Jest to również detal przyciągający wzrok i decydujący o urodzie elewacji. Jakie drzwi wybrać, aby pasowały do Twojego domu?

Autor: Andrzej Szandomirski

Intensywna barwa drzwi może być głównym akcentem kolorystycznym. Wyraziste kolory dobrze współgrają z prostymi kształtami

Drzwi zewnętrzne są najczęściej mocnym akcentem na elewacji, nie sposób ich nie zauważyć. Ich wybór powinien być dopełnieniem koncepcji estetycznej domu – zarówno fasady, jak i strefy wejścia. Miejsce drzwi na elewacji zależy od stylu domu. Z jego architekturą oraz sposobem wykończenia elewacji powinna także współgrać kolorystyka drzwi oraz materiał, z którego zostały wykonane. Ważne jest również, by były one spójne ze stolarką okienną. Bywa jednak, że strefa wejścia jest mało wyeksponowana. Drzwi znajdują się wówczas z boku, a ich forma jest uproszczona. Wybierając drzwi wejściowe, pamiętajmy, że są one także elementem wnętrza. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy strefa wejścia jest częścią otwartej przestrzeni dziennej i drzwi muszą współgrać z jej innymi elementami.

Drzwi wejściowe do domu w stylu tradycyjnym i nowoczesnym

Różnorodność drzwi dostępnych na rynku sprawia, że można je dobrać zarówno do domu inspirowanego tradycją, jak i nowoczesnego. Pamiętajmy jednak, że nie da się tanio kupić dobrych, stylowych drzwi. Ich kiepska imitacja może jedynie zeszpecić klasyczną fasadę domu.Gdy drzwi prowadzą do rozległej rezydencji inspirowanej stylem willowym czy też nawiązującej do stylistyki pałacowej, są usytuowane centralnie, co wynika z symetrycznego planu wnętrz. Często umieszcza się je wówczas w wykuszu lub ryzalicie, który dodatkowo nobilituje ich rolę. Efektowna rozbudowana fasada sprawia, że najczęściej do tego typu domów dobiera się drzwi dwuskrzydłowe, które mogą być dodatkowo wzbogacone naświetlami. Równie wyeksponowaną, „zapraszającą” do wnętrz funkcję pełnią drzwi w domach nawiązujących do architektury dworkowej, gdzie są zwieńczeniem wyraźnie zaznaczonej strefy wejścia.


Modne dzisiaj proste bryły wymagają z kolei drzwi oszczędnych w wyrazie. Nawet jeżeli są umieszczone w narożniku, nie oznacza to, że ich forma może być obojętna. I tak konsekwencją minimalistycznego w dawkowaniu efektów stylu modernistycznego są proste drzwi o mocno zgeometryzowanej formie. Pozbawione dekoracji i detalu stanowią jeden z ważnych elementów budujących nowoczesny styl domu. Zazwyczaj współgrają z nim drzwi pełne płytowe z drewna, metalu lub w formie ramy wypełnionej dużymi taflami szkła. Asymetria pasuje raczej do domów modernistycznych. Można ją też stosować, jeśli wejście jest umieszczone z boku budynku.
Niewielki dom o prostej bryle przykrytej dwu- lub czterospadowym dachem „nie udźwignie” pokaźnych dwuskrzydłowych drzwi wzbogaconych łukiem i świetlikami, natomiast zyska na wyglądzie, gdy dobierzemy harmonizujące z jego wyglądem skromne drzwi jednoskrzydłowe.

Zgrane z elewacją

Najprościej dobrać drzwi do budynków otynkowanych czy wykończonych farbą, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na neutralną kolorystykę. Najczęściej, chcąc wyróżnić drzwi, dobieramy je w kontraście do ścian: ich koloru, materiału i faktury. Na tle gładkiego jasnego tynku dobrze rysują się drewniane drzwi o przestrzennej konstrukcji płycinowej i naturalnej ciepłej. Do chropawego tynku i wyrazistej cegły klinkierowej lepiej dobrać drzwi o prostej formie, najlepiej o budowie płytowej. Do nowoczesnej elewacji wykończonej drewnianą oblicówką można dopasować drzwi ze szkła lub z metalu. Drzwi drewniane lub naśladujące rysunek oraz kolor drewna doskonale łączą się np. z białymi oknami, ale pasują też do niebieskich czy zielonych. Gdy na elewacji jest dużo detali, dobrze, jeśli drewno w tym samym kolorze pojawi się np. na podbitce dachu albo balustradzie przy wejściu. Drzwi białe najlepiej wyglądają w połączeniu ze stolarką okienną w tym samym kolorze – warto je wówczas wyróżnić kształtem.

Autor: BRAAS

W elewacji symetrycznej, gdzie miejsce drzwi podkreśla wnęka, kolumnada lub balkon, szyby wokół nich powinny być skomponowane osiowo

Autor: Winkhaus

Idealnie dopasowane. Białe drzwi z centralnie usytuowanym przeszkleniem oraz portfenetrami budują symetryczną kompozycję przedsionka

Komfort i bezpieczeństwo - sposób otwierania drzwi

Dla wygody i bezpieczeństwa domowników równie ważny jest sposób otwierania drzwi. W tej dziedzinie mamy do czynienia z najbardziej zaawansowanymi technologicznie udogodnieniami – zapewnią one mieszkańcom bezpieczeństwo i dadzą komfort korzystania z drzwi.
Drzwi powinny się lekko otwierać i zamykać, umożliwiać domownikom swobodne poruszanie się, ale także wjeżdżanie wózkiem czy przenoszenie przez nie większych przedmiotów. Komfortowemu zamykaniu służą nowoczesne uszczelki, które amortyzują skrzydła w momencie kontaktu z ościeżnicą. Skutecznym sposobem na ciche zamykanie drzwi jest montaż samozamykacza – urządzenia, które dzięki specjalnemu siłownikowi wyhamowuje skrzydło i pozwala na delikatne zamknięcie.


Choć przepisowa szerokość drzwi zewnętrznych wynosząca 90 cm wystarczy do swobodnego przemieszczania się, coraz częściej sięgamy po drzwi półtora- i dwuskrzydłowe albo takie z bocznym skrzydłem biernym – otwieranym w razie potrzeby. Decyzja o zastosowaniu szerokich drzwi jest dzisiaj łatwiejsza dzięki ich wysokim parametrom termoizolacyjnym. Ich współczynnik przenikania ciepła U nie powinien przekraczać 2,6 W/(m²·K). Ciepłe są drzwi drewniane, ponieważ drewno ma dużą wytrzymałość termiczną. Dostępne są drzwi drewniane ocieplane, o współczynniku przenikania ciepła nawet 0,9 W/(m²·K). Wpływ na to, czy drzwi będą ciepłe, ma również ościeżnica – drewniana lepiej izoluje przed ucieczką ciepła. Warto także zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U zastosowanego szkła. Powinien on wynosić co najmniej 1,1 W/(m²·K).

Przeczytaj dodatkowo:
Drzwi zewnętrzne odporne na włamanie. Kupujemy...

Czasy są niezbyt bezpieczne. Drzwi antywłamaniowe stają się więc standardem. Sprawdź, jakie drzwi zewnętrzne...

Energooszczędne drzwi na wymiar ThermoPlus

Niedrogie drzwi wejściowe o ponadstandardowym wyposażeniu i doskonałych właściwościach izolacyjnych....

Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...

Wybieramy uchylne bramy garażowe

Znajdź wymarzoną bramę do swojego garażu. Prezentujemy kilka aranżacji domów wyposażonych w uchylne...

Wzmocnienia w bramach garażowych. Dlaczego są tak...

Nie każdy użytkownik bramy garażowej zdaje sobie sprawę z tego, czym jest tak zwany efekt bimetaliczny i...

Jakimi parametrami charakteryzują się...

Budując dom, który ma spełniać surowe kryteria w zakresie izolacyjności termicznej, trzeba go...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.