| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Drzwi na taras: rodzaje drzwi tarasowych

Drzwi na taras: rodzaje drzwi tarasowych

Drzwi na taras pełnią bardzo ważną funkcję, jaką jest komunikacja. Szerokie drzwi tarasowe są ciężkie, a otwarte skrzydła drzwi zajmują dużo miejsca w pomieszczeniu. Zobacz, jakie rodzaje drzwi tarasowych sprawdzą się najlepiej.

Jaki drzwi na taras: drzwi rozwieralne czy drzwi przesuwne

Wygodniejsze od drzwi tarasowych rozwieralnych są drzwi przesuwne, które dzięki specjalnym mechanizmom dają się łatwo otwierać i zamykać – skrzydło takich drzwi nie jest podnoszone, tylko najpierw wysuwane przed powierzchnię okna, a następnie przesuwane na rolkach. Drzwi składane, które zapewniają bardzo szerokie przejście w świetle otworu, jednym ruchem można złożyć na bok.

Jeśli jednak zdecydujemy się na drzwi tarasowe rozwieralne, pamiętajmy, że problemem może być zamykanie drzwi po wyjściu na taras. Gdy pozostawimy skrzydło otwarte, nawet przy niewielkim wietrze buja się ono i uderza o wnękę okienną lub ościeżnicę. Zamknięcie drzwi tarasowych uniemożliwia ponowne dostanie się do wnętrza. Rozwiązaniem są drzwi na taras wyposażone w zatrzask balkonowy, który pozwala na przymknięcie i ponowne otwarcie skrzydła lekkim pchnięciem.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Drzwi tarasowe a drzwi balkonowe

Tradycyjne drzwi balkonowe, których próg ma wysokość 4-7 cm, mogą być barierą dla mniej sprawnych domowników i dzieci a dla pozostałych osób – częstym miejscem potknięć Lepiej więc zdecydować się na drzwi z niskim progiem wystającym zaledwie 2-2,2 cm ponad poziom posadzki. Wymagają one jednak czujności z naszej strony zimą – śnieg zalegający na tarasie tuż pod drzwiami może powodować przemarzanie skrzydła. System z niskim progiem dostępny jest w drzwiach rozwieralnych, uchylno-rozwieralnych oraz przesuwnych.

Drzwi na taras: drzwi bezprogowe

Innym rozwiązaniem są drzwi bezprogowe, a właściwie z progiem, który jest schowany w podłodze, i ponad poziom posadzki wystaje jedynie uszczelka. W system bezprogowy wyposażone są drzwi przesuwne. Umożliwiają wygodną bezkolizyjną komunikację, ale nie zatrzymują tak wody i śniegu jak drzwi z progiem. Sprawdzają się raczej na zadaszonych tarasach, gdzie jest mniejsze niebezpieczeństwo zawiewania deszczu i śniegu pod drzwi.

Przeczytaj dodatkowo:
Dobre drzwi wejściowe

Izolacyjność cieplna, materiał wykonania, klasa antywłamaniowa to tylko niektóre parametry mające...

Drzwi wewnętrzne z ukrytymi ościeżnicami. Jak...

Patrząc na drzwi z ościeżnicą ukrytą w ścianie, widzisz tylko styk płaszczyzny skrzydła drzwiowego i ściany...

Nowe Okna i Drzwi

Wybieramy je do domów nowo budowanych i remontowanych. W tych pierwszych stanowią eleganckie...

Wymiary bram garażowych. Jak dobrać szerokość i...

Najpierw trzeba sprawdzić w projekcie, jaki wymiar bramy garażowej jest potrzebny. Później należy...

Jakimi parametrami charakteryzują się...

Budując dom, który ma spełniać surowe kryteria w zakresie izolacyjności termicznej, trzeba go...