| muratordom.pl » Budowa » Domy prefabrykowane » Domy modułowe. Rodzaje, zalety i wady budynków modułowych

Domy modułowe. Rodzaje, zalety i wady budynków modułowych

Domy modułowe to najszybszy sposób na własny dom. Dom modułowy z keramzytobetonu można postawić w niewiele ponad miesiąc, domy modułowe szkieletowe są gotowe do zamieszkania w 40-60 dni. Moduły domów są w ponad 80% przygotowywane w fabryce. Domy modułowe można stawiać na skarpach, na gruncie skalistym, piaszczystym, podmokłym, a nawet na dachu istniejącego budynku. Mają też inne zalety, sprawdź jakie.

Domy modułowe są w ponad 80% przygotowywane w hali fabrycznej. Tam powstaje ich konstrukcja i elementy wykończeniowe, a nawet część wyposażenia.

Elementy domów modułowych mają kształt modułów, czyli sześcianów o kilku standardowych wymiarach. Firma dowozi je na plac budowy i instaluje na przygotowanym fundamencie. Gdy dom składa się z kilku modułów, dochodzą jeszcze prace montażowe związane z połączeniem ich w całość.

Jeżeli chodzi o projekt domu modułowego, można przeważnie wybrać coś z oferty producenta. Specyficzna technologia budowy domów ogranicza nieco różnorodność form budynków. Katalogi takich firm zawierają zazwyczaj kilka do kilkunastu projektów domów, w tym domy z dachami skośnymi i nieużytkowymi poddaszami oraz domy piętrowe. Tylko niektóre firmy dopuszczają możliwość adaptacji projektów dostarczonych przez klienta.

Jak mogą być wykończone moduły domów

Moduły są oferowane w kilku wariantach wykończenia. Podstawowy moduł domu ogranicza się do stanu surowego zamkniętego z elementami wykończenia, drzwiami zewnętrznymi oraz oknami, dachem i podstawowymi instalacjami.
Droższe opcje elementów domów modułowych zawierają także pełne wykończenie wnętrz oraz kompletne wyposażenie łazienek. Najdroższe moduły są wzbogacone między innymi o AGD i zabudowę kuchenną oraz szafy i garderoby.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Zalety domów modułowych

  • domy modułowe to najszybszy sposób na własny dom,
  • domy modułowe można stawiać nawet w przypadku bardzo trudnych warunków gruntowych – na skarpach, na gruncie skalistym, piaszczystym, podmokłym, a nawet na dachu istniejącego budynku, o ile nośność jego stropu będzie wystarczająca i uzyskamy na to zgodę,
  • takie domy można przemieszczać z miejsca na miejsce, a nawet w razie potrzeby demontować i montować ponownie,
  • w razie potrzeby można je łatwo powiększyć, dokupując kolejne moduły.

Wady domów modułowych

  • jeśli domów modułowych nie połączymy trwale z gruntem, trudno będzie uznać je za budynki mieszkalne przeznaczone na pobyt stały. To wiąże się z różnymi kłopotami prawnymi, na przykład przy podłączaniu budynku do lokalnej sieci energetycznej lub kanalizacyjnej,
  • technologia budowy domów modułowych ta stwarza spore ograniczenia architektoniczne – projekty takich domów są mało wyszukane,
  • do montażu domu modułowego konieczny jest dźwig.

Zobacz, jak budują w Skandynawii - ciepłe domy z keramzytu

Domy modułowe z keramzytobetonu

Niemal wszystkie prace konstrukcyjne i wykończeniowe domów modułowych z keramzytobetonu odbywają się w halach fabrycznych. Wyjeżdżają stamtąd gotowe przestrzenne moduły domów, które łączy się w całość na placu budowy, na przygotowanych uprzednio fundamentach (stopy fundamentowe oparte na słupach fundamentowych zagłębionych w gruncie lub specjalne podpory systemowe). Transport i montaż domu z fabryki można także zlecić firmie zewnętrznej. Producent udziela wówczas potrzebnych wskazówek. Niektóre firmy mogą zaadaptować do tej technologii projekt indywidualny dostarczony przez klienta.

Konstrukcję domów modułowych z keramzytobentonu stanowi rama stalowa wypełniona keramzytobetonem. Ściany i stropy są ocieplone wełną mineralną. Od zewnątrz moduły są pokryte tynkiem mineralnym, tynkiem akrylowym lub oblicówką drewnianą.

Moduły mają wewnątrz ściany działowe zrobione z płyt gipsowo-włóknowych; są w nich zamontowane drzwi wejściowe i okna oraz rozprowadzone wszystkie przewody instalacyjne. W domach modułowych instalowany jest nowoczesny system mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej. Ogrzewanie może być elektryczne lub gazowe.

Czas budowy domu modułowego jest niewiarygodnie szybki. Produkcja modułów pochłania około miesiąca, a sam montaż do stanu surowego zamkniętego trwa do trzech dni.

Domy modułowe szkieletowe

Moduły szkieletowe od modułów keramzytobetonowych różnią się właściwie tylko rozmiarami i konstrukcją. Istota pozostaje taka sama – domy modułowe szkieletowe w 90% przygotowuje się w fabryce, dowozi i montuje w całość. Posadawia się je na podmurówce opartej na fundamentach słupowych zagłębionych w gruncie.

Domy z modułów szkieletowych mogą być budynkami mieszkalnymi w pełnym tego słowa znaczeniu, które wymagają pozwolenia na budowę, lub obiektami niepołączonymi trwale z gruntem, o statusie budynków letniskowych.

Elementy nośne ścian i stropów są zrobione albo z drewna – suszonego komorowo, struganego i fazowanego oraz impregnowanego – albo ze stali ocynkowanej. W domach o szkielecie stalowym wypełnienie ścian i stropów tworzą płyty warstwowe z izolacją termiczną z pianki poliuretanowej. W domach o szkielecie drewnianym wypełnienie jest zrobione z wełny mineralnej.

Ściany działowe budowane są tak jak w innych domach szkieletowych - stalowy szkielet wypełniony płytami z wełny mineralnej i obudowany płytami gipsowo-kartonowymi lub płytami wiórowymi.

Wewnątrz domów modułowych szkieletowych są rozprowadzone przewody instalacji wodnej, kanalizacyjnej i elektrycznej oraz RTV i c.o.

Domy modułowe są oddawane w stanie surowym zamkniętym, mają więc okna, drzwi zewnętrzne, ściany działowe, dach z pokryciem i wszystkie instalacje. W droższych opcjach firmy oferują pełne wykończenie i częściowe wyposażenie wnętrz.

Montaż domu wraz z wykończeniem trwa od dwóch do czternastu dni. Zwykle od momentu zamówienia do odbioru domu  modułowego szkieletowego wykończonego pod klucz upływa od 40 do 60 dni.

Przeczytaj dodatkowo:
Dom szkieletowy - czy warto wybrać projekt domu w...

Dom szkieletowy zbudujesz szybko, solidnie, a nawet samodzielnie. Producenci oferują wiele gotowych...

Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich...

Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi....

Szkieletowy, prefabrykowany dom pasywny. Jak się...

Budownictwo pasywne wzbudza duże emocje. Wszystkich interesuje, jak mieszka się w domu...

Szybka budowa domu. Domy szkieletowe, z bali i...

Szybka budowa domu to marzenie wielu inwestorów. Bez problemu możesz je zrealizować, wybierając...

Domy ze styropianu. Zobacz, jak buduje się z...

Podstawowym zadaniem styropianu jest termoizolacja, ale w nowoczesnych technologiach budowlanych materiał ten...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT