| muratordom.pl » Budowa » Domy drewniane » Odnawianie drewnianego domu. Rady doświadczonych inwestorów

Odnawianie drewnianego domu. Rady doświadczonych inwestorów

Drewniany dom można użytkować przez długie lata. Materiał, z którego jest zbudowany, łatwo poddaje się renowacji. Gdy jest właściwie zabezpieczony i na czas poddawany konserwacji, staje się bardzo trwały. Pokazujemy, jak przedłużyć życie domu z drewna na kolejne dziesiątki lat. Poznaj cenne rady doświadczonych inwestorów...

Państwo Luiza i Krzysztof kupili drewniany dom za miastem i wyremontowali go, korzystając jedynie z pomocy znajomych. Nie dysponowali wielkim kapitałem, ale mieli zapał i chęć do pracy. Oto, co mogą poradzić innym.

Zacznij od komina, unikniesz zagrożenia pożarem

W centrum domu znajdował się komin i piec kuchenny. Właściciele nawet nie próbowali w nim palić. Od razu wzięli się do czyszczenia komina. To pierwsza czynność, którą trzeba zrobić w starej chacie. Komin okazał się pełen resztek ptasich gniazd, gałęzi, liści itp. Gospodarze znaleźli w nim nawet truchło wrony. Rozpalenie w piecu z takim kominem musiałoby się skończyć pożarem. Po wyczyszczeniu komina i wymianie cegieł w jego górnej części stary piec został zastąpiony nowym, także z białych kafli, ale wyposażonym w nowoczesny wkład do spalania drewna

Renowacja ścian - usuń próchno i patynę

Renowację ścian trzeba było zacząć od wyczyszczenia próchniejących bali. W gorszym stanie były od wewnątrz, gdzie część drewna należało usunąć prostymi narzędziami. Z zewnątrz bale zostały gruntownie przeczyszczone drucianymi szczotkami. Dzięki temu dom został odarty ze zniszczonego drewna, a także zmienił kolor z czarnego na miodowobrązowy – naturalną barwę starego drewna. Bale zostały uszczelnione pianką poliuretanową i zabezpieczone środkiem przeciw owadom żerującym na drewnie

Oszczędności szukaj na suficie - wykończenie z płyt laminowanych

Sufit domu stanowiły stare, mocno już nadgryzione zębem czasu deski pomalowane od środka białą, łuszczącą się ze starości farbą. Gospodarze uznali, że zastąpienie ich nowymi będzie zbyt kosztowne. Zdecydowali się więc na płyty laminowane przykręcone do belek stropowych. Miejsca łączeń zostały zamaskowane jasnymi listwami drewnianymi. Dzięki temu sufit odnowiono szybko i niewielkim kosztem.

Więcej informacji na temat odnawiania starego domu znajdziesz w miesięczniku Murator 5/2011

Zrób sobie posadzkę z desek - tak jest najtaniej

W części domu brakowało posadzki. Trzeba było położyć nową, oczywiście z desek, bo tak jest najtaniej. Taka posadzka pasuje do drewnianego domu, a przy tym nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Po wycyklinowaniu starej i nowej posadzki obie części domu nie będą się wiele różnić – będą miały kolor surowego drewna.

Weź lakier do podłóg i pomaluj... ściany

Właściciele postanowili nie zasłaniać wewnętrznych ścian działowych. Drewno po oczyszczeniu zostało zabezpieczone
przeciw kornikom, trzeba je było jednak również pomalować. Po kilku próbach okazało się, że najlepiej wygląda na nich bezbarwny lakier do drewnianych podłóg. Ściany zachowały charakter bali, a jednocześnie są zabezpieczone. Można je nawet umyć wodą jak podłogę.

Autor: archiwum inwestorów

Czasem najtańsze są okna i drzwi... na zamówienie

Stara stolarka wymagała oczywiście wymiany. Ponieważ okna i drzwi były wykonane przez rzemieślnika, nie dało się dopasować w ich miejsce typowych ram produkowanych fabrycznie. Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem okazało się zamówienie podobnych w warsztacie miejscowego stolarza, który od lat robi okna do okolicznych domów. W ten sposób okna i drzwi, choć nowe, zachowały niemal niezmieniony wygląd.

Nie chcesz drzwi? Zabij je deskami

Gospodarze chcieli zaślepić jeden z otworów drzwiowych. Użyli do tego starych desek o podobnej szerokości co bale, z których wykonano ściany. Od środka pustą przestrzeń wypełniono wełną mineralną, która zapewniła odpowiednią izolację cieplną.

Więcej informacji na temat odnawiania starego domu znajdziesz w miesięczniku Murator 5/2011

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Dom energooszczędny z drewna klejonego.

Drewno klejone to budulec wysokiej jakości, stosunkowo mało u nas popularny. Przedstawiamy relację...

Domy murowane z drewnianymi elementami. Kiedy...

Dom nie musi powstawać w jednej technologii. Proponujemy technologię mieszaną, czyli połączenie ścian...

Pierwsze piętro w konstrukcji drewnianej....

Zobacz, w jaki sposób buduje się kondygnację o konstrukcji drewnianej, gdy parter domu ma ściany...

Szkodniki drewna. Jak usunąć je z drewna...

Mikrofalowa metoda nagrzewania konstrukcji budowlanych pozwala w prosty i pewny sposób przeprowadzić...

Wybór drewna do budowy domu

Drewno jest materiałem szlachetnym i wymagającym staranności. Powinno być suche, impregnowane, odpowiednio...

Dom drewniany, dom z bali - dylematy inwestorów....

Piękne domy z bala wymagają przy ich budowie szczególnych umiejętności i wiedzy. Jak osadzić okna w domu z...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.