| muratordom.pl » Budowa » Dom odporny na żywioły » Jak osuszyć budynek?

Jak osuszyć budynek?

Osuszanie domu można rozpocząć, gdy z pomieszczeń zostaną usunięte woda oraz wszystkie mokre rzeczy i elementy wykończenia. By mury wysychały jak najszybciej, należy zdjąć z nich również tynki.

Ogrzewać i wietrzyć

Najlepsze, choć długotrwałe, jest suszenie naturalne, czyli intensywne wietrzenie przy szeroko otwartych oknach i drzwiach. Niestety, nie wszystkie pomieszczenia i miejsca można skutecznie przewietrzyć, nie zawsze też sprzyja temu pogoda. Jeśli na zewnątrz jest sucho i ciepło, wystarczy ustawić i włączyć wentylatory; jeżeli chłodno – należy włączyć także ogrzewanie w domu lub stosować różnego rodzaju ogrzewacze lub nagrzewnice: elektryczne, olejowe bądź gazowe. Samo ogrzewanie powietrza tylko w niewielkim stopniu przyspiesza proces osuszania – trzeba stosować wentylatory, by wymuszać ruch powietrza w pomieszczeniach. Otwieranie okien zwykle nie wystarczy. Nie wolno przegrzewać pomieszczeń powyżej 35°C. Wysoka temperatura może spowodować paczenie się mebli i elementów z drewna

Zobacz na Forum MURATORA:

Uwaga! Przy stosowaniu ogrzewaczy należy zachować szczególną ostrożność – nie zostawiać pracujących urządzeń bez nadzoru, zapewnić dobrą wentylację pomieszczeń ze względu na obecność spalin, zachować bezpieczną odległość od materiałów palnych.

Suszenie domu, w którym nie ma izolacji poziomej lub jest ona uszkodzona (co często zdarza się w starych budynkach), jest poważnie utrudnione. Woda gruntowa będzie kapilarnie podciągana przez ściany i może zawilgacać je do wysokości 2 m. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest bagatelizowanie stanu izolacji poziomej. Jeśli jest on zły, walkę z wilgocią należałoby rozpocząć od jej odtworzenia – metodami mechanicznymi (podcinanie murów) lub przez wytworzenie przepony metodą iniekcji. Dopiero po odtworzeniu izolacji poziomej można suszyć mury na przykład przy użyciu osuszaczy.

Osuszacze powietrza

Często żeby przyspieszyć osuszanie domu, stosuje się osuszacze powietrza (zwykle wykorzystuje się je w nowych budynkach do usunięcia wilgoci technologicznej i przyspieszenia prac wykończeniowych). W zalanych budynkach metoda ta nie zawsze jest skuteczna. Aby zastosowanie osuszaczy miało sens, dom powinien mieć dobrą izolację poziomą i pionową. Jeśli jej nie ma, osuszacz będzie zasysał wilgoć z mokrego gruntu i zza ściany. Paradoksalnie może więc dojść do wzrostu zawilgocenia przegrody.

Stosowanie osuszaczy jest kosztowne – trzeba wypożyczyć urządzenia o wysokiej wydajności, a do tego dochodzi koszt zużywanej energii elektrycznej.

Elektryczne osuszacze powietrza pracują w zamkniętym pomieszczeniu i zamieniają wilgoć z powietrza w wodę. Urządzenia te, susząc powietrze w pomieszczeniu, doprowadzają do odprowadzenia wilgoci ze ścian i z podłóg. Decydując się na zastosowanie osuszacza, warto zdobyć jak największy (lub kilka dużych, jeśli zawilgocenia są bardzo duże); dobrze też szukać takiego urządzenia, które pracuje w temperaturze, jaką możemy utrzymać. Osuszacze ocenia się według ilości wody (w litrach) usuwanej z pomieszczenia (przykładowa wydajność to 60 l na dobę).

Osuszacze sorpcyjne. Zasysane powietrze przechodzi przez absorbent – pochłaniacz wilgoci. Po podgrzaniu jest kierowane do pomieszczenia, a wilgoć odprowadzana jest przez okno rurą z tworzywa sztucznego. Podczas osuszania materiał sorpcyjny jest stale regenerowany, nie traci zdolności pochłaniania wilgoci. Temperatura nie ma wpływu na prace urządzenia. Ściany, które mają być osuszane tą metodą, należy najpierw osłonić folią (trzeba ją przymocować do sufitu).

Osuszacze kondensacyjne. Wilgotne powietrze zasysane tylko z osuszanego pomieszczenia trafia do parownika, w którym następuje skroplenie wilgoci. Otrzymana w ten sposób woda spływa do zbiorniczka, który trzeba opróżniać. Pozbawione wilgoci powietrze zostaje podgrzane do temperatury pokojowej i ponownie wypuszczone do pomieszczenia. Przed przystąpieniem do pracy należy uszczelnić okna i zakleić kratki wentylacyjne, aby uniemożliwić pobieranie wilgotnego powietrza z zewnątrz. Osuszacze te mają największą wydajność, gdy w pomieszczeniu panuje temperatura 20°C.

Do osuszania bardzo zalanych domów warto wykorzystywać sprawdzone metody osuszania wykonywane przez specjalistyczne firmy. Za jedną z najbardziej skutecznych metod uznaje się technikę mikrofalową w połączeniu z osuszaniem sorpcyjnym.

Dom po powodzi – uważaj na oszustów

Domy zalane przez powódź wymagają zazwyczaj wielu napraw. Nie podejmuj pochopnych decyzji!...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
GRZYB W DOMU: odgrzybianie ścian po zalaniu...

Przed rozpoczęciem odgrzybiania należy wiedzieć, czy naloty na ścianach to grzyb domowy, czy grzyb pleśniowy...

Dom po powodzi - jak szybko ocenić koszt robót...

Koszty wykonania remontów popowodziowych są wyższe od ponoszonych w typowych robotach remontowych,...

Dom po powodzi - jak zapobiegać zagrzybieniu

Powódź zostawia w domu wilgoć na długie tygodnie, a nawet miesiące. W domach, w których przez...

HKS Lazar - specjalna oferta cenowa na części...

Firma HKS Lazar wprowadziła specjalną ofertę na części zamienne dla klientów dotkniętych powodzią.

ATLAS doradza powodzianom

Doradcy firmy Atlas udzielają powodzianom bezpłatnych porad w zakresie usuwania skutków zalania i...