#zostanwdomu Ozonowanie w walce z koronawirusem

2020-04-10 14:38
Ozonowanie
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl W domu, w którym przeprowadzono ozonowanie, jest świeże, miłe i czyste powietrze. Projekt C380 - Prywatny azyl, autor inż. Witold Korus. .

Ozonowanie powietrza lub wody jest od dawna stosowaną metodą ich dezynfekcji. Czy przyda się w walce z koronawirusem?

Ozon w niedużych stężeniach jest używany jako środek utleniający i bakteriobójczy do oczyszczania wody i powietrza w pomieszczeniach. Skuteczność działania ozonu w tym zakresie została potwierdzona w badaniach naukowych. Od wielu lat tę procedurę standardowo stosuje się w wodociągach, dzięki czemu można było ograniczyć wykorzystanie chloru. Ozonowanie okresowo przeprowadza się w placówkach ochrony zdrowia i innych obiektach użyteczności publicznej, na przykład szkołach, przedszkolach, restauracjach. Ozonowanie zakaźnych oddziałów szpitalnych jest od lat stosowane w czasie epidemii grypy. Obecnie jest ono wykonywane tam, gdzie przebywały osoby, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Żeby ograniczyć rozszerzanie się pandemii koronawirusa, w wielu miastach rozpoczęto bezinwazyjną dezynfekcję - ozonowanie miejsc publicznych, przez które przewija się bardzo dużo osób, bo wśród nich mogli przebywać nosiciele koronawirusa. Ozonuje się autobusy i tramwaje, metro i taksówki oraz ich przystanki. Rutynowo procedurze ozonowania są poddawane także karetki pogotowia.

Ozonowanie
Autor: Gettyimages Ozon niszczy bakterie, grzyby i wirusy, dlatego jest stosowany w celach dezynfekcyjnych

Ozonowanie jest skutecznym sposobem dezynfekcji wody i powietrza. Co więcej, nie pozostawia nieprzyjemnych zapachów. Wręcz odwrotnie, pod tym względem ozonowanie daje lepsze efekty niż użycie promieniowania UV, chloru czy innych chemicznych preparatów dezynfekcyjnych.

Jak działa ozon?

Ozon to cząsteczka tlenu zawierająca zamiast dwóch trzy atomy – O3. Często jest on nazywany aktywnym tlenem, ponieważ wykazuje silne działanie utleniające. Ozon to gaz, który szybko przekształca się w zwykły tlen, ale uwalniany dodatkowy atom tlenu utlenia (czyli rozkłada) substancje, z którymi się zetknie. W ten sposób niszczy bakterie, wirusy, roztocza, cząsteczki organiczne i inne substancje znajdujące się w wodzie lub powietrzu. Na tym polega silne działanie antyseptyczne ozonu.

Ozonowanie domu lub mieszkania

Kiedy warto zamówić usługę ozonowania? Wielu zastanawia się nad ozonowaniem domu jako jednym ze sposobów zwalczania koronawirusa. Jest to proces zalecany i stosowany tam, gdzie stwierdzono jego występowanie. Ale ozonowanie warto też przeprowadzić jako jeden z zabiegów w ramach generalnych porządków i remontu. Zwłaszcza w domach, w których ktoś obłożnie chorował, albo w długo nieużywanych mieszkaniach, gdzie może być stare, nieco stęchłe powietrze.

Przeczytaj też:

Jak uszyć maseczkę ochronną na twarz: instrukcja >>>

Ozonowanie bywa też stosowane, również do usunięcia brzydkich zapachów, w mieszkaniach palaczy albo w domach, w których przebywa dużo zwierząt. Ozonowanie poprawi powietrze w mieszkaniach zawilgoconych i zagrzybionych, ale nie jest rozwiązaniem problemu. Tam trzeba podjąć działania mające na celu usunięcie źródła wilgoci i zagrzybienia.

Ozonowanie
Autor: Ozoman Proces ozonowania powinien być kontrolowany, ponieważ zbyt duże stężenie tego gazu w powietrzu jest szkodliwe. Dlatego najlepiej wynająć profesjonalną ekipę

Profesjonalne ozonowanie

Jeśli chcemy wykonać ozonowanie domu lub mieszkania, najlepiej jest zamówić odpowiednią usługę w specjalistycznej firmie. Nie należy tego procesu wykonywać samodzielnie za pomocą ogólnie dostępnych urządzeń. Ważne jest uzyskanie odpowiedniego stężenia ozonu. Zbyt wysokie jest szkodliwe.

Przeczytaj też:

Usuwanie pleśni i grzybów ze ścian >>>

Proces ozonowania przeprowadza się w pomieszczeniach, w których nie mogą wtedy przebywać ludzie i zwierzęta. Powinny być one uszczelnione. Wstawia się tam profesjonalne generatory ozonu, które emitują aktywny tlen. Po ozonowaniu w domu jest czyste i świeże powietrze, pozbawione drobnoustrojów chorobotwórczych.

Proces ozonowania powinno się okresowo powtarzać.

Ozonowanie
Autor: Agmak Ozonator

Ozonowanie pomieszczeń cena

Przeciętnie przyjmuje się cenę 100 zł netto za godzinę pracy urządzenia. Dlatego koszt ozonowania zależy od wielkości pomieszczeń i liczby ozonatorów, a także zastanej sytuacji. Ozonowanie mieszkania może kosztować 500-800 zł, domu - nawet ponad 1000 zł.

Warto wiedzieć
Burza ozon

Autor: Gettyimages

Ozonu jest bardzo dużo w powietrzu po burzy, dlatego tam miło i lekko się wtedy oddycha

Po burzy

Ozon występuje naturalnie w atmosferze. Jest go szczególnie dużo po burzy, podczas której powstaje on w efekcie wyładowań atmosferycznych. Czyste, lekkie i rześkie powietrze po burzy, jest takie, ponieważ zawiera dużo ozonu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE