| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Zasady montażu podbitki dachowej drewnianej i z paneli PCV
ABC wykończenia dachu

Zasady montażu podbitki dachowej drewnianej i z paneli PCV

Dlaczego decydować się na montaż podbitki dachowej? Ponieważ oprócz walorów estetycznych podsufitka chroni więźbę, krokwie lub wiązary przed opadami i nadmiernym nasłonecznieniem. Utrudnia też ptakom budowanie gniazd między wystającymi elementami konstrukcyjnymi dachu. Poznaj zasady montażu podbitki drewnianej i pcv.

Układ podbitki dachowej

Podbitka dachowa może być ułożona w płaszczyźnie prostopadłej do ściany lub równoległej do krokwi (wówczas pod okapem pozostaje niezabudowany trójkąt).

Deski albo panele podbitki można układać prostopadle lub równolegle do ściany budynku. Ułożone prostopadle do ściany mogą być cieńsze, natomiast ułożone równolegle i przybijane do krokwi muszą być na tyle grube, aby się nie uginały. Montowanie ich prostopadle ułatwia nieco dopasowanie się do ewentualnych nierówności ściany.

Polecamy: 5 pytań o podbitkę dachową

Łączenie elementów podsufitki

Sposób łączenia elementów podbitki w narożnikach może być rozmaity – pod kątem 45°, pod kątem prostym lub bez zmiany kierunku układania. Detal ten jest widoczny od spodu okapu i wymaga precyzyjnego docinania desek lub paneli.

Przycinanie paneli PCV jest bardzo łatwe – można to robić bezpośrednio na budowie za pomocą narzędzi stolarskich – najlepiej piły o drobnych zębach. Do łączenia elementów z PCW są używane specjalne listwy łącznikowe oraz klej do PCW. Łączenia elementów drewnianej podbitki można też maskować listwami, ale lepiej i taniej jest po prostu starannie dociąć deski i nie stosować już dodatkowych ozdobników.

Autor: Andrzej Szandomirski

Podbitkę można kształtować dowolnie, wybierając materiał i kolor oraz dopasowując je do charakteru elewacji

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wentylacja podbitki

Przez podbitkę do szczeliny wentylacyjnej w dachu musi się dostać powietrze, dlatego montując ją, należy pozostawić otwory lub zamocować gotowe listwy wentylacyjne bądź specjalne kratki. Powierzchnia otworów, przez które dostaje się powietrze, powinna wynosić 1/400-1/600 powierzchni wentylowanej dachu.

W dachu dwuspadowym domu o wymiarach 7 x 11 m, o kącie nachylenia połaci 40º, powierzchnia dachu wynosi 101,2 m2. Otwory wentylacyjne powinny więc mieć mniej więcej 0,2 m2. Taki wymiar zapewni na przykład 16 kratek o wymiarach 16 x 8 cm lub centymetrowa szczelina zostawiona wzdłuż całego okapu. Podbitkę z desek układanych na pióro lub na zakład można wentylować, wycinając otwory w połączeniach desek lub pozostawiając szczelinę, na przykład między pierwszą łatą a deską czołową.

Jeżeli deski są układane na styk, powietrze do wentylacji dachu dostanie się przez szczeliny między nimi powstałe w naturalny sposób. Wloty powietrza zabezpieczamy siatką, uniemożliwiając zagnieżdżanie się owadów.

Mocowanie podsufitki

Montaż podbitki musi być dokładny, aby podsufitka nie odkształciła się pod wpływem własnego ciężaru i sił ssania oraz parcia wiatru. Podbitkę przytwierdza się do konstrukcji dachu (krokwi, wiązarów dachowych, wystających gzymsów w dachach płaskich) lub murowanej ściany za pośrednictwem małych drewnianych beleczek, czyli łat, o przekroju prostokątnym, najczęściej o wymiarach 6 x 4 lub 5 x 4 cm. Drewno na łaty powinno być dobrze wysuszone i zaimpregnowane.

Drewnianą podbitkę przybija się bezpośrednio do łat lub krokwi, a styk ze ścianą, jeśli jest nierówny, można wykończyć listwą.

Podbitkę z paneli z PCW lub aluminiowych mocuje się również do łat drewnianych za pomocą listew startowych i specjalnych profili lub przybija do drewnianej deski czołowej, a następnie maskuje połączenie. Jeśli chcemy zrobić podbitkę z blachy stalowej, niezbędne są specjalistyczne narzędzia i usługa fachowego dekarza.

Przy szerokim okapie – powyżej 60 cm – albo gdy chcemy ułożyć cienkie panele lub deski równolegle do ściany, musimy zagęścić konstrukcję rusztu, aby deski podbitki się nie uginały.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczyć drewno...

Drewno konstrukcyjne powinno być dobrze zabezpieczone przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów,...

Dachówki bitumiczne z posypką. Gonty bitumiczne...

Dachówki bitumiczne (gont bitumiczny) to nic innego jak kolorowa papa nowej generacji pocięta w pasy z...

Dach dwuspadowy: projekt dachu. Zalety dachów...

Dach dwuspadowy jest najprostszy w konstrukcji, a zarazem najbardziej tradycyjny i utrwalony w polskim...

Budowa dachu. Jak znaleźć rekomendowanego dekarza?

Gwarancją poprawnie działającego dachu jest nie tylko dobór odpowiedniej jakości produktów...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT