| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Przygotowanie dachu do zimy: przegląd pokrycia dachowego i systemu rynnowego

Przygotowanie dachu do zimy: przegląd pokrycia dachowego i systemu rynnowego

Dach jest często elementem domu, o którym zapomina się podczas przygotowania domu do zimy. To już ostatnia chwila, aby zadbać o drożność systemu rynnowego i sprawdzenie szczelności pokrycia dachowego i jakości powłoki dachu. Jak przygotować dach do zimy? Jakie mogą być konsekwencje niewykonania przeglądu przed zimą?

Przygotowanie domu do zimy to między innymi sprawdzenie instalacji grzewczej czy test szczelności okien i drzwi. Jednak większość z nas zapomina o przygotowaniu dachu do sezonu zimowego. Spadające jesienią liście i igły, mogą solidnie zatkać odpływy, przez które powinna zimą ściekać topniejąca powłoka śniegu zalegająca na dachu. Zapchane rynny mogą powodować, że wylewająca się przez nie woda zniszczy elewację, a co gorsza, spowoduje jej zawilgocenia – a to może spowodować rozwój pleśni i grzybów. Dlatego to już ostatnia chwila, poświęcić trochę czasu na sprawdzenie połaci dachu i udrożnienie systemu rynnowego.

Od czego zacząć przegląd pokrycia dachowego przed zimą?

Blachodachówka nie jest bardzo wymagającym pokryciem dachowym, jednak należy pamiętać o corocznym przeglądzie szczelności i jakości pokrycia. Co więcej, blachodachówkę należy myć raz na 5 lat. Daje to gwarancję dobrej jakości powłoki i żywotności pokrycia dachowego. Przed nadejściem zimy należy sprawdzić najbardziej newralgiczne miejsca dachu, takie jak okolice komina i pozostałe obróbki. Jeśli zauważysz jakieś ubytki, takie miejsce wystarczy oczyścić i zamalować farbą zaprawkową w kolorze pokrycia.

Przegląd systemu rynnowego przed zimą – co trzeba sprawdzić?

Przygotowując system rynnowy do zimy zadbaj o to, by z rynien usunąć wszystko co może powodować ich niedrożność. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na suche liście czy gałęzie. Nasiąknięcie ich wodą będzie powodowało niedrożność rynny i zastój wody na dachu. Spowoduje to przelewanie wody opadowej przez rynnę prosto na elewację domu.

Jakich narzędzi używać podczas oczyszczania systemu rynnowego?

Do czyszczenia rynien nie należy używać żadnych ostrych narzędzi czy szczotek – może o uszkodzić rynnę. Najczęściej stosowaną i skuteczną metodą, jest wypłukiwania zanieczyszczeń przy pomocy strumienia wody pod ciśnieniem. Dzięki temu sprawdzisz przy okazji szczelność systemu rynnowego, a to jest kolejna, bardzo istotna kwestia – kapiąca woda z dachu, poza niszczeniem elewacji może przyczynić się do osłabienia fundamentów jeżeli wilgoć przeniknie przez ściany.

Autor: Andrzej Szandomirski

Niewykonanie jesiennych przeglądów dachu i rynien może mieć poważne konsekwencje, które przede wszystkim będą dla nas kosztowne

WAŻNE

Zanieczyszczenia w rynnach spowodują zaleganie w nich wody, która zimą zamarznie, a  nagromadzony w rynnach lód znacznie obciąży rynny. To z kolei może doprowadzić do obluzowania, a nawet oberwania rynien. Jeśli do tego dojdzie, trzeba będzie pomyśleć o gruntownej naprawie lub wymianie całego systemu.

Sławomir Góraj, ekspert Grupy Pruszyński

Dlaczego warto robić jesienny przegląd pokrycia dachowego i systemu rynnowego?

Niewykonanie jesiennych przeglądów dachu i rynien może mieć poważne konsekwencje, które przede wszystkim będą kosztowne, a do tego dosyć długo trzeba będzie walczyć z osuszaniem zamokłej elewacji.

Jeżeli obawiasz się prac na wysokości możesz skorzystać z usług wyspecjalizowanej ekipy. Jeśli jednak postanowić wykonać przegląd samodzielnie, to bezwzględnie trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa (odpowiednie obuwie, stabilna drabina, pasy bezpieczeństwa) i pomocy drugiej osoby.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Wiązanie betonu w trakcie mrozów. Czy możliwe...

W warunkach zimowych wiązanie betonu jest znacznie utrudnione. Dlatego betonowanie zimą nie jest ani...

Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować...

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry...

Neutralna barwa strzechy, gontów drewnianych lub wiórów osikowych sprawia, że dach nie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.