| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Ponadczasowe gonty drewniane

Ponadczasowe gonty drewniane

Gont drewniany to bardzo wdzięczny, choć nie tani materiał pokryciowy. Pięknie wpisany w tradycję sprawdza się również na nowoczesnych dachach.

Autor: Andrzej Szandomirski

Podobnie jak strzecha przeżywają renesans. Wracają na dachy nie tylko na Podhalu, ale także w innych regionach Polski. Pokrywają dachy domów stylizowanych na dworki i te o nowoczesnej architekturze. Ich piękny srebrzysto-szary kolor powstający pod wpływem warunków atmosferycznych efektownie harmonizuje z otoczeniem.

Gonty drewniane

To prostokątne deszczułki drewniane długości 30-45 cm, szerokości 6-10 cm i grubości 4 -10 mm. Mogą być cięte, o powierzchni gładkiej, lub łupane – z nieregularną, chropowatą. Te drugie formuje się zgodnie z naturalnym, warstwowym przebiegiem włókien drewna. Jest on trwalszy od gontu ciętego, mniej nasiąkliwy i nie zatrzymuje spływającej wody.Spotyka się też gonty z wyprofilowanymi wpustami i wypustami, które zapewniają ich sztywniejsze połączenie oraz większą szczelność pokrycia.
Można również zamówić gonty z ozdobnymi zakończeniami dolnej krawędzi, które wykorzystuje się do wykańczania okapu lukarn, kalenic, szczytów dachu.
Uwaga! Gonty nie powinny nosić śladów pleśni lub grzybów oraz owadzich korytarzy. Najlepiej też, żeby miały jak najmniej sęków.

Na jakie dachy? Minimalne nachylenie połaci dachu krytego gontami to 14-18°, ale nie jest to korzystne, gdyż pokrycie takie będzie mniej trwałe. Trzeba wtedy zapewnić bardzo dobrą wentylację i ochronę drewna, ponieważ przy tak płaskim dachu zawilgocenie gontów może być bardzo duże. Jeśli kąt nachylenia połaci dachowych jest większy niż 38°, zaleca się pokrycie ich podwójną warstwą gontów. Dach o mniejszym spadku musi być pokryty trzema warstwami. Dachy o małym spadku powinny być kryte długimi gontami.

W domach z poddaszem użytkowym sztywne poszycie powinno być izolowane papą. Ale gonty należy przybijać do mocowanych do niego łat i kontrłat, a nie do papy

Zarówno gonty, jak i wióry są bardzo pracochłonne w montażu. Lecz dach nimi pokryty i odpowiednio konserwowany przetrwa nawet 40 lat

Gont do gontu

Konstrukcja. Gonty mocuje się przeważnie do sztywnego poszycia. Dobrze, by było ono zrobione z desek rozmieszczonych w kilkucentymetrowych odstępach. Wówczas pokrycie będzie lepiej wentylowane. Jedynie przy okapie trzeba ułożyć pełne deskowanie. Jeżeli poddasze jest użytkowe, powinno się zaizolować sztywne poszycie papą, przybić kontrłaty oraz łaty, a dopiero do łat gonty. Gontów drewnianych nie powinno się układać bezpośrednio na papie dachowej, ponieważ bez wentylacji w pokryciu mogą powstać zawilgocenia, a wtedy ich trwałość znacznie się zmniejsza. Można też mocować je do łat przybitych bezpośrednio do krokwi.

Mocowanie. Gonty należy układać tak, by ich styki nie pokrywały się w kolejnych pasach. Dzięki temu dach nie będzie przeciekał. Każdy gont powinien być umocowany dwoma gwoździami karbowanymi lub spiralnymi, koniecznie ocynkowanymi, miedzianymi lub ze stali nierdzewnej. Gonty z cedru czerwonego i dębu oraz zaimpregnowane środkami solnymi przybija się gwoździami z nierdzewnej stali szlachetnej. Gwoździe powinny być przykryte przez znajdujące się nad nimi rzędy gontów. Te, które są widoczne, należy usunąć. Gonty można też mocować zszywkami ze stali nierdzewnej. Niektórzy dekarze zalecają układanie pod gontami przekładek z papy szerokości 25 lub 50 cm, które uszczelnią pokrycie i zapobiegną podsiąkaniu wody. Między gontami muszą być odstępy – tzw. fugi ruchome. Zostawia się je po to, by pokrycie mogło pracować. Zazwyczaj mają szerokość od 1 do 5 mm. Im bardziej suche są gonty, tym szersze powinny być fugi. Okap dachu stanowi podwójna warstwa gontów przybijanych do pełnego deskowania. Jeśli zamierzamy zamontować rynny, warto zrobić obróbkę z blachy lub papy. Kalenicę wykańcza się dodatkową warstwą gontów lub blachą. Na narożach i w koszach, na dodatkowej warstwie papy lub blachy, układa się specjalnie wyprofilowane gonty lub kształtki.

Zalety Wady
  • są lekkie – 1 m² pokrycia z gontów waży 15-30 kg. Nie obciążają zanadto więźby. W niektórych przypadkach można więc zmniejszyć przekroje elementów konstrukcyjnych dachu;
  • są dosyć trwałe – m.in. dlatego, że po ułożeniu tylko jedna trzecia długości gontu jest narażona na szkodliwe działanie słońca i wody. Reszta pozostaje przykryta gontami kolejnej warstwy. Ich żywotność poprawi też impregnacja;
  • pracochłonne w montażu – dach o powierzchni 200 m² układa się około dwóch tygodni;
  • kłopotliwe w konserwacji – aby gonty świerkowe, sosnowe, topolowe i olszowe długo zachowały ładny wygląd, trzeba je regularnie impregnować;
  • nieodporne na ogień – jak wszystkie drewniane pokrycia trzeba je zabezpieczać przed działaniem płomieni. Jest to dodatkowy koszt podnoszący cenę dachu.

Ocieplenie. Układa się je między krokwiami, pod sztywnym poszyciem (z zachowaniem wymaganej 2-3-centymetrowej szczeliny wentylacyjnej). Do ocieplania wykorzystuje się głównie wełnę mineralną.

Komin. Uszczelnia się go kołnierzami z blachy. W W dachu krytym gontami łatwo montuje się kominki wentylacyjne.

Konserwacja. Gonty łupane z drewna modrzewiowego, cedrowego, jodłowego lub dębowego nie wymagają impregnacji, inne powinno się konserwować impregnatami zabezpieczającymi przed grzybami, pleśniami oraz owadami.Można to zrobić jeszcze przed położeniem pokrycia, zanurzając elementy w roztworze impregnatu, lub nanieść go na ułożone pokrycie pędzlem, wałkiem albo rozpylaczem. Co kilka lat należy powtórzyć impregnację. Takie pokrycie wytrzymuje nawet 50 lat. Dekarze udzielają gwarancji maksymalnie na 20 lat. Niezabezpieczone gonty z upływem lat szarzeją. Uszkodzony element dachu można wymienić i nie jest to bardzo skomplikowane. Gdy zaś na dachu pojawią się mchy lub glony, można oczyścić go parą wodną. Po pokryciu trzeba się poruszać po drabinie zawieszonej na szczycie dachu.

Przeczytaj dodatkowo:
Dach dwuspadowy - jak wybrać projekt domu ze...

Dach dwuspadowy to doskonała inwestycja. Projekt domu z dachem dwuspadowym nie zaskoczy nas trudnościami i...

Jakie warunki powinien spełniać projekt dachu,...

Jeśli jeszcze zanim kupisz działkę, widzisz oczami wyobraźni swój dom i doskonale wiesz, że znajdzie...

Remont poddasza - co powinieneś wiedzieć przed...

Strych przerobiony na poddasze użytkowe to miejsce na sypialnie, pokoje dziecięce, pokój...

Wiązanie betonu w trakcie mrozów. Czy możliwe...

W warunkach zimowych wiązanie betonu jest znacznie utrudnione. Dlatego betonowanie zimą nie jest ani...

Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować...

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...