| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Ponadczasowe gonty drewniane

Ponadczasowe gonty drewniane

Gont drewniany to bardzo wdzięczny, choć nie tani materiał pokryciowy. Pięknie wpisany w tradycję sprawdza się również na nowoczesnych dachach.

Autor: Wykonawca ROB-GONT Robert Bielak

Podobnie jak strzecha przeżywają renesans. Wracają na dachy nie tylko na Podhalu, ale także w innych regionach Polski. Pokrywają dachy domów stylizowanych na dworki i te o nowoczesnej architekturze. Ich piękny srebrzysto-szary kolor powstający pod wpływem warunków atmosferycznych efektownie harmonizuje z otoczeniem.

Gonty drewniane

To prostokątne deszczułki drewniane długości 30-45 cm, szerokości 6-10 cm i grubości 4 -10 mm. Mogą być cięte, o powierzchni gładkiej, lub łupane – z nieregularną, chropowatą. Te drugie formuje się zgodnie z naturalnym, warstwowym przebiegiem włókien drewna. Jest on trwalszy od gontu ciętego, mniej nasiąkliwy i nie zatrzymuje spływającej wody.Spotyka się też gonty z wyprofilowanymi wpustami i wypustami, które zapewniają ich sztywniejsze połączenie oraz większą szczelność pokrycia.
Można również zamówić gonty z ozdobnymi zakończeniami dolnej krawędzi, które wykorzystuje się do wykańczania okapu lukarn, kalenic, szczytów dachu.
Uwaga! Gonty nie powinny nosić śladów pleśni lub grzybów oraz owadzich korytarzy. Najlepiej też, żeby miały jak najmniej sęków.

Na jakie dachy? Minimalne nachylenie połaci dachu krytego gontami to 14-18°, ale nie jest to korzystne, gdyż pokrycie takie będzie mniej trwałe. Trzeba wtedy zapewnić bardzo dobrą wentylację i ochronę drewna, ponieważ przy tak płaskim dachu zawilgocenie gontów może być bardzo duże. Jeśli kąt nachylenia połaci dachowych jest większy niż 38°, zaleca się pokrycie ich podwójną warstwą gontów. Dach o mniejszym spadku musi być pokryty trzema warstwami. Dachy o małym spadku powinny być kryte długimi gontami.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

W domach z poddaszem użytkowym sztywne poszycie powinno być izolowane papą. Ale gonty należy przybijać do mocowanych do niego łat i kontrłat, a nie do papy

Zarówno gonty, jak i wióry są bardzo pracochłonne w montażu. Lecz dach nimi pokryty i odpowiednio konserwowany przetrwa nawet 40 lat

Zalety Wady
  • są lekkie – 1 m² pokrycia z gontów waży 15-30 kg. Nie obciążają zanadto więźby. W niektórych przypadkach można więc zmniejszyć przekroje elementów konstrukcyjnych dachu;
  • są dosyć trwałe – m.in. dlatego, że po ułożeniu tylko jedna trzecia długości gontu jest narażona na szkodliwe działanie słońca i wody. Reszta pozostaje przykryta gontami kolejnej warstwy. Ich żywotność poprawi też impregnacja;
  • pracochłonne w montażu – dach o powierzchni 200 m² układa się około dwóch tygodni;
  • kłopotliwe w konserwacji – aby gonty świerkowe, sosnowe, topolowe i olszowe długo zachowały ładny wygląd, trzeba je regularnie impregnować;
  • nieodporne na ogień – jak wszystkie drewniane pokrycia trzeba je zabezpieczać przed działaniem płomieni. Jest to dodatkowy koszt podnoszący cenę dachu.

Ocieplenie. Układa się je między krokwiami, pod sztywnym poszyciem (z zachowaniem wymaganej 2-3-centymetrowej szczeliny wentylacyjnej). Do ocieplania wykorzystuje się głównie wełnę mineralną.

Komin. Uszczelnia się go kołnierzami z blachy. W W dachu krytym gontami łatwo montuje się kominki wentylacyjne.

Konserwacja. Gonty łupane z drewna modrzewiowego, cedrowego, jodłowego lub dębowego nie wymagają impregnacji, inne powinno się konserwować impregnatami zabezpieczającymi przed grzybami, pleśniami oraz owadami.Można to zrobić jeszcze przed położeniem pokrycia, zanurzając elementy w roztworze impregnatu, lub nanieść go na ułożone pokrycie pędzlem, wałkiem albo rozpylaczem. Co kilka lat należy powtórzyć impregnację. Takie pokrycie wytrzymuje nawet 50 lat. Dekarze udzielają gwarancji maksymalnie na 20 lat. Niezabezpieczone gonty z upływem lat szarzeją. Uszkodzony element dachu można wymienić i nie jest to bardzo skomplikowane. Gdy zaś na dachu pojawią się mchy lub glony, można oczyścić go parą wodną. Po pokryciu trzeba się poruszać po drabinie zawieszonej na szczycie dachu.

Przeczytaj dodatkowo:
Budowa komina bez błędów. Odbiór komina

Budowa komina: sprawdź jakich błędów nie popełnić. Dzięki temu odbiór odbędzie się bez...

Dobrze doświetlony dom z płaskim dachem

Czy nowoczesny dom z płaskim dachem można doświetlić od góry. Oczywiście! Dzięki odpowiednio dobranym...

Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich...

Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi....

Nasady kominowe: rodzaje, dobór, montaż....

Nasady kominowe dobiera się stosownie do średnicy wylotu przewodu kominowego, na którym ma być...

TREND: szare dachy. Kolory elewacji, które pasują...

Kolor dachu powinien pasować i korespondować z kolorem elewacji domu. Opcji kolorystycznych jest wiele, ale...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT