| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Płaski dach na topie

Płaski dach na topie

Płaski dach znowu jest modny. To znak rozpoznawczy nowoczesnej architektury. Nie jest drogi i można go szybko wykonać. Dobrze zaprojektowany i solidnie zrobiony będzie nam służył przez wiele lat.

Autor: Andrzej Szandomirski

W takim rozwiązaniu strop nad ostatnią kondygnacją pełni jednocześnie funkcję dachu. To tak zwany stropodach.

Rodzaje stropodachów

Wentylowane. To najpopularniejsze dachy płaskie. Pusta przestrzeń między izolacją termiczną a przeciwwilgociową umożliwia swobodną cyrkulację powietrza, co chroni ocieplenie przed zawilgoceniem. Otwory wentylacyjne powinny być rozmieszczone we wszystkich ściankach kolankowych. Zapewni to przepływ powietrza bez względu na kierunek wiatru. Łączna powierzchnia ich przekroju powinna wynosić co najmniej 1/1000 powierzchni połaci dachu. Wloty powietrza osłania się metalową siatką przed ptakami i owadami.
Konstrukcję spadkową (spadek 5-20%) można zrobić z cegły dziurawki lub z drewna (sosny albo świerku).

Stropodach wentylowany - dwa rodzaje konstrukcji spadkowej

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Płaski dach na topie

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Płaski dach na topie

Pełne (niewentylowane). Na takim dachu można zrobić taras (standardowy układ warstw) lub tzw. zielony dach, na którym możemy posadzić rośliny (odwrócony układ warstw hydro- i termoizolacyjnej). Wszystkie warstwy szczelnie do siebie przylegają. Skurcze termiczne betonu mogą pozbawić szczelności warstwy izolacyjne stropodachu, dlatego w warstwie spadkowej trzeba zrobić szczeliny dylatacyjne dzielące jej powierzchnię na pola wielkości około 2 m2.
Prace można przyspieszyć, stosując gotowe kliny styropianowe, które zapewnią wymagany spadek, a jednocześnie będą pełnić funkcję izolacji termicznej. Dzięki temu zmniejsza się też obciążenie stropu. Do każdego budynku na podstawie rzutów z dokumentacji projektowej może być wyprodukowany specjalny system klinów z zadanym spadkiem.

Stropodach pełny - dwa rodzaje układu warstw

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Płaski dach na topie

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Płaski dach na topie

Warstwy stropodachu

Izolacja termiczna. W stropodachach wentylowanych można stosować styropian (polistyren ekspandowany) lub wełnę mineralną. W dachach odwróconych musi być użyty polistyren ekstrudowany (z uwagi na jego wodoszczelność). Grubość ocieplenia wynosi najczęściej 15-20 cm. Lepiej zastosować dwie warstwy ocieplenia, bo zmniejszy się wtedy ryzyko powstawania mostków termicznych. Stropodachy wentylowane nie muszą być ocieplane twardym materiałem, może to być styropian o gęstości objętościowej 12 lub 15 kg/m3, czyli EPS 50 042 (dawne FS 12) lub EPS 70 040 Fasada albo EPS 80 040 Fasada (dawne FS 15), albo wełna mineralna o gęstości 20-35 kg/m3.
Znacznie twardszej izolacji wymagają stropodachy, które jako tarasy będą narażone na dodatkowe obciążenia – styropianu odmiany co najmniej EPS 100 038 Dach/Podłoga (dawne FS 20) lub wełny mineralnej o gęstości 150- -220 kg/m3.

PAMIĘTAJ

Współczynnik przenikania ciepła dla stropów i stropodachów nie może być większy niż 0,3 W/(m2K). W tak zwanych domach energooszczędnych, w których priorytetem jest jak najniższy koszt ogrzewania, współczynnik przenikania ciepła U wynosi 0,2 W/(m2K).

Przeczytaj dodatkowo:
Remont poddasza - co powinieneś wiedzieć przed...

Strych przerobiony na poddasze użytkowe to miejsce na sypialnie, pokoje dziecięce, pokój...

Rynny plastikowe i rynny stalowe. Jak je kupować?

Do odwodnienia dachu można wybrać rynny plastikowe lub rynny stalowe. Można również wykonać...

Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy...

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na Podkarpaciu,...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Ocieplenie dachu płaskiego w domu...

Czym różni się budowa dachu płaskiego w domu energooszczędnym od zrobienia podobnego w domu wykonanym...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.