| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » TREND: szare dachy. Kolory elewacji, które pasują do grafitowego pokrycia dachowego. ZDJĘCIA

TREND: szare dachy. Kolory elewacji, które pasują do grafitowego pokrycia dachowego. ZDJĘCIA

Kolor dachu powinien pasować i korespondować z kolorem elewacji domu. Opcji kolorystycznych jest wiele, ale bardzo często inwestorzy decydują się na szary, najczęściej grafitowy kolor pokrycia dachowego. Jaki kolor elewacji dobrać? Wskazujemy najlepsze połączenia kolorystyczne.

Szary dach z dachówki cementowej lub ceramicznej

Nawet popularna dachówka ceramiczna czy cementowa może nadać domowi zupełnie nowy charakter. Wystarczy, że zamiast popularnych czerwieni wybierzesz odcienie szarości. Neutralny charakter tradycyjnej dachówki ceramicznej (czy naśladującej ją cementowej) sprawia, że pokryty nią dach pasuje zarówno do architektury o formach mocno zakorzenionych w tradycji, jak i nowocześniejszych. Zastosowanie konwencjonalnego pokrycia w nietypowym kolorze – bo za taki należy uznać ciemną, niemal grafitową szarość – sprawia, że otynkowane białe ściany starego domu zyskują nowy wyraz. Identyczna dachówka połączona z prostymi formami charakterystycznymi dla współczesnego budownictwa nieco łagodzi ich nowoczesny charakter. Argumentami przemawiającymi za wyborem dachówki na pokrycie dachu jest mała ilość materiału odpadowego w trakcie jej montażu, co jest szczególnie istotne w przypadku dachów o skomplikowanych kształtach. Dachówka ceramiczna jest wytwarzana z materiału pochodzenia naturalnego, jakim jest glina, a jej trwałość może sięgać nawet 100 lat. Posiada też wyjątkowo wysoką wytrzymałość na warunki atmosferyczne, niską nasiąkliwość i wysoką mrozoodporność. Dachówka cementowa może skusić inwestorów do jej zakupu ceną niższą nawet o 15% od dachówki ceramicznej. Jej większa porowatość prowadzi jednak do wcześniejszego i częstszego pokrywania się mchem i porostami, co wymusza na inwestorze konieczność częstszej impregnacji pokrycia dachowego.

Blacha płaska jako pokrycie grafitowego dachu

Tymczasem blacha płaska układana prostopadle do krawędzi okapu na rąbek stojący jest trwałym i wytrzymałym rozwiązaniem, które doskonale sprawdza się w podmiejskich domach czy willach w stylu dworkowym. Tradycyjna bryła budynku oraz finezyjne detale przyciągają uwagę oglądających, podczas gdy matowe szare płaszczyzny połaci dachowych stanowią jedynie ich uzupełnienie. Blacha jest tworzywem niezwykle podatnym na kształtowanie i na stromych dachach mansardowych może być układana w kształcie rombów albo łusek. Dzięki temu otrzymujemy dodatkowy akcent plastyczny, który za sprawą swoich historycznych asocjacji stanowi atrakcyjne uzupełnienie architektury nawiązującej do przeszłości.

Blachodachówka materiałem na szary dach

Pokrycia dachowe z blachodachówki i blachy trapezowej mogą się kojarzyć z budynkami magazynowymi, halami produkcyjnymi bądź też rozwiązaniami o charakterze tymczasowym i prowizorycznym. Przykłady współczesnych domów udowadniają jednak, że gdy są umiejętnie zastosowane, mogą być rozwiązaniem atrakcyjnym, dobrze współgrającym z nowoczesną architekturą. Doskonale komponują się z jasną drewnianą oblicówką ścian o prostych formach, tworząc spójną całość o eleganckim, a jednocześnie bezpretensjonalnym charakterze.

Płytki dachowe pomysłem na pokrycie grafitowego dachu

Alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnych materiałów stanowią także płytki dachowe. W odróżnieniu od klasycznej dachówki pozwalają one na stworzenie gładkiej powierzchni, dzięki czemu budynek ma nowoczesny wygląd. Jeśli zdecydujesz się na taką opcję, możesz wybrać nie tyko barwę płytek, ale także materiał, z jakiego zostały wykonane, producenci oferują bowiem płytki włóknocementowe i aluminiowe. Te ostatnie, ze względu na niewielki ciężar, są zalecane do renowacji dachów na obiektach zabytkowych. Produkowane są także płaskie dachówki cementowe i ceramiczne łączące estetyczne zalety płytek z cechami użytkowymi dachówek zakładkowych.

WARTO WIEDZIEĆ

MONZAplus dachówka ceramiczna

MONZAplus to dachówka ceramiczna o zwiększonych wymiarach. Jej zużycie wynosi jedynie 9,4-9,9 szt./m2. Tym samym zabiegiem udało się obniżyć obciążenie połaci do 38,7 kg/m2. Dachówka ceramiczna MONZAplus pakowana jest po 5 sztuk ułatwiając jej transport w miejsce układania. Jej dodatkową zaletą są ząbki umieszczone przy bocznej krawędzi dachówki, które gwarantują stabilne i łatwe przymocowanie jej ogólnodostępnymi na rynku klamrami do łaty dachowej. Jak wszystkie wyroby ceramiczne, dachówka jest mrozodporna, wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne. Dostępna jest w bogatej ofercie kolorystycznej.

Więcej szczegółów oraz przykłady aranżacji dostępne są na stronie monzaplus.roben.pl

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tradycyjne uzupełnienie białych ścian elewacji stanowią wprawdzie popularna dachówka ceramiczna i blachodachówka o czerwonawej barwie, ale może warto się zdecydować na modny, stonowany dach w szarym kolorze? Szarość wraz z bielą i czernią bywają niekiedy wykluczane z gamy kolorów i traktowane jako barwy uzupełniające. Abstrahując od słuszności takiego stwierdzenia, ich neutralny charakter sprawia, że mogą one odgrywać różne role w kompozycji bryły architektonicznej.

Dla gładkich białych ścian ciemna szarość dachu stanowi kontrast. To samo pokrycie zestawione z murami oblicowanymi naturalnym łamanym kamieniem o ciepłej, piaskowej barwie staje się jego delikatnym dopełnieniem. Nie stanowi przeciwwagi dla niezwykle silnie oddziałującego materiału, a jedynie rodzaj tła, które pozwala wydobyć to, co jest najważniejsze w wyglądzie elewacji. Jak pokazują liczne przykłady, dachowa szarość ma nieskończenie wiele odcieni i może być uzyskana przy użyciu różnych materiałów.

Jaki kolor elewacji do grafitowego dachu?

Szare dachy są często wybierane przez inwestorów budujących domy o nowoczesnej bryle. Współczesną architekturę budynku podkreślą szare pokrycia płaskie np. dachówka lub blacha płaska. Jednak wielospadowy, mansardowy dach z lukarnami wykończony w ciemnoszarym kolorze zdecydowanie przyciągnie uwagę pokryciem o pofalowanym profilu. Szary kolor dachu nie jest bowiem zarezerwowany jedynie dla domów nowoczesnych, sprawdzi się w budownictwie tradycyjnym, jak i wiejskim. Szare pokrycie dachowe można wykonać zarówno z dachówki ceramicznej czy cementowej, blachodachówki czy blachy płaskiej. Oryginalnym pomysłem są płytki dachowe czy pokrycie ze strzechy lub z gontu drewnianego.

Kolory modnego szarego dachu zaczynają się od jasnoszarego po grafitowy odcień. Jeśli podoba ci się szary dach, zastanów się, jakie kolory elewacji będą do niego najlepiej pasować. Okna, drzwi, bramy, tynki, cokół wraz z dachem decydują o wyglądzie elewacji domu. Kolory domu to sprawa bardzo indywidualna, ale można skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań.

Standardowym rozwiązaniem jest biały lub jasnoszary tynk zewnętrzny, jednak szare pokrycie dachowe świetnie czuje się także w towarzystwie elewacji w jasnych, pastelowych kolorach - od beżu po niebieski. Kolejną ciekawą propozycją jest łączenie grafitowego dachu z elementami prawdziwego drewna, jak i materiałów elewacyjnych drewnopochodnych. Tak samo dobrze sprawdzi się zestawienie z jasnym klinkierem, okładziną kamienną lub sztuczną. W tym przypadku beże, biele i jasnoszare materiały elewacyjne wykazują wysoką uniwersalność zastosowania.

Dla odważniejszych inwestorów pozostaje kwestia intensywnych kolorów. Szary dach w połączeniu z ciepłym pomarańczowym kolorem elewacji może zaskoczyć wyjątkowo łagodnym i spójnym efektem, który sprawdzi się szczególnie w polskim, jesiennym krajobrazie. Natomiast szary dach i czerwona elewacja z klinkieru będzie się wyróżniała o każdej porze roku. Zaskakujące rezultaty otrzymamy również łącząc szary dach z żółtą czy zieloną elewacją. Rozwiązania te można mieszać ze sobą, łącząc szary dach z jasnym tynkiem i okładziną kamienną czy drewnianą, ze ścianami o intensywnym kolorze i drewnem lub klinkierem, czy też z kamienną elewacją i naturalnym drewnem.

Jakie jest wymagany kąt nachylenia dachu, aby ułożyć na nim dachówkę ceramiczną?

Jak wybrać projekt domu i kąt nachylenia dachu, aby pokryć go dachówką ceramiczną? Na jakim...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Materiał na trwały i szczelny dach

Blacha dachowa, blachodachówka, dachówka, gonty, folie, membrany, papy dachowe to bardzo ważne...

Dobrze doświetlony dom z płaskim dachem

Czy nowoczesny dom z płaskim dachem można doświetlić od góry. Oczywiście! Dzięki odpowiednio dobranym...

Szczelne systemy rynnowe

Aluminium, tworzywo sztuczne a może stal? Sprawdź, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Zalety dachówek ceramicznych. Dlaczego warto...

Przedstawiamy 9 najważniejszych zalet dachówek ceramicznych. Dowiedz się, z czego powstają...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT