Płytki podłogowe jak drewno lub kamień. Płytki ceramiczne udające inne materiały

2014-04-11 16:37
Płytki drewnopodobne
Autor: ADARI Ceramiczne imitacje potrafią bardzo dobrze udawać drewno. Producenci oferują między innymi płytki przypominające formatem drewniane deski, których naturalność podkreślają sęki

Płytki drewnopodobne lub imitujące kamień są droższe od oryginałów, ale bardziej funkcjonalne. Płytki podłogowe jak drewno lub jak kamień łatwo utrzymać w czystości i dobrym stanie przez wiele lat. Nie będą też wymagały mozolnych prac konserwacyjnych

Czy warto wybrać płytki rektyfikowane?

Technologia produkcji płytek drewnopodobnych jest stale udoskonalana – niekiedy trudno poznać, że masz do czynienia z imitacją. Prawie każda płytka jest inna. Kolorystyka i rysunek słojów wiernie powtarzają naturę, a delikatnie wytłoczona powierzchnia podkreśla usłojenie. Nawet wymiary płytek producenci zbliżyli do wymiarów desek. Mają kształt wydłużonych prostokątów, a gdy są ułożone prawie bezfugowo, trudno je odróżnić od prawdziwego drewna. Są i takie płytki, które imitują różne kamienie: marmury, trawertyny i piaskowce. Zastąpienie ich gresem, który jest twardszy od granitu, to bardzo dobry pomysł. Zwłaszcza że można kupić takie płytki w różnych, także bardzo dużych rozmiarach. Technologia polegająca na umieszczeniu na płytce zdjęcia naturalnego kamienia w skali 1:1 powoduje, że naprawdę można się pomylić.

Płytki imitujące kamień
Autor: Ceramstic Decydując się na imitację kamienia, najlepiej wybrać duże płytki, które pokażą więcej wzoru

Jak kupować płytki imitujące kamień lub drewno

Jeżeli w salonie sprzedaży płytki nie są ułożone na ekspozytorach czy wprost na podłodze, najlepiej przed decyzją o zakupie poprosić sprzedawcę o ułożenie fragmentu podłogi „na sucho”. Pamiętaj, że jednym z podstawowych warunków tego, aby imitacja wyglądała naturalnie, jest zróżnicowanie wzorów na płytkach. Jeżeli wszystkie są identyczne, ułożone na dużej powierzchni tworzą nienaturalny wzór. Drugi warunek dotyczy powierzchni – musi sprawiać wrażenie wykończonej tak jak powierzchnia oryginału. Przykładowo rzadko spotyka się drewno polakierowane „na lustro”. To zawsze budzi podejrzenia, że wyrób jest imitacją. Podłogi drewnopodobne powinny mieć powierzchnię matową lub półmatową. Najlepiej, jeśli jest lekko wytłoczona w sposób podkreślający słoje drewna. Wymagania dotyczące powierzchni imitacji kamienia są mniej restrykcyjne. Naturalnie wyglądają powierzchnie polerowane, matowe i przetarte (lappato) – takie jak w przypadku płytek z naturalnego kamienia.

Droższe niż oryginał

W przypadku imitacji bardzo ważna jest jakość płytek, a to, niestety, wiąże się z ceną. Często imitacje dobrej jakości kosztują więcej niż oryginał. Ale pomyśl o kosztach eksploatacji – niepotrzebne będzie cyklinowanie, lakierowanie czy impregnowanie. Wystarczy przetrzeć podłogę na mokro. Przy zakupie wydasz więcej, za to efekt będzie trwały. Warto zainwestować w jakość, bo wymiana podłogi to niebagatelne przedsięwzięcie. To element wnętrza, który zostanie z nami na lata. Jeśli budżet nie pozwala na dobrą imitację, lepiej się zdecydować na płytki, które nie naśladują innego materiału, niż ryzykować wątpliwy efekt i po latach przykrywać podłogę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany