Kominek czy koza? Sposób na dom ciepły i przytulny
Kominek z wkładem kominkowym, otwarte palenisko czy koza? Jeśli szukasz pomysłów na podniesienie temperatury we wnętrzu i ładne aranżacje w blasku ognia, mamy dla ciebie sporo inspiracji oraz praktycznych porad.
Spis treści
- Piękne kominki i kozy – galeria inspirujących zdjęć
- Przytulny pokój z kominkiem
- Kominek dobrze wykończony
- Wkład kominkowy eko
- Piękna koza
- Warto wiedzieć
Piękne kominki i kozy – galeria inspirujących zdjęć
Autor: John Lewis
Przytulny salonik w stylu angielskim (wyposażenie Johnlewis.com) i kominek z otwartym paleniskiem... Przed takim koniecznie ustaw przesłonę, która zapobiegnie wydostawaniu się iskier i żaru na zewnątrz. W domu są małe dzieci lub zwierzęta? W takim razie wybierz stabilną osłonę (mocowaną na stałe, z możliwością demontażu latem lub na czas czyszczenia kominka).
Przytulny pokój z kominkiem
Kominek z wkładem kominkowym albo z otwartym paleniskiem czy też wolno stojąca koza powinny stanowić ozdobę pokoju nawet wtedy, gdy nie pali się w nich ogień. Funkcję dekoracyjną pełnią ich obudowy i znajdujące się obok detale.
Gdy więc planujesz budowę kominka, kupno pieca wolno stojącego albo rozważasz odświeżenie obudowy kominkowej, weź pod uwagę wystrój wnętrza i dopasuj „domowe ognisko” tak, by całość była stylowa i harmonijna. Nie popełnisz błędu, wybierając jedną z opcji: albo idealnie wpiszesz kominek czy kozę w konwencję pokoju albo wybierzesz wariant kontrastowy. I tak np. jeśli masz wnętrza urządzone nowocześnie, minimalistycznie, loftowo, możesz wybrać kominek oszczędny w formie, albo... zaszaleć i dać wyraz fantazji, decydując się na wersję retro, np. żeliwną, bogato zdobioną kozę w duchu epoki wiktoriańskiej. I odwrotnie: we pokoju urządzonym antykami czy meblami stylizowanymi na dawne może królować kominek jak z epoki albo – ultranowoczesny, wręcz dizajnerski, który odświeży aranżację i doda jej charakteru.
Kominek dobrze wykończony
Kominek można wykończyć na wiele sposobów: kafle, klinkier, kamień, cegła, beton... Możesz również zamontować na froncie sztukateryjny gzyms z półką, a ścianę w tle np. pomalować na ulubiony kolor. Zawsze modną oprawą paleniska pozostaną też portale kominkowe - gotowe albo budowane pod wymiar i gust właściciela.
Wkład kominkowy eko
Jeśli planujesz kupno lub wymianę wkładu kominkowego, poszukaj modelu z wkładem typu eko, o klasie energetycznej A lub A+, z systemem czystej szyby. Pamiętaj, by wybrać wariant spełniający normy unijne. Zgodnie z aktualną dyrektywą unijną również domowe kominki i piecyki kozy, przystosowane do palenia drewnem, muszą spełniać kryteria tzw. ekoprojektu. Co to oznacza? Nowoczesne urządzenia powinny emitować do powietrza minimalną ilość spalin oraz wykazywać się wysoką efektywnością energetyczną. Przed zakupem odpowiedniego kominka upewnij się u sprzedawcy, czy sprzęt odpowiada normom ekoprojektu, odszukaj też na nim specjalny piktogram „eko”. Więcej na temat dyrektywy unijnej Ekoprojekt (Ekodesign), w której zaostrzono wymogi wobec urządzeń grzewczych, m.in. kominków, przeczytasz w naszym artykule.
Piękna koza
Koza żeliwna czy stalowa, czyli wolno stojący piecyk, to rozwiązanie doskonałe – jest łatwa w montażu i od razu po zamontowaniu można w niej palić, przeprowadzając się zaś, można ją zabrać ze sobą, wybór modeli zaś może przyprawić o zawrót głowy. Wybierając model, nie kieruj się jednak wyłącznie jej wyglądem, ale także mocą. Dobierz moc urządzenia do kubatury wnętrza. Przyjmuje się, że na 10 metrów kwadratowych pomieszczenia o wysokości do 2,7 m potrzeba ok. 1 kW energii cieplnej.
Warto wiedzieć
Kominek z otwartym paleniskiem - jego największy atut to bliskość ognia, niczym niezakłócony widok tańczących płomieni i dźwięk trzaskającego drewna. Niestety takie palenisko nie jest zbyt bezpieczne. Wymaga stałego nadzoru (zasypianie przy kominku nie wchodzi w grę), potrzebuje towarzystwa materiałów niepalnych – kamienia, metalu, szkła. Ma też niskie właściwości grzewcze. Oddaje zaledwie 20% ciepła, zużywając więcej drewna niż kominek z wkładem. Dobry wybór, gdy zależy ci na romantycznym,przytulnym efekcie.
Kominek "łączący" pokoje, np. salon z jadalnią. Jeśli planujesz budowę domu, możesz rozważyć zamontowanie kominka (dwuszybowego, panoramicznego) w ścianie między sąsiednimi pomieszczeniami . Nie dość, że ogrzewa, to jeszcze rozświetla blaskiem ognia dwa wnętrza naraz. Rozwiązanie praktyczne i efektowne!
Drzwiczki z odzysku - rozejrzyj się w internecie lub na giełdzie staroci za używanymi żeliwnymi drzwiczkami do pieca czy kominka – dzięki nim kominek zyska oryginalną dekorację i ochronny front. Wykonanie żeliwnego panelu i zawiasów zleć kowalowi. Pomyśl o optycznym postarzeniu materiałów, by lepiej harmonizowały z leciwym ażurem.