Kominek ma nie tylko walory estetyczne! Co trzeba wiedzieć, montując go w 2022 r.?

2021-10-27 16:50
Kominki Defro Home
Autor: Defro Home

Od 2022 r. zaczyna obowiązywać dyrektywa Unii Europejskiej Ekoprojekt (Ecodesign), w której zaostrzono wymogi wobec urządzeń grzewczych, między innymi kominków. Zobaczmy, jakie kominki będzie można użytkować od 2022 r.

Rozporządzenie Komisji UE nr 2015/1185 z 24 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2009/125/WE dotyczącej Ekoprojektu określa wymogi, które muszą spełniać urządzenia grzewcze, m.in. kominki, wprowadzane do obrotu. Rygorystyczne przepisy mają na celu poprawienie sprawności urządzeń grzewczych, a jednocześnie ograniczenie emisji zanieczyszczeń w emitowanych przez nie spalinach.

Od 1 stycznia 2022 r. będą mogły być sprzedawane jedynie kominki spełniające wymagania Ekoprojektu. Kominek jest w wielu przypadkach stosowany nie tylko dla przyjemności podziwiania płomieni ognia, lecz także jako źródło ciepła, które samodzielnie ogrzewa dom w okresach przejściowych (wiosna/jesień).

Spis treści

  1. Kominki, które będzie można kupić od 2022 r.
  2. Wymogi Ekoprojektu
  3. Sezonowa sprawność energetyczna kominka 
  4. Emisyjność kominka
  5. Kominki gazowe
  6. Kominek a rekuperacja

Kominki, które będzie można kupić od 2022 r.

W rozporządzeniu określono przepisy dotyczące urządzeń kominkowych, czyli opalanych dobrze wysuszonym drewnem. Jakie kominki będą dopuszczone do obrotu od 2022 r.? Kominki spełniające wymagania Ekoprojektu. Żeby to potwierdzić urządzenia muszą zostać poddane badaniom, które sprawdzą ich sezonową sprawność energetyczną i emisyjność.

Kominki Defro Home
Autor: Defro Home

Wymogi Ekoprojektu

W rozporządzeniu wprowadzono pojęcie sezonowej efektywności energetycznej, która ma lepiej określać wydajność urządzeń grzewczych i jest bliższa rzeczywistości. W zakresie emisyjności określono dopuszczalne normy dla każdej grupy urządzeń grzewczych, m.in. kominków. Dodano również wymóg badania emisji tlenków azotu. Przedstawiamy podstawowe wymogi w obu zakresach.

Sezonowa sprawność energetyczna kominka 

Sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń poprzez kominki z zamkniętą komorą spalania (wkłady kominkowe, kominki wolnostojące) wykorzystujące paliwo stałe inne niż drewno prasowane w formie pelletów powinna być nie mniejsza niż 65%. W dokumentacji kominków należy zwracać uwagę na różnicę między ogólną sprawnością liczoną wg starych przepisów a obecnie obowiązującą sezonową sprawnością. Różnica między nimi może wynosić nawet kilkanaście procent.

Emisyjność kominka

Podaje się wartość uzyskaną przy zawartości 13% dwutlenku węgla (O2) w spalinach.

Emisja nie może przekraczać:

  • pyłów stałych (PM) - 40 mg/m3,
  • tlenku węgla (CO) - 1500 mg/m3,
  • organicznych związków gazowych(OGC) - 120 mg/m3,
  • tlenków azotu (NO wyrażanych jako NO2 ) - 200 mg/m3.
Kominki Defro Home
Autor: Defro Home

Kominki gazowe

Dla osób nie do końca przekonanych do tradycyjnego palenia drewnem lub po prostu bardziej wygodnych producenci firm przygotowali bogatą ofertę kominków gazowych. Modne są również kominki typu C z trójstronnym widokiem na ogień lub coraz bardziej popularne modele tunelowe z obustronną wizją ognia. Kominki gazowe można wybrać zależnie od zasilania – na gaz ziemny lub propan-butan.

Kominek a rekuperacja

Nowoczesne domy są często wyposażone w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Jeśli chcemy w takim budynku korzystać z kominka, należy kupić wkład z zamkniętą komorą spalania. Instalacja kominka powinna posiadać doprowadzenie powietrza z zewnątrz niezależnym przewodem do komory spalania.

Kominki Defro Home
Autor: Defro Home
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE