Stylowa jadalnia. Jak urządzić wnętrze, by nadać mu odpowiedni klimat i styl
Stylowa jadalnia nie tylko wspaniale się prezentuje, ale również zachęca do przebywania w niej po zakończonym posiłku. Poza efektowną aranżacją musi być wygodna i funkcjonalna, aby korzystanie z niej na co dzień i od święta było komfortowe. Jak zatem urządzić stylową jadalnię, aby przyciągała swoim wyglądem i zachęcała do wspólnego spędzania w niej czasu?
Jadalnia to ważne miejsce w każdym domu. Najczęściej znajduje się ona w jego centralnej części. To w niej, przy jadalnianym stole, toczy się rodzinne życie. Spełnia ona często wiele ról. To nie tylko miejsce, w którym spożywa się posiłki - tu przede wszystkim spędza się wspólnie czas z rodziną, układa puzzle, gra w planszówki, odrabia lekcje czy pracuje. W jadalni krzyżują się drogi do kuchni i salonu. Rzadko jest to oddzielne pomieszczenie. Zwykle stanowi integralną część strefy dziennej lub przestrzeń wydzieloną w otwartej kuchni. Pomysłów na jadalnię jest dużo. My skupimy się na stylowej jadalni, która przyciąga swoim wyglądem i zachęca do wspólnego spędzania w niej czasu.
Stół - najważniejszy element wyposażenia stylowej jadalni
Punktem, wokół którego tworzy się całą jadalnianą aranżację jest stół. Jego wielkość oraz kształt wpływają na dobór pozostałych elementów wystroju wnętrza. Dostępne są stoły kwadratowe, stoły prostokątne, stoły okrągłe, na rzeźbionych nogach lub stoły na podstawie w formie jednej nogi. Możliwości jest naprawdę dużo. Kształt stołu dobieramy do kształtu jadalni. Duża jadalnia nie ogranicza nas w wyborze kształtu stołu. Możemy sobie pozwolić na okrągły, podłużny lub kwadratowy. Okrągłe stoły będą odpowiednie do małych pomieszczeń i jadalni w kształcie kwadratu.
Przeczytaj też:
Wybieramy stoły do salonu, kuchni i jadalni. Ile miejsca zajmie stół okrągły, ile prostokątny? >>
Stół w stylowej jadalni odgrywa najważniejszą rolę, chociaż równie ważny jest też dobór komfortowych siedzisk. Mogą mieć finezyjne, urozmaicone kształty, być z podłokietnikami lub bez, z bogato zdobionymi materiałami obiciowymi, z tapicerowanymi siedziskami, bądź oparciem lub zarówno jednym jak i drugim.
Autor: Igor Dziedzicki
Trudno wyobrazić sobie stylową jadalnię bez przeszklonej witryny, która wspaniale się prezentuje i wprowadza do wnętrza stylowy charakter
Oświetlenie w stylowej jadalni
Oświetlenie w stylowej jadalni to podstawa. Dzięki niemu można stworzyć atmosferę i nadać pomieszczeniu nastrojowy klimat. Oświetlenie musi współgrać z estetyką całej jadalni. Świetnie w tej roli sprawdzi się ozdobny, kryształowy żyrandol lub stylowa elegancka lampa wisząca. Kształt oświetlenia należy dopasować do kształtu stołu. W jadalni, w której zdecydujemy się na stół o okrągłym kształcie, najkorzystniej będą prezentowały się lampy z okrągłym kloszem powieszone centralnie nad środkiem stołu. Ciekawie w jadalni prezentuje się również oświetlenie ścienne w postaci kinkietów, które rozpalone dodatkowo tworzą nastrojową atmosferę.
Przeczytaj też:
Oświetlenie stołu. Wybieramy lampy nad stół >>
Stylowe komody, kredensy i witryny
Kredens lub witryna to absolutny must have w jadalni. Dzięki swojej stylistyce wprowadzają do jadalni stylowy charakter i ozdabiają wnętrze. Nie tylko ładnie się prezentują, ale są również bardzo funkcjonalne – można w nich ciekawie wyeksponować elegancką zastawę, porcelanę, szkło czy kryształy. W ich pojemnych szufladach i szafkach można wygospodarować miejsce na talerze, sztućce, obrusy, serwetki czy świeczniki, tak aby niezbędne nam rzeczy, wykorzystywane w jadalni, znajdowały się w zasięgu ręki.
Dodatki do stylowej jadalni
Ogromną rolę w aranżacji stylowej jadalni odgrywają dodatki, które kreują charakter wnętrza. To one nadają szyku, przykuwają uwagę i tworzą wyjątkowy klimat. Warto postawić na atrakcyjne wizualnie nakrycie stołu. Może to być piękny obrus lub elegancki bieżnik. Ciekawym pomysłem jest ozdobienie krzeseł pokrowcem o oryginalnym wzorze lub poduszkami, co sprawi że nie tylko będą się efektownie prezentowały, ale będą również znacznie wygodniejsze. Najważniejszą dekoracją stołu jest zastawa – talerze, kubki, ozdobne misy i filiżanki, patery na ciasto. Na stole nie może zabraknąć również ozdobnego wazonu, który podkreśli urodę świeżych kwiatów.
Chyba nic tak nie dodaje wnętrzu nastroju i klimatu jak ozdobne świeczniki – mogą być w różnych kształtach i formach - zarówno te niewielki na tealighty, jak i te okazałe, wysokie metalowe - tworzą one wyjątkową atmosferę, rozświetlając wnętrze ciepłym blaskiem. Lustro w ozdobnej ramie na ścianie w jadalni doda stylu wnętrzu i dodatkowo powiększy je optycznie.
Galeria zdjęć: ciekawe aranżacje salonu z kuchnią
Autor: Tom Kurek
Kuchnia otwarta jest na salon. Podział pomiędzy częścią kuchenno-jadalnianą, a przestrzenią wypoczynkową podkreślił przylegający do wyspy czarny, drewniany stół, który uzupełniają klasyczne krzesła wykończone rattanową plecionką
Autor: Mariusz Bykowski
Biała zabudowa w aneksie kuchennym wygląda lekko. Wyspa powstała w miejscu wyburzonej ściany. Dzięki temu kuchnia zyskała sporą przestrzeń roboczą. W wyspie zainstalowano piekarnik i płytę grzejną z pochłaniaczem ukrytym w blacie. Blat (kamienny) służy też do jedzenia. Niewątpliwym atutem połączenia aneksu kuchennego na salon jest przestronność. Projekt: Daria Szczepanik, Martyna Kupis / Dash Interiors