Styl biophilic – jak urządzić dom według jego zasad
Supermodny biophilic polega na przeniesieniu do wnętrz naturalnych materiałów i kolorów oraz kształtów i wzorów zaczerpniętych z przyrody, które mają zapewnić nam dobre samopoczucie. Choć najcenniejszy jest dla nas kontakt z naturą w plenerze, na co dzień możemy ją mieć, nie wychodząc z domu – zapraszając przyrodę do siebie. Temu służy biofilia.
Spis treści
- Dom w stylu biophilic
- Galeria - przepiękne wnętrza w stylu biophilic
- Materiały pasujące do stylu biophilic
- Kolory stylu biophilic
- Dodatki i dekoracje w stylu biophilic
- Rośliny pasujące do stylu biophilic
- Rada dekoratora wnętrz
Dom w stylu biophilic
Cywilizacja oparta na nowoczesnych technologiach, plastiku i betonie separuje nas od natury. Wpatrzeni w ekrany smartfonów i komputerów nie widzimy, co tracimy. Ta nieuwaga już nas dużo kosztuje! Jesteśmy częścią natury i kontakt z nią jest niezbędny; daje nam zdrowie, motywację do działania oraz radość życia. Każda przestrzeń, w której żyjemy, powinna być powiązana z naturą, począwszy od widoku za oknem, po wyposażenie domu.
Galeria - przepiękne wnętrza w stylu biophilic
Autor: VOX
W domu nie zawsze musi być dżungla. Kilka zielonych akcentów też robi swoje, szczególnie wśród lekkich, jasnych sprzętów (podłoga z paneli, Dąb Alesund, Vox.pl). Rośliny są niewielkie, kilka pnączy, paprotka, filodendron, ale gdy usiądzie się w fotelu, można mieć uczucie zanurzenia się w zieleni. Zwróć uwagę na kwietniki flankujące fotel: wyplatane pojemniki na drewnianych nóżkach. Śliczne i bardzo biophilic. W kąciku do czytania przydałby się dywanik (lub mata), oczywiście w naturalnym kolorze.
Materiały pasujące do stylu biophilic
Urządzając dom czy mieszkanie, wprowadź naturalne materiały, jak:
- drewno,
- plecionki z traw,
- kamień,
- ceramikę,
- wełna,
- len,
- bawełna.
Deski czy parkiet na podłodze można zastąpić płytkami imitującymi drewno, ewentualne imitacje lnu czy jedwabiu niech będą wysokiej jakości... Należy też ograniczyć do minimum materiały syntetyczne, na rzecz ekologicznych i proekologicznych lub wybierać jak najbliższe ich technologicznie, bo biofilia w dizajnie to nie tylko to, co widzimy (np. motyw liści), ale też to, czego nie widać. To ekologiczne rozwiązania sprzyjające powrotowi do natury. To wyposażenie korzystne dla zdrowia, materiały pozbawione szkodliwych składników lub biodegradowalne.
Kolory stylu biophilic
Każdy kolor, który można zobaczyć w naturze (tzw. kolory ziemi), będzie dobroczynny dla naszego samopoczucia. Odcienie zieleni, brązy, beże i szarości, a także błękit nieba działają uspokajająco i kojąco. Zależnie od upodobań i potrzeb można każdy z nich stosować w większej czy mniejszej ilości. Możemy też bawić się odcieniami poszczególnych barw dla lepszego efektu.
Może zainteresuje Cię także styl boho: Styl boho w domu
Dodatki i dekoracje w stylu biophilic
Dodatki i ozdoby powinny nawiązywać go natury (flora, fauna, minerały). Zaczerpnięte z przyrody motywy dekoracyjne niech pojawiają się na tapetach, płytkach, tkaninach, naczyniach - mogą być dosłowne, ale lepiej gdy będą atrakcyjnie przetworzone.
Botaniczne nadruki, drewniane i kamienne rzeźby czy ozdoby oraz naczynia z kamionki, fajansu, porcelany w naturalnych barwach i z takimi wzorami lub gładkie... Wszystko to wnosi do wnętrza spokój i harmonię, a nam zapewniają dobrostan fizyczny i psychiczny.
Rośliny pasujące do stylu biophilic
Biophilic niesie w sobie także miłość do roślin i zamienia wnętrza w oranżerie. Niech więc wnętrza zostaną wypełnione żywymi roślinami. Duże, spore, małe, stojące i wiszące – powinno być ich dużo.
Można zrobić całą ścianę zieloną (to dość trudne). Ale uwaga! Rośliny powinny pięknie wyglądać - trzeba o nie dbać, by ładnie rosły oraz odkurzać, by pięknie wyglądały. Gatunki dopasujmy do warunków domowych, by "nie robić hodowli na siłę".
Sztuczne rośliny są dopuszczalne w stylu biophilic, ale muszą być doskonałej jakości i stosujemy je jedynie jako uzupełnienie prawdziwych roślin (np. "na tyłach kompozycji", w łazience bez okna). Dla początkujących najlepsze będą gatunki odporne na warunki i nie zbyt wymagające, np. filodendrony, sansewierie, zielistki, sukulenty.
Rada dekoratora wnętrz
W domu możesz mieć namiastkę drzewa – posadź w donicy okazałą roślinę osiągającą pokaźne rozmiary. W mniejszym wnętrzu eksponuj ją pojedynczo, w większym można postawić kilka. Najlepiej kupić małe "drzewko" wiosną lub latem, by miało czas zaaklimatyzować się przed sezonem grzewczym, i czekać, aż podrośnie. Polecane rośliny:
- aspidistra wyniosła,
- daktylowiec kanaryjski,
- dracena deremeńska,
- fikus benjamina,
- filodendron,
- szeflera drzewiasta.
Polecamy także:
- Mieszkanie w stylu vintage
- Styl memphis - prowokujący, zabawny, energetyczny
- Łazienka w stylu boho - jak ją urządzić?
- Jak stylowo urządzić pokój nastolatka?