Styl memphis – prowokujący, zabawny, energetyczny! Sprawdź, czy chcesz tak mieszkać!
Styl memphis powstał na początku lat 80. XX wieku i po 40 latach wraca równie świeży i fascynujący jak niegdyś. Przez ten czas ikoniczne projekty z taniego laminatu nabrały cech klasyków gatunku i kosztują dziś majątek. Ich wpływ na światowy dizajn jest nie do przecenienia.
Spis treści
- Geneza stylu memphis
- Czym wyróżnia się styl memphis
- Galeria inspirujących zdjęć
- Meble i dodatki zaprojektowane przez grupę Memphis oraz inspirowane stylem
- Jak wprowadzać styl memphis do wnętrz
Geneza stylu memphis
Z inicjatywy jednego z czołowych włoskich projektantów Ettore Sottsassa oraz zaprzyjaźnionych z nim architektów i designerów powstała awangardowa grupa projektowa. Podczas spotkań często słuchali piosenki Boba Dylana „Stuck Inside of Mobile with the Memphis Blues Again”, stąd nazwa Memphis Group. Zbuntowali się przeciwko funkcjonalizmowi i nudzie minimalizmu, elegancji i tzw. dobremu gustowi. Inspirujące okazały się futuryzm, art déco, popart i kicz. Odrzucili zasadę, według której forma wynika z funkcji – w ich projektach to właśnie forma jest najważniejsza! Zakwestionowali dotychczasowe kształty mebli, pytając: „Dlaczego wszystko zawsze ma wyglądać tak samo?”. Ich meble były inne, np. nogi sprzętów miały kształt kuli, stożka, trójkąta, z boków szafki wyrastały ramiona-półki, a poduszka sofy była trójkątna albo składała się z trzech wałków. Zaprezentowali się publicznie w 1981 r. podczas mediolańskich targów mebli Salone del Mobile.
Czym wyróżnia się styl memphis
To, co pokazali w Mediolanie było szokujące i zachwycające. Złamali wszelkie zasady. Porzucili dotychczasowe przekonania o dobrym smaku, proponując w zamian fantastyczne zestawienia kolorów, niezwykłe kombinacje brył, geometryczne kształty, asymetrię i wyraziste nadruki. To był dizajn z humorem, wesoły i efektowny. Dzięki nim wzornictwo nabrało nowej ekspresji. Projektanci z grupy Memphis sięgnęli po materiały, dotąd niecieszące się poważaniem, jak plastik, lastryko czy laminaty, z których do tej pory robiono jedynie meble do sieciowych jadłodajni. Ogłosili, że wygląd przedmiotów jest równie ważny, jak ich przeznaczenie, i chętnie je ozdabiali. Sottsass wymyślił wzór nazwany Squiggles lub Bacterio, składający się z krótkich, nieregularnie skręconych zawijasków. Stał się najbardziej rozpoznawalnym wzorem stylu memphis, zdobił tkaniny, tapety i fronty mebli. Jednym z przykładów ich niekonwencjonalnego, ba, prowokującego myślenia jest np. sofa Big Sur zaprojektowana przez Petera Shire’a. Każda część kanapy ma inny kształt i kolor, a całość jest czystą poezją. Grupa Memphis przestała istnieć w 1987 r., ale artyści tworzący ją nadal projektowali w tym duchu. Dorobek grupy miał ogromny wpływ na dizajn i modę kolejnych dziesięcioleci, te projekty do dziś są obiektem westchnień kolekcjonerów.
Galeria inspirujących zdjęć
Autor: Westwing
Meble i ramy m.in. z czarnego metalu o geometrycznych formach (produkty Westwing.pl) rysują się jak grafika na tle białej ściany. To zapewne pokój japonofila, o czym świadczy kolekcja maneki neko, kotów przynoszących szczęście domowi, oraz czerwony okrąg na ścianie zapożyczony z japońskiej flagi. Całość w punkt (jak głosi hasło w ramce) – nic za dużo, nic za mało – i bardzo dekoracyjna.
Meble i dodatki zaprojektowane przez grupę Memphis oraz inspirowane stylem
Oryginalne projekty grupy Memphis nadal można kupić na Memphis-milano.com, ale są niebywale drogie. Warto poszukać w klepach, także internetowych, regałów, stołów, stolików, lamp, tkanin i dekoracyjnych drobiazgów, które noszą w sobie ducha stylu memphis. Zwróćmy uwagę np. na Lampy Lariat (Ferroluce) czy Elmetto Martinelli Luce), fotele RM58 Classic, projektu prof. Romana Modzelewskiego czy Roly Poly oraz detale marek Broste Copenhagen, HKliving, Kare Design, a nawet IKEA (np. pościel Sportslig) itd. Ktoś kreatywny, urzeczony tą estetyką może pokusić się o stworzenie czegoś własnego w stylu memphis. Zainspiruj się, korzystając z wzorów dostępnych w internecie. To nie musi być od razu projekt nowego mebla, ale jakaś przeróbka w duchu... Przemaluj np. nudną szafę.
Jak wprowadzać styl memphis do wnętrz
Urządzenie domu od góry do dołu meblami i dodatkami w tej konwencji, z racji zabawnych form oraz fantastycznych barw może dać zjawiskowy efekt. Trzeba jednak mieć dobre oko i wyczucie estetyczne oraz - nie bać się kolorów i kształtów. Trzeba też dobrze się czuć w takiej konwencji. Jeśli nie do końca jesteśmy pewni, czy to dobry wybór, lecz znakomite projekty i paleta odcieni nas kusi, warto zacząć od pojedynczych egzemplarzy, np. fotela, lampy, dywanu, które będą stanowić "wystrzałowy" akcent w wystroju wnętrza.