Ponadczasowa strefa dzienna. Jak urządzić rodzinne wnętrze?

2013-02-19 9:39

Strefę dzienną domu warto precyzyjnie zaplanować, choćby na przekór własnemu stylowi życia. Im mniej czasu rodzina spędza razem, tym ważniejsze jest stworzenie wspólnej przestrzeni w domu. Zobacz, jak urządzić pokój dzienny, by sprzyjał ona zacieśnianiu więzi rodzinnych.

Ponadczasowa strefa dzienna
Autor: Michał Skorupski Warto aranżować wnętrza strefy dziennej z myślą o integrowaniu domowników. Nie czekajmy, aż dzieci dorosną i przestaną chcieć przebywać z rodzicami

Dom to dla wielu osób przede wszystkim wyobrażenie rodzinnego szczęścia - wydaje się, że wraz z przeprowadzką jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki opadnie z nas zmęczenie, zmniejszy się liczba obowiązków, uwolnimy się od natłoku spraw, a w zamian zyskamy więcej czasu dla siebie i dzieci. Nierzadko jednak okazuje się, że rzeczywistość odbiega od marzeń i ideału. Czasu nie przybywa, trzeba więcej pracować, dochodzą problemy wynikające z zamieszkania w nowym miejscu. Budując wymarzony dom, warto przewidzieć każdy scenariusz.

Na szczęście współcześnie projektowane domy pozwalają na umacnianie rodzinnych więzi nawet mimo zabiegania. Znakiem nowoczesności są nie tylko zaspokajające indywidualne potrzeby domowników osobiste pokoje oraz sypialnie z łazienkami i garderobami, ale przede wszystkim zajmująca sporą powierzchnię część domu określana jako dzienna lub wspólna.

10 pięknych aranżacji salonu

Duży pokój dzienny - idealne wnętrze dla całej rodziny

Kuchnię i tzw. duży pokój - do niedawna ściśle od siebie oddzielone i mające precyzyjnie określone funkcje - dziś łączy się w jedną całość. Wbrew pozorom obszerna, otwarta strefa dzienna sprawdza się nie tylko w domach, gdzie rodzina spędza dużo czasu razem. Jest wręcz ratunkiem tam, gdzie więzi między domownikami słabną - wówczas każda chwila spędzona razem jest na wagę złota. Gdy we wspólnej przestrzeni znajdzie się kuchnia, czas poświęcony przygotowaniu posiłków można spędzić razem z domownikami. Telewizor czy komputer w salonie mają szansę powstrzymać dzieci przed ucieczką do własnych pokoi.

Przeczytaj też:

Najładniejsze salony z kuchnią w projektach domów z katalogu Muratora >>>

Warto jednak być czujnym. Często przestronna strefa dzienna jest wyrazem mody na otwarte wnętrza i narzędziem poszukiwania przestrzeni oraz światła. Nikną ściany działowe, zamiast nich pojawiają się duże panoramiczne okna zacierające granice między domem a otoczeniem. Nierzadko strefa dzienna rozrasta się też w górę, zagarniając część drugiej kondygnacji. W efekcie powstaje amorficzna, rozległa otwarta przestrzeń bez zakreślonych granic i funkcji. Będzie to doskonałe miejsce reprezentacyjne, ale gdy nie wiadomo, gdzie kończy się przestrzeń, zmniejsza się tez poczucie bezpieczeństwa. Jest wówczas ryzyko, że domownicy zaczną uciekać do swoich pokoi.

GALERIA: zobacz ciekawe aranżacje strefy dziennej w domu

Jak stworzyć przestrzeń w strefie dziennej, która sprzyja byciu razem

Planując wspólną przestrzeń, zastanów się nad tym, co się kryje pod pojęciem wspólnego spędzania czasu w Waszej rodzinie. Dawniej, gdy członkowie rodziny razem pracował, ten czas obejmował również pracę. Dziś, gdy większość z nas pracuje poza domem, najbardziej oczywisty wydaje się wspólny wypoczynek.

Pozornie zorganizowanie miejsca wypoczynku to nic trudnego - wystarczą wygodna kanapa, fotele, może modny szezlong. Rodziny relaks w domu nie musi jednak oznaczać "nicnierobienia". Wystarczy, że każdy członek rodziny będzie miał inny sposób na wypoczynek i zaleganie na kanapie przed telewizorem nie wystarczy. Godne polecenia są gry wciągające wszystkich, np. Scrabble. Ale wspólnym wypoczynkiem będzie też czas, kiedy w jednej przestrzeni każdy będzie wypoczywał na swój sposób: czytając, muzykując, oglądając telewizję czy prasując - stąd potrzeba urządzenia części wspólnej jak przestrzeni wielofunkcyjnej.

Przeczytaj też:

Sala kinowa w domu: jak urządzić pokój kinowy >>>

Oczywiste wydaje się też wspólne prowadzenie życia towarzyskiego - dalsza rodzina i przyjaciele są częścią naszego życia, dlatego praktykowane w wielu rodzinach wypraszanie dzieci od stołu po skończonym posiłku lub urządzanie przyjęć z osobnym stołem dla nich to zły pomysł. Warto też wrócić do idei wspólnych działań. Rzadko dziś wciąga się dzieci do prac domowych, a tymczasem czas spędzony na wspólnym zmywaniu może być okazją do rozmów z dziećmi. Zamiast izolować się we własnych gabinetach i pokojach - można urządzić wspólną pracownię komputerową z domową biblioteką.

Salon nowoczesny
Autor: Eugeniusz Filipiuk Nowoczesny salon połączony z jadalnią i kuchnią tworzy otwartą przestrzeń dzienną.

Ponadczasowa strefa dzienna - jak zaplanować jej funkcje

Każdy czas w życiu rodziny rządzi się własnymi prawami, zmienia się też aranżacja strefy wspólnej. Gdy w domu są małe dzieci, najlepiej zrezygnować z urządzenia jej zgodnie z najnowszymi trendami. Trzeba się pogodzić z tym, że zamiast salonu na pokaz przez kilka lat będziemy mieć bawialnię, i to nie tylko dla dzieci.

Sens pozostawienia placu zabaw w salonie lub kuchni zamiast urządzania go w osobnym pomieszczeniu jest taki, że rodzice lub starsze rodzeństwo bawią się wspólnie z dziećmi. Dlatego tak ustawmy meble, aby w salonie było dużo miejsca na podłodze - wszak pokaźne budowle z klocków i podróż kolejką to często ulubiony relaks ojców. 

Przeczytaj też:

Urządzanie salonu - jak dobrać odpowiednie meble? >>>

Duża, miękka kanapa to podstawa wspólnych lektur i zabaw - pod żadnym pozorem nie może być dla dzieci miejscem zakazanym. Gdy są one starsze i zaczynają się izolować we własnych pokojach, rodzinna rola części wspólnej staje się jeszcze ważniejsza. Zamiast osobistego komputera w pokoju nastolatka lepiej wygospodarować miejsce na rodzinną pracownię czy aneks komputerowy w salonie.

Nie można też zapominać o seniorach. Jeżeli nawet dziadkowie nie mieszkają z nami, a są częstymi gośćmi, trzeba pomyśleć o ich wygodzie: miękkim fotelu czy krzesłach z oparciami.

Przeczytaj też:

5 projektów domów idealnych dla dużej rodziny >>>

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie