Lampy vintage są supermodne! Jak dobrać oświetlenie w stylu vintage? Ile kosztuje?

2023-02-17 16:00

Lampy vintage - świetlne ikony dizajnu powstałe od międzywojnia po lata 70. XX wieku są ponadczasowe i piękne. Także wiele współczesnych lamp nawiązuje do nich. Niech więc królują w naszych domach !

Lampy vintage - ponadczasowe i piękne
Autor: Fot.: Piotr Mastalerz, styl.: Karolina Klepacka Typowe dla wzornictwa XX w. lampy (najpewniej Kinkeldey) w dobrym towarzystwie krzeseł: m.in. dwóch Robin Day Chairs 675 z 1952 r. i modelu 31 Kai Kristiansena wyprodukowanego pod koniec lat 50. przez duńską firmę Schou Andersen.

Spis treści

  1. Lampy vintage we współczesnych wnętrzach
  2. Galeria inspiracji - lampy vintage „robią” wnętrze!
  3. Co to znaczy, że coś jest "vintage"?
  4. Oświetlenie w stylu vintage
  5. Ile kosztują lampy vintage?
  6. Rady dekoratora wnętrz

Lampy vintage we współczesnych wnętrzach

Stworzone przez doskonałych projektantów lampy z lat 20.-30. oraz 50.-70. są wyjątkowe – efektowne, eleganckie, ponadczasowe. Nic dziwnego, że współcześnie chętnie sięga się po te wzory - w sklepach można spotkać mnóstwo lamp wiszących, podłogowych, stołowych, biurowych i kinkietów, które nawiązują do tych perełek designu.

Zarówno te oryginalne (osiągają czasem wysokie ceny), jak i wzorowane na nich aktualnie produkowane modele fantastycznie prezentują się we współczesnych domach. Zdradzamy, jak je wprowadzać do wnętrz, by efekt był zjawiskowy.

Galeria inspiracji - lampy vintage „robią” wnętrze!

Co to znaczy, że coś jest "vintage"?

Vintage – pochodzi z języka angielskiego, lecz słowo zapożyczono z francuskiego. „Vendage” oznacza wino z dobrego rocznika, szlachetne wino z owoców z danego roku.

Vintage weszło do kanonu określeń w świecie mody i dizajnu – odczytuje się je jako synonim klasyki, doskonałej marki i jakości.

Popularnie za "vintage" uznaje się to, co jest z minionej epoki, ma minimum 20 lat - ale jest też dobrej jakości i stanowi klasę samą w sobie. Jest to jednak dość luźna interpretacja.

W Polsce mianem vintage z reguły określa się estetykę lat 50.-70.XX w., ale warto wiedzieć, że poza naszym krajem za punkt startowy uważa się raczej początek epoki wiktoriańskiej.

Oświetlenie w stylu vintage

Jeśli chodzi o lampy elektryczne, należy się skupić na czasach od lat 20. po 70. XX wieku. Wybitni projektanci szukali złotego środka, łączącego atrakcyjną formę z funkcjonalnością i miłymi wrażeniami. Na przykład Poul Henningsen blisko 30 lat pracował nad rozwiązaniami zapewniającymi komfort oświetlenia całego wnętrza łagodnym blaskiem, który – dosłownie i w przenośni – nie raziłby (w efekcie powstały modele PH oraz PH Artichoke).

Notowany od kilku lat powrót zainteresowania lampami oraz wyposażeniem vintage nie mija. Nic dziwnego – te fantastyczne projekty robią doskonałą robotę również we współczesnych wnętrzach.

Ile kosztują lampy vintage?

Te w idealnym stanie albo ich współczesne wersje wyprodukowane według założeń projektowych z zachowaniem praw autorskich nie są tanie. Ich wartość jest jednak wielowymiarowa. Zawsze będziesz mieć pewność co do jakości, jest to też inwestycja. Czasem warto więc odkładać grosz do grosza i trochę poczekać, by zrealizować marzenie o tej czy innej lampie.

Można też upolować perełki na pchlich targach, aukcjach internetowych oraz na... strychach. Warto potrudzić się, by przywrócić lampom dawny blask,bo są piękne!

Rady dekoratora wnętrz

  • Lampy oraz meble i dodatki vintage lubią jasne ściany (odcienie bieli, szarości, beżu), towarzystwo cegieł (naturalnych i malowanych na biało), betonu oraz szlachetne drewno. W takim otoczeniu ich perfekcyjne formy doskonale się prezentują. Tekstylia i tapety we wzory charakterystyczne dla lat 50.-70. XX w. również mile widziane. Elementy wyposażenia vintage świetnie dopełniają wnętrza (ba!, grają w nich nawet rolę ozdób) urządzone nowocześnie, minimalistycznie, z nutką industrialną.
  • Lampy z wieloma ruchomymi ramionami, zarówno sufitowe, jak ścienne i podłogowe są wysoce funkcjonalne – oświetlają konkretnie wybrane miejsca. Ustawiając ramiona, zwróć jednak uwagę także na estetykę. Niech klosze się mijają, a ramiona tworzą efektowne łamańce.
  • Lampy stołowe, biurkowe i nocne – ich zadaniem jest oświetlenie najbliższej przestrzeni, przy czym większość promieni powinna być skierowana do dołu. Nocna lampka, która razi, to niewypał! Przed zakupem sprawdź więc, czy wymarzony model spełnia oczekiwania.

Może zainteresuje Cię także:

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie