Galeria inspirujących zdjęć - lampy vintage "robią" wnętrze!
Lampy vintage - stołowa odsłona słynnej lampy PH duńskiego architekta Poula Henningsena
Stołowa odsłona słynnej lampy PH – nazwa pochodzi od inicjałów duńskiego architekta Poula Henningsena. Lampę PH, składającą się z przestrzennie ułożonych trzech szklanych kloszy, zaprojektował on w 1925 roku dla marki Louis Poulsen. Ta, PH 3/2, ma czarną nóżkę, ale są jeszcze wersje z elementami metalowymi w barwach srebra i złota.
Lampy vintage - żyrandol Sinatra Suspension
Żyrandol Sinatra Suspension (Covethouse.eu) powstał dla DelightFULL w wyniku inspiracji piosenką „New York, New York” w wykonaniu Franka Sinatry. Widać też wyraźnie fascynację włoską podłogową lampą projektu Angelo Lelli dla Arredoluce z lat 50. XX w. Wyrazista graficzna forma i ognista barwa wymagają neutralnego tła. Tego rodzaju lampa będzie się świetnie prezentować nie tylko w towarzystwie dwudziestowiecznych ikon dizajnu, jak słynny Swan, fotel projektu Arnego Jacobsena z 1958 r.
Lampy vintage - oszczędna forma i uniwersalna biel
Jasny blat roboczy i czarną ścianę z półkami oraz drewniane dodatki (Dutchhouse.pl) oświetla biała półkula (podobne z tego samego sklepu to Halong i Yosemite, albo np. Hemisphere marki Nowodvorski Lighting). Oszczędna forma i biel (kojarzące się z modelem AJ Royal Arnego Jacobsena) sprawiają, że lampa jest neutralna. Jej urodę można więc w pełni docenić, dając jej jednorodne, ciemne tło.
Lampy vintage - stołowa lampa trójnożna
Lampę stołową Diana (Circu.net) stworzono dla DelightFULL Unique Lamps w wyniku inspiracji najlepszymi projektami połowy XX w. Zestawienie złociście lśniącego trójnogu z metalową, prostą osłoną żarówki jest intrygujące, a całość, m.in. z racji wysokiej jakości materiałów i wykonania, szykowna. Model występuje w kilku kolorach – odnajdzie się też poza pokojem dziecięcym.
Lampy vintage - modernistyczna lampa podłogowa (1)
Modernistyczne umiłowanie prostoty połączonej z funkcjonalnością znajdziemy w bufecie i lampie Carrara (It’s About RoMi, do kupienia np. w BM Housing). Szklane mleczne klosze zdobi delikatny wzór zaczerpnięty z przyrody – do złudzenia przypomina użyłowienie marmuru. Propozycja odpowiednia np. dla stylu glamour.
Lampy vintage - modernistyczna lampa podłogowa (2)
Prostota i funkcjonalność, miękkie linie, naturalna kolorystyka, wysoka jakość… Liczne nawiązania do ducha modernizmu w blasku podłogowej lampy (Caffelattehome.com) dającej przyjemne, ciepłe światło.
Lampy vintage - lampa stołowa jak rzeźba
Półmetrowa lampa stołowa (Karl, Bloomingville) ma monumentalną formę, która może stanowić oś aranżacji. Obok ręcznie zrobiony „posągowy” wazon Lulu z terakoty, tej samej marki, podkreśla zamysł dekoratora. Krąg światła dodatkowo wydobędzie atrakcyjność ozdobnych rzeczy.
Lampy vintage - lampa Multi-Lite zaprojektowana przez Louisa Weisdorfa
Metalowy pierścień, dwa współśrodkowe cylindry i dwie obracające się ćwierćkule składają się na ikonę duńskiego dizajnu – lampę Multi-Lite (Gubi, Andlight.pl) zaprojektowaną przez Louisa Weisdorfa w 1972 r. Doskonale się wpisuje we wnętrze będące miksem stylów.
Lampy vintage - biurowa klasyka
Miejsce do pracy na poddaszu (tapeta w pasy marki Boras Tapeter) jest pełne uroku. Stylistyczna dowolność, z jaką dobrano biurko i krzesło, osiągnęła apogeum w wyborze lampy do pracy. Trudno powiedzieć, czy to oryginał, czy produkt współczesny, ale na pewno powstała z zapatrzenia na Bauhaus. Podobne formy mają niemieckie lampy Kaiser idell™ Luxus zaprojektowane w 1931 r. przez Christiana Della oraz Hillebrand z lat 70.
Lampy vintage - "grzybek" vintage
Grzybek to kształt chętnie wykorzystywany w złotej epoce dizajnu. Wspaniałe „grzybki” to m.in.: LBd-5 (Mazurskie Zakłady
Oświetleniowe A-23), Alfa (Artemide), Panthella (Louis Poulsen) oraz projekt Apolinarego Gałeckiego (Stołeczne Zakłady Metalowe). Współczesna propozycja nieustępująca wzorom to lampa Empire Amalfi (Norsu.com.au) w ładnym pistacjowym odcieniu.
Lampy vintage - lampa wisząca-stożek
Okrągłe stół i krzesła, a powyżej okrągły koralowy klosz efektownie zamykający kompozycję. Blask pada tylko na blat (wyposażenie Broste Copenhagen), ale lampa to mocny akcent w aranżacji tej kuchni. Warto zwrócić uwagę na harmonijne proporcje klosza i blatu.