Styl Hamptons w aranżacji wnętrz. 5 zasad, jak urządzić wnętrze w nadmorskim klimacie

2021-03-02 11:49

Styl Hamptons w aranżacji wnętrz zyskuje coraz większą popularność. To połączenie elegancji, luksusu i przytulnego klimatu, przywodzącego na myśl wakacyjny relaks nad morzem. Czym charakteryzuje się styl Hamptons i jak wprowadzić go do swojego domu lub mieszkania? Jak zaaranżować wnętrze zgodnie z jego zasadami?

Styl hamptons inspiracje
Autor: WestwingNow W stylu Hamptons dominują jasne kolory. We wnętrzu warto postawić na tekstylia, które pięknie udekorują i ocieplą aranżację. Dywany i duża ilość miękkich poduszek

Co to jest styl Hamptons i skąd pochodzi?

Styl Hamptons to styl nadmorskich willi, który wciąż nie przestaje nas zachwycać. Nazwa pochodzi od miejscowości East Hampton i South Hampton położonych na Long Island. To właśnie tam wypoczywają mieszkańcy Nowego Jorku, ciesząc się urokami wschodniego wybrzeża. Poniżej wymieniamy 5 głównych zasad aranżacyjnych stylu Hamptons.

Kolory ścian - niebieski

1. Paleta kolorów w stylu Hamptons

Jedną z cech charakterystycznych stylu Hamptons jest paleta barw, w której dominują jasne kolory, czerpiące z okolicznego krajobrazu: biele, beże, ciepłe szarości. Głównym bohaterem powinien być jednak błękit. To kolor wakacji, szumiącego morza, letniego nieba - sprzyja relaksowi i rozmarzeniu.

Przeczytaj też:

Styl marynarski w aranżacji mieszkania >>

Jeśli chcesz uzyskać we wnętrzu w stylu Hamptons wrażenie lekkości i świeżości, zastosuj połączenie bieli z błękitem. Warto zadbać o zróżnicowanie odcieni bieli – od chłodnej po ciepłe, kremowe tony. Niebieskie dodatki i wzorzyste tkaniny można dopełnić naturalnym kolorem drewna, czy wikliny.

2. Motywy i wzory typowe dla stylu Hamptons

Dla stylistyki Hamptons charakterystyczne są także określone motywy i wzory. Na pierwszy plan wysuwają się ponadczasowe paski, ale warto mieć także na uwadze wszystko, co związane z żeglarstwem oraz nadmorską fauną i florą. Wprowadzajmy je do wnętrz w grafikach, tekstyliach i dekoracjach i zmieniajmy według uznania, bawiąc się własnym wnętrzem.

3. Tekstylia i tkaniny w stylu Hamptons

Warto postawić na takie tekstylia, które pięknie udekorują i ocieplą aranżację. Dywany i duża ilość miękkich poduszek to must-have. Warto przy tym pamiętać, że styl Hamptons stawia na materiały najwyższej jakości, takie jak wełna, bawełna czy len.

Styl Hampton
Autor: Naturalne kolory piasku, drewna, wikliny połączone z bielą to przepis na jasne i przytulne wnętrze Wnętrza w stylu Hamptons są jasne, pełne elegancji i szyku, wyróżnia je ponadczasowa klasa

4. Materiały wykończeniowe we wnętrzu Hamptons

W sferze materiałów prym wiedzie drewno. Mowa tu jednak o drewnie, które wygląda jak wytrawione przez morze. Słona woda, wiatr i słońce sprawiają, że naturalny odcień drewna bieleje, a materiał staje się surowszy, bardziej autentyczny. 

Przeczytaj też:

Ryflowane panele ścienne. Modna drewniana okładzina ścian >>

Naturalne drewno z sękami, zdobiona porcelana, poduszki z długim włosiem – żadne z nich nie zdominuje aranżacji, a jedynie będzie ją pięknie uzupełniać.

5. Dodatki i dekoracje w stylu Hamptons

Aranżując wnętrze w stylu Hamptons, nie można zapomnieć o dodatkach. Na pewno sprawdzi się grube szkło w odcieniach bieli, błękitu, granatu, ale także transparentne. Może mieć ono niedoskonałą formę, nieregularny kształt, widoczne bąbelki powietrza, które przypominają spienione fale.

Efekt będzie jeszcze ciekawszy, gdy dodasz duże dekoracje w morskim stylu, jak np. imitację fragmentu rafy koralowej, skamieniałe muszle, itp. Zastąpią one słoje z muszelkami, które były modne nieco wcześniej.

Styl hamptons inspiracje
Autor: WestwingNow W stylu Hamptons ważną rolę odgrywają dodatki i dekoracje, które przywodzą na myśl wakacyjny relaks nad morzem

Galeria zdjęć: ciekawe aranżacje wnętrz

Sonda
Zamiawiasz meble na wymiar czy kupujesz gotowe w sklepie
Pozostałe podkategorie