Dom i pracownia artystki Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej w podwarszawskiej Baszkówce

2023-11-09 12:50
Dom i pracowania Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej – artystka przy pracy
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska Nika Jaworowska-Duchlińska ukończyła ASP w Poznaniu i Krakowie oraz studia podyplomowe „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności” na Uniwersytecie Warszawskim. Jej prace można podziwiać na wystawach i w galeriach w kraju. Jest laureatką licznych nagród w prestiżowych konkursach artystycznych polskich i międzynarodowych.

Nika Jaworowska-Duchlińska to malarka, projektantka scenografii i kostiumów teatralnych oraz autorka i ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży. W 2005 roku wraz z mężem Jarosławem podjęła decyzję o ucieczce od zgiełku miasta na wieś. Wybór padł na Baszkówkę, miejscowość pod Piasecznem, gdzie w 1994 roku spadł meteoryt. Dziś żyją tam i pracują z dwoma psami i czterema kotami.

Dom i pracownia artystki Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej w Baszkówce. Galeria klimatycznych zdjęć

Spis treści

  1. Dom i pracownia artystki Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej w Baszkówce. Galeria klimatycznych zdjęć
  2. Lekcja malarstwa dla początkujących Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej. Malujemy prosty obrazek – instrukcja krok po kroku
  3. Baszkówka – wieś, w której spadł meteoryt
  4. Dom dla pięcioosobowej rodziny i zwierzaków
  5. Artystka i multipasjonatka
  6. Pracownia w domowym zaciszu

Lekcja malarstwa dla początkujących Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej. Malujemy prosty obrazek – instrukcja krok po kroku

Budowa domu - jak zacząć i jak ją zorganizować. Opowiadają inwestorka i kierownik budowy

Baszkówka – wieś, w której spadł meteoryt

Na początku lat 2000. rodzina podjęła decyzję o przeniesieniu się z Warszawy na wieś. Nika Jaworowska-Duchlińska i Jarosław Duchliński potrzebowali większej przestrzeni dla rodziny z trójką dorastających dzieci oraz osobnej pracowni. Zamarzyła się im cisza i spokój wśród przyrody. Odwiedzali różne miejscowości na południe od Warszawy, szukając swojego miejsca na ziemi. Dowiedzieli się, że ktoś sprzedaje łąkę w otoczeniu drzew w Baszkówce pod Piasecznem. Parcela była urzekająca, a na dodatek leżała ok. 500 m od miejsca, w którym w 1994 roku spadł meteoryt. Spodobała się im ta koincydencja. A gdy Jarek usłyszał śpiew ptaków, powiedział: „To tu!”.

Dom dla pięcioosobowej rodziny i zwierzaków

Nika i Jarek kupili gotowy projekt domu dwupiętrowego, który lekko „podrasowali”, dobudowując do suporeksowej bryły drewnianą werandę. Drewno pokrywa też część elewacji, więc całość prezentuje się doskonale. Budynek z częściowo mansardowym dachem pokrywa ceramiczna dachówka.

– Dom ma prawie 200 m² powierzchni – mówi pani domu. – Biorąc jednak pod uwagę dwoje dorosłych osób i trójkę małych wtedy dzieci oraz parę psów i kotów, a także charakter mojej pracy, przestrzeń nie wydawała się aż tak wielka. Dziś 22-letni Zosia i Mikołaj oraz 25-letnia Weronika mieszkają już poza domem (studiują w Warszawie, Gdańsku i Amsterdamie), ale i tak nie narzekamy z mężem na nadmetraż. Mamy psy i koty, często odwiedzają nas goście, dzieci przyjeżdżają dość regularnie, więc dom cały czas tętni życiem.

Artystka i multipasjonatka

Nika Jaworowska-Duchlińska ukończyła Wydział Wychowania Plastycznego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz) oraz Podyplomowe Studium Scenografii Teatralnej i Telewizyjnej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest też absolwentką podyplomowego studium „Literatury i książek dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności” na Uniwersytecie Warszawskim. To kobieta renesansu: malarka, ilustratorka, scenografka, kostiumografka, pisarka, wykładowczyni i... kto wie, kim jest jeszcze!

Jej obrazy można podziwiać na wystawach w całej Polsce. Przygotowała projekty scenografii i kostiumów do ponad 20 przedstawień teatralnych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi i Toruniu. Jest autorką i ilustratorką książek dla dzieci i młodzieży, a z połączenia pasji powstała autorska publikacja Z Duchem (do) Teatru nominowana do Mądrej Książki 2018. By dać upust specyficznemu poczuciu humoru, powołała do życia postać Zająca Szarego Obywatela (FB: zajacszaryobywatel), ale czując niedosyt, zaczęła prowadzić warsztaty o humorze w warszawskim Muzeum Karykatury. Za prace satyryczne otrzymała wiele wyróżnień i nagród. W 2012 roku zdobyła I nagrodę za ilustrację w konkursie „Nie ma dzieci, są ludzie”, organizowanym z okazji Roku Korczaka przez Rzecznika Praw Dziecka. Prowadzi autorskie warsztaty literacko-artystyczne dla dzieci „Rysobookożercy”. Wykładała Visual Thinking w poznańskim Collegium da Vinci. Nika jest też laureatką niezliczonych nagród w prestiżowych artystycznych konkursach polskich i międzynarodowych, m.in. w Satyrykonie Legnickim. Więcej o Nice można znaleźć m.in. na jej profilu facebookowym: Nika Jaworowska Illustrations Painting oraz na Nikajaworowska.wixsite.com/mojawitryna i Pepiniera.pl. Tam też można kupić jej prace.

Pracownia w domowym zaciszu

Swoją pracownię stworzyła w domu w Baszkówce. Cisza, spokój, natura na wyciągnięcie ręki sprzyjają pracy twórczej.

– Gdy potrzebuję się oderwać od projektowania czy malowania, w fartuchu poplamionym farbami mogę wyjść do ogrodu, na pobliską łąkę, a psy i koty mi towarzyszą – opowiada Nika. – Kontakt z przyrodą jest mi niezbędny do zachowania równowagi wewnętrznej. Z jej obserwacji czerpię też inspiracje. Dom jest duży, więc znalazło się miejsce na osobną pracownię – wyjaśnia. – Jest ona po części urządzona jak salon, więc w razie potrzeby może też posłużyć jako dodatkowy pokój dla gości. Zresztą domownicy też chętnie tu przebywają. Lubię mieć kontakt z bliskimi, brać udział w życiu domowym, a ono nie przeszkadza mi w pracy twórczej. Koty i psy chętnie „czuwają” nad moją robotą i gdy uznają, że siedzę zbyt długo, dbają niczym najlepszy fizjoterapeuta o to, bym się rozruszała, prosząc o przytulanie i napełnienie misek – dodaje Nika ze śmiechem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie