Lekcja malarstwa dla początkujących u Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej. Malujemy prosty obrazek – instrukcja krok po kroku
Malujemy prosty obrazek – „Ptak z dobrą energią” łatwy do odtworzenia
– Proponuję namalować motyw ptaka na zagruntowanym płótnie – mówi Nika Jaworowska-Duchlińska. – Gotowe podobrazie, czyli półtno naciągnięte na blejtram (drewniane ramy „techniczne”) i zagruntowane, można kupić w różnych rozmiarach w sklepie dla plastyków, np. Maluje.pl. Możesz jednak namalować obraz na drewnianej deseczce, sklejce, a nawet kawałku brystolu. Ten motyw jest stosunkowo prosty do odwzorowania, ale nie przejmuj się, jeśli nie wyjdzie idealnie, zwłaszcza gdy dopiero próbujesz sił w malarstwie. Po prostu poćwicz. Zobaczysz, że każda kolejna próba wypadnie lepiej.
Malujemy prosty obrazek – to będzie potrzebne
Potrzebne będą: gotowe podobrazie (np. Maluje.pl) albo kawałek deski czy sklejki, brystolu oraz akrylowe farby w wybranych kolorach (np. marki Talens Amsterdam), pędzelki o różnych grubościach (np. marki Renesans), mazaki akrylowe (np. marki Posca), medium akrylowe (np. marki Szmal), werniks wykończeniowy (np. marek Szmal, Talens Amsterdam) miseczka z wodą, ręcznik papierowy, styropianowa tacka np. po serze. Produkty można kupić w sklepach dla plastyków (Paperconcept.pl, Sklepplastyczny.pl, Maluje.pl).
Malujemy prosty obrazek – instrukcja wykonania (1)
1. Na zagruntowanym płótnie namaluj pędzelkiem zarys tułowia ptaszka. Ruch ręki powinien być miękki i łagodny. Zacznij od środka płótna i pociągnij linię do góry i łagodnie łukiem skieruj ją w prawą stronę „kadru”. „Łuk”, czyli głowa, niech znajdzie się nieco powyżej środka płótna. W ten sposób ptak nie będzie centralnie umiejscowiony, a obrazek stanie się mniej szkolny.
Malujemy prosty obrazek – instrukcja wykonania (2)
2. Kontur ptaka za pomocą pędzelka wypełnij pierwszą warstwą farby akrylowej rozpuszczonej w wodzie.
Malujemy prosty obrazek – instrukcja wykonania (3)
3. Ręcznikiem papierowym delikatnie usuń nadmiar wilgoci. Ręcznik lekko dociśnij i podnieś – ale nie przesuwaj! To dobry sposób na przyspieszenie schnięcia, uzyskanie przezroczystości albo, jak w tym przypadku, faktury, jaka powstała po odciśnięciu wzoru ręcznika.
Malujemy prosty obrazek – instrukcja wykonania (4)
4. Aby kolejne nakładane warstwy także były lekko przezroczyste, a kolory warstw się przenikały, do farby akrylowej dolej medium akrylowego. – To marki Szmal jest dobre, wydajne i niedrogie – mówi Nika. – Na tackę wylej trochę farby, np. jaśniejszej od tej, która posłużyła do namalowania tułowia ptaka. Dolej trochę medium i wymieszaj. Im więcej dolejesz medium, tym farba stanie się bardziej przejrzysta.
Malujemy prosty obrazek – instrukcja wykonania (5)
5. Jaśniejszą farbą wymieszaną z medium namaluj abstrakcyjne „zarośla”. Wystarczy kilka strzelistych „górek” po obu stronach tułowia ptaka. Na tym kadrze bardzo dobrze widać przenikanie się warstw farby (jasny „listek” nachodzący na ciemniejszy tułów nie pokrywa go w stu procentach; „listek” wydaje się być półprzejrzysty). Tak właśnie działa medium akrylowe dodane do farby akrylowej.
Malujemy prosty obrazek – instrukcja wykonania (6)
6. Na tackę wylej nieco fioletowej farby, dodaj wody i wymieszaj. Następnie dodaj medium i wymieszaj. Nanoś farbę, tworząc półprzejrzyste fioletowe „listki”.
Malujemy prosty obrazek – instrukcja wykonania (7)
7. Tą samą fioletową farbę nałóż na górą część motywu ptaka, tworząc półprzejrzystą głowę. Namaluj dziób. Miejsce, w którym pojawi się oko, zaznacz „łezkami” w dwóch kolorach farbami z medium.
Malujemy prosty obrazek – instrukcja wykonania (8)
8. Namaluj szczegóły wokół głowy ptaka, mogą to być „magiczne bańki”.
Malujemy prosty obrazek – instrukcja wykonania (9)
9. Akrylowymi mazakami namaluj detale: oko, jakieś linie na niektórych „listkach”.
Malujemy prosty obrazek – instrukcja wykonania (10)
10. Namaluj mazakiem dodatkowe detale w „bańkach”. Mogą to być okręgi, kropki, spirale.
Malujemy prosty obrazek – instrukcja wykonania (11)
11. Ciemniejszym niż dziób markerem akrylowym można podkreślić dolną część dzioba. Markerami w innych kolorach dodatkowo namieść kropki na szyi, wokół „baniek” itp. Cienkim pędzelkiem można lekko zamalować białą farbą drobne niedociągnięcia.
Malujemy prosty obrazek – instrukcja wykonania (12)
12. Cienkim pędzelkiem nanieś według uznania kilka półprzejrzystych białych „baniek”.
Malujemy prosty obrazek – instrukcja wykonania (13)
13. Malunek delikatnie osusz ręcznikiem papierowym (albo kawałkiem bawełnianej tkaniny). Odczekaj, aż farba wyschnie. Nałóż werniks wykańczający pędzlem albo użyj produktu w spreju. – Polecam te marki Szmal lub Talens Amsterdam – mówi malarka. – Są wydajne i niedrogie. Bardzo dobrze zabezpieczają malowaną powierzchnię przed zabrudzeniem czy płowieniem. Są matowe i nabłyszczające.
Malujemy prosty obrazek – gotowy obrazek
Gdy werniks wyschnie, obrazek jest do gotowy. Nawet bez ram prezentuje się ciekawie. Tu położono go na innym płótnie, na którym zostały namalowane „liście” podobne, lecz w innych odcieniach. Możesz zainspirować się tym pomysłem i skompilować dwa obrazki albo namalować „dwa obrazy”.