Montaż drzwi na piankę: instrukcja krok po kroku

2021-03-26 14:17
Montaż drzwi na piankę
Autor: Związek Polskie Okna i Drzwi Odpowiednio zamontowane drzwi będą bezproblemowo działały przez długi czas i wymagały jedynie okresowej regulacji

Żeby drzwi sprawnie działały, należy je prawidłowo osadzić w otworze. Pokazujemy krok po kroku, jak zamontować drzwi za pomocą piany montażowej.

Ościeżnica drzwi może być zamocowana tylko na pianę dwuskładnikową albo dodatkowo mechanicznie wkrętami lub dyblami. O tym, jak można je zainstalować, decyduje zapis w instrukcji montażu przygotowanej przez producenta drzwi.

Jedni dopuszczają do montażu drzwi zastosowanie jedynie piany dwuskładnikowej tylko w przypadku lekkich drzwi, których ościeżnica jest wykonana z materiałów drewnopochodnych, na przykład płyt MDF, a ościeżnice z litego drewna zalecają dodatkowo przykręcać. Drudzy akceptują obie metody i decyzję o sposobie montażu pozostawiają w rękach instalatora. Wielu wybiera mocowanie drzwi tylko na pianę. Montaż drzwi na pianę jest prosty, szybki i estetyczny, a jednocześnie stabilny. Ościeżnicy nie trzeba przewiercać. Na jej powierzchni nie widać głów wkrętów lub dybli, więc nie musimy ich maskować zaślepkami. Powierzchnia i struktura ościeżnicy pozostaje nienaruszona. Drzwi wewnętrzne wstawia się w pomieszczeniach z wykończonymi ścianami i podłogami. Przed wstawieniem ościeżnicy trzeba oczyścić ościeże z kurzu, pyłu, wystających lub luźnych fragmentów muru oraz je zagruntować.

Wymiana wkładki bębenkowej zamka

Montaż drzwi wewnętrznych - pomiar otworu

Przed zamówieniem drzwi należy sprawdzić rozmiar otworu w ścianie. Po wizycie w salonie, kiedy już wybraliśmy interesujący nas model i wstępnie go zamówiliśmy, powinien odwiedzić nas przedstawiciel producenta. Musi on obejrzeć otwór i sam go zmierzyć. Dopiero wtedy zatwierdza się rozmiar zamawianych drzwi.

Przeczytaj też:

Drzwi bezprzylgowe – nowoczesne rozwiązanie >>>

Czasem otwór jest zbyt duży lub zbyt mały. Można go dostosować do wielkości drzwi, np. poszerzyć, podkuwając mur, albo zmniejszyć, przykręcając z boku bądź u góry płyty gipsowo-kartonowe. Jest to korzystne, gdy producent oferuje rozmiary typowe (z reguły są tańsze i szybko dostępne). Podczas składania zamówienia trzeba określić, czy otwór zostanie dostosowany przez inwestora, czy przez montażystę.

Galeria: montaż drzwi wewnętrznych na piankę - krok po kroku

Drzwi wewnętrzne: co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 8
Wypełnienie z tektury w najtańszych drzwiach nazywa się:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE