Montaż drzwi na piankę: instrukcja krok po kroku

2021-03-26 14:17

Żeby drzwi sprawnie działały, należy je prawidłowo osadzić w otworze. Pokazujemy krok po kroku, jak zamontować drzwi za pomocą piany montażowej.

Montaż drzwi na piankę
Autor: Związek Polskie Okna i Drzwi Odpowiednio zamontowane drzwi będą bezproblemowo działały przez długi czas i wymagały jedynie okresowej regulacji

Ościeżnica drzwi może być zamocowana tylko na pianę dwuskładnikową albo dodatkowo mechanicznie wkrętami lub dyblami. O tym, jak można je zainstalować, decyduje zapis w instrukcji montażu przygotowanej przez producenta drzwi.

Jedni dopuszczają do montażu drzwi zastosowanie jedynie piany dwuskładnikowej tylko w przypadku lekkich drzwi, których ościeżnica jest wykonana z materiałów drewnopochodnych, na przykład płyt MDF, a ościeżnice z litego drewna zalecają dodatkowo przykręcać. Drudzy akceptują obie metody i decyzję o sposobie montażu pozostawiają w rękach instalatora. Wielu wybiera mocowanie drzwi tylko na pianę. Montaż drzwi na pianę jest prosty, szybki i estetyczny, a jednocześnie stabilny. Ościeżnicy nie trzeba przewiercać. Na jej powierzchni nie widać głów wkrętów lub dybli, więc nie musimy ich maskować zaślepkami. Powierzchnia i struktura ościeżnicy pozostaje nienaruszona. Drzwi wewnętrzne wstawia się w pomieszczeniach z wykończonymi ścianami i podłogami. Przed wstawieniem ościeżnicy trzeba oczyścić ościeże z kurzu, pyłu, wystających lub luźnych fragmentów muru oraz je zagruntować.

Wymiana wkładki bębenkowej zamka

Montaż drzwi wewnętrznych - pomiar otworu

Przed zamówieniem drzwi należy sprawdzić rozmiar otworu w ścianie. Po wizycie w salonie, kiedy już wybraliśmy interesujący nas model i wstępnie go zamówiliśmy, powinien odwiedzić nas przedstawiciel producenta. Musi on obejrzeć otwór i sam go zmierzyć. Dopiero wtedy zatwierdza się rozmiar zamawianych drzwi.

Przeczytaj też:

Drzwi bezprzylgowe – nowoczesne rozwiązanie >>>

Czasem otwór jest zbyt duży lub zbyt mały. Można go dostosować do wielkości drzwi, np. poszerzyć, podkuwając mur, albo zmniejszyć, przykręcając z boku bądź u góry płyty gipsowo-kartonowe. Jest to korzystne, gdy producent oferuje rozmiary typowe (z reguły są tańsze i szybko dostępne). Podczas składania zamówienia trzeba określić, czy otwór zostanie dostosowany przez inwestora, czy przez montażystę.

Galeria: montaż drzwi wewnętrznych na piankę - krok po kroku

Drzwi wewnętrzne: co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 8
Wypełnienie z tektury w najtańszych drzwiach nazywa się:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.