Mikrocement na ścianie: wygląd, zastosowanie, układanie
Mikrocement stosowany zwykle jako posadzka dekoracyjna, może być też oryginalnym wykończeniem ściany.
Masy, których bazę stanowią żywice poliuretanowe lub epoksydowe, są stosowane jako wykończenie podłogi w obiektach użyteczności publicznej, halach przemysłowych, a także domach prywatnych.
Mikrocement: co to jest?
Mikrocement to jedna z ich odmian, już przetworzona w celu dekoracyjnego wykorzystania. Do żywicy dodano wysokosprawny mikrocement, twarde kruszywa, pigmenty i domieszki modyfikujące. Dzięki temu można tworzyć powłoki wyglądające jak dekoracyjny beton. Mają one grubość zaledwie 2-3 mm. Mikrocement na ścianie to powłoka niezwykle trwała, mocna, nie chłonie wody, jest odporna na zarysowanie, ścieranie i inne uszkodzenia. Jest też odporna na tłuszcz, chemię gospodarczą, a nawet oleje samochodowe. Jedynie mocne środki o odczynie kwasowym mogą odbarwić lub osłabić mikrocement.
Do wykonania powłoki z mikrocementu potrzebne są:
- grunt,
- składnik proszkowy (mikrocementy i modyfikatory),
- składnik płynny (żywica),
- kruszywo,
- pigmenty.
Każdy producent oferuje swój system produktów, który jest przebadany pod względem trwałości i jakości. Nie należy samowolnie zastępować produktów innymi. Poszczególne komponenty są odmierzone w takiej ilości, żeby zachować odpowiednią proporcję w stosunku do innych składników. Najczęściej podstawowy zestaw mikrocementu wystarcza na wykonanie 10 m2 powłoki. Zwykle nie wykorzystuje się od razu całych opakowań i trzeba z nich odmierzać właściwą ilość. Należy to robić bardzo dokładnie, żeby zachować odpowiednie proporcje poszczególnych produktów.
Galeria: nakładanie mikrocementu na ścianę
Autor: Piotr Mastalerz
Podłoże należy oczyścić i przeszlifować, żeby otworzyć pory. Potem powierzchnia musi być starannie odkurzona
Mikrocement: zastosowanie
Mikrocementu można używać zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz domu. Najczęściej jest wykorzystywany do układania posadzek na wylewkach z betonu. Jednak może mieć dużo szersze zastosowanie. Przede wszystkim mikrocementem można wykończyć także otynkowane ściany. Można użyć go do wykończenia łazienki, a nawet sauny, bo niestraszne są mu wilgoć i wysoka temperatura. Możliwe jest pokrycie mikrocementem np. podstawy pod umywalkę, blatu w kuchni, obudowy wanny, zabudowy kominka. Może być położony na istniejących wykończeniach, takich jak ceramika, mozaika, drewno, pod warunkiem że są one mocne i trwale związane z podłożem. W powłoce z mikrocementu nie ma fug, powierzchnia jest jednolita na całej podłodze lub ścianie. Mikrocement doskonale komponuje się z innymi nowocześnie zaaranżowanymi materiałami wykończeniowymi, np. elementami ze stali nierdzewnej, szkłem, drewnem, ceramiką.
Powłoka wykonana z mikrocementu jest nowoczesna w wyrazie, nadaje powierzchniom wygląd betonu zacieranego na ostro albo gładko. Może być idealnie gładka i lśniąca, jeśli ją wyszlifujemy i polakierujemy. Gdy podczas układania mikrocementu stworzymy odpowiednimi narzędziami fakturę, będzie strukturyzowana. Mikrocement można podbarwiać tak, żeby gotowa powłoka miała efekt przecierki. Powłokę zwykle gruntuje się i pokrywa lakierem, który może nadać jej wyraz matowy, satynowy (półmat) bądź lśniący.
Mikrocement: układanie
Prace związane z układaniem mikrocementu trzeba prowadzić w temperaturze 10-25oC. Podłoże musi być suche (maksimum 4% wilgotności). W przypadku tradycyjnego tynku cementowo-wapiennego należy odczekać ok. 3 tygodni. Podłoże powinno mieć otwarte pory, żeby dobrze chłonąć, więc trzeba je oczyścić z kurzu, a potem przeszlifować, aby usunąć resztki mleczka cementowego oraz inne zabrudzenia. Jeśli podłoże jest słabe (pyli), należy najpierw wzmocnić je gruntem głęboko penetrującym.
Mikrocement układa się w dwóch warstwach:
- Pierwszą warstawę mikrocementu - konstrukcyjną – robi się z gęstszej masy, bo musi być mocniejsza.
- Druga warstwa mikrocementu – wykończeniowa – jest rzadsza.
Łączne zużycie gotowej masy wynosi średnio 2,5 kg/m2. Rozrabia się ją małymi porcjami, ponieważ jest tylko 30 minut na jej ułożenie. Dodatek polimerów sprawia, że powłoka szybko wiąże i schnie. Świeżo nałożoną trzeba chronić przed zbyt szybkim wysychaniem. Należy unikać przeciągów. Jeśli dekoracja z mikrocementu będzie wykonywana w upalny dzień latem na nasłonecznionej ścianie naprzeciwko drzwi tarasowych lub okna, lepiej jest zasłonić je folią budowlaną, bo silne promieniowanie UV może uszkodzić powłokę. W czasie układania masy z mikrocementu nie należy robić przerw, bo będzie to widoczne. Dużą powierzchnię mogą wykańczać jednocześnie dwie osoby, pod warunkiem zgrania prac. Można też świadomie podzielić ją taśmą malarską na kilka mniejszych fragmentów i układać osobno, np. z zatarciem w innym kierunku.