Laserowe cięcie blach, sklejki, drewna… Dekoracje o dowolnym wzorze

2021-04-06 17:09

Precyzyjna technika laserowego wycinania wzorów w blasze, drewnie i innych materiałach pozwala wykonywać niezwykle atrakcyjne i indywidualne dekoracje. Balustrada przy schodach, ażurowa ścianka, dekoracyjna obudowa mogą mieć oryginalny wzór, jaki nam się zamarzy.

Zastosowanie technologii laserowego wycinania wzorów w blasze, drewnie, sklejce, tworzywach sztucznych i innych materiałach stworzyło nową jakość w budownictwie, dekoracji wnętrz, aranżacji przestrzeni w domu i ogrodzie. Dzięki laserowi CNC można wycinać w wielu materiałach bardzo skomplikowane wzory. Jakość cięcia i precyzja wykonania są na bardzo wysokim poziomie. Co więcej, nie ma problemów z powtarzalnością wzoru. Każdy kolejny element przygotowany według danego wzoru będzie identyczny z poprzednim.

Laserowe wycinanie dekoracji z różnych materiałów zapewnia również niepowtarzalność wzoru. Każdy może zamówić wycięcie indywidualnego wzoru, np. wg własnego zdjęcia, rysunku, projektu graficznego. Dzięki temu możemy mieć we własnym domu dekoracje takie, jakich nikt inny nie będzie miał. Laserowe wycinanie dekoracji pozwala zaspokoić osobiste potrzeby, wyobraźnię. Skorzystać z tego mogą zwłaszcza pasjonaci. Miłośnik żeglarstwa może zamówić przęsła płotu z wyciętymi sylwetkami żaglowców pod pełnymi żaglami, a wielbiciel kotów lub psów – balustradę o wzorze sylwetek zwierzaków.

Laserowe wycinanie dekoracji
Autor: tenpanel.pl Wycinanie laserowe jest bardzo precyzyjne i szybkie. Pozwala wycinać drobne, ciasno rozmieszczone detale

Spis treści

  1. Gdzie wykorzystać laserowo wycinane dekoracje
  2. Zalety laserowego wycinania wzorów
  3. W jakich materiałach można wycinać laserem dekoracje
  4. Ograniczenia w cięciu laserem
  5. Produkcja dekoracji wycinanych laserem
  6. Jak przygotować projekt wzoru do wycięcia laserem
  7. Laserowe wycinanie dekoracji: cena

Gdzie wykorzystać laserowo wycinane dekoracje

Laserowe cięcie blach i innych materiałów dało niemal nieograniczone możliwości wykonywania elementów dekoracyjnych, które możemy wykorzystać w domu lub ogrodzie. Wśród elementów wykonywanych z wykorzystaniem detali wycinanych laserowo znajdują się:

Laserowe wycinanie dekoracji
Autor: Schodo System Dzięki laserowemu wycinaniu możemy mieć balustradę schodów wykonaną na indywidualne zamówienie

Zalety laserowego wycinania wzorów

Wycinanie laserem jest uznawane za najnowocześniejszą i najdokładniejszą metodę cięcia różnego rodzaju materiałów metalowych i niemetalowych. Wiązka lasera stanowi wysokoenergetyczny strumień tnący, dzięki czemu bardzo szybko wycina z dużą dokładnością dowolne kształty przy maksymalnym wykorzystaniu materiału. Otrzymane krawędzie są równe i optymalnie czyste. Laser jest prowadzony automatycznie z wykorzystaniem sterowania numerycznego. Do komputera wprowadza się dane zaprojektowanego wzoru. Maszyna będzie powtarzać go tyle razy, ile jej zadamy. Każdy wycięty laserowo element będzie taki sam jak poprzedni.

Laserowe wycinanie dekoracji
Autor: tenpanel.pl Dekoracyjny parawan między na balkonami i balustrada zostały przygotowane dzięcki technice laserowej

W jakich materiałach można wycinać laserem dekoracje

W zasadzie istnieje bardzo niewiele materiałów, których nie tnie się z wykorzystaniem lasera. Za jego pomocą można obrabiać takie materiały:

  • stal nierdzewna,
  • stale stopowe,
  • aluminium, także anodowane
  • metale hartowane i powlekane,
  • mosiądz,
  • miedź,
  • drewno lite,
  • płyta MDF i HDF,sklejka,
  • płyty wiórowe,
  • korek,
  • forniry,
  • tworzywa sztuczne,
  • tkaniny,
  • szkło,
  • skóra.
Laserowe wycinanie dekoracji
Autor: tenpanel.pl Dekoracyjne panele z laserowo wyciętem wzorem są wykonane z płyty MDF

Ograniczenia w cięciu laserem

Podstawowym ograniczeniem jest wielkość pola roboczego maszyny, która jest wykorzystywana do cięcia. Znajdziemy maszyny, które mają pole robocze o wymiarach około 100 x 100 albo 150 x 300 cm i takie, w których jest ono większe nawet od 300 x 300 cm. W razie potrzeby dużą kompozycję należy podzielić na mniejsze fragmenty i zaplanować precyzyjne ich połączenie.

Maszyny mają również wskazaną maksymalną grubość dla każdego materiału, który może być obrabiany. W przypadku blach jest to 10-25 mm zależnie od rodzaju. W zastosowaniach domowych, jeśli chodzi o dekoracje, nie powinno odgrywać to większej roli.

Warto pamiętać, iż laser laserowi nierówny. Dlatego wybierając firm, należy wziąć pod uwagę nie tylko ceny i kwalifikacje pracowników, ale też sprzęt. Znajdziemy firmy, które dysponują maszyną umożliwiającą wycinanie dekoracji nie tylko w materiałach płaskich, lecz także w rurach i profilach 3D.

Produkcja dekoracji wycinanych laserem

Ogrom możliwości i precyzja laserowego wycinania dekoracji sprawiły, że tego rodzaje produkty są bardzo popularne i dostępne w wielu miejscach. Można kupić je gotowe w firmach zajmujących się sprzedażą materiałów wykończeniowych, ogrodzeń, produkujących schody itp. Każda z nich ma swój wzornik i oferuje bardzo dużo modeli do wyboru.

Jeśli chcemy mieć unikatowe rozwiązanie, znajdziemy też firmy, które na zamówienie wycinają laserowo dowolne wzory. One również oferują swoją paletę kompozycji. Można w nich także zamówić wykonanie dekoracji wg naszego projektu.

Jak przygotować projekt wzoru do wycięcia laserem

Każdy może sam zaprojektować wzór do wycięcia, ale musi być on przygotowany w odpowiednich formie i formacie, zgodnie z zaleceniami firmy wykonującej wycinanie laserem. Projekt należy narysować w programie do grafiki wektorowej, np. Adobe Illustrator, Corel Draw, Auto CAD, Inkscape itp.

Linie cięcia muszą być wykonane bardzo precyzyjnie. Warto zdawać sobie sprawę, że rzeczywista grubość linii cięcia laserem wynosi od 0,05 do około 0,1 mm. Linie cięcia powinny być stworzone w osobnej warstwie projektu. Wszystkie parametry, dodatkowe opisy najbezpieczniej jest zaznaczyć innym kolorem lub umieścić w innej warstwie.

Laserowe wycinanie dekoracji
Autor: Stołowski Laserowo wycięta balustrada balkonu

Laserowe wycinanie dekoracji: cena

Popularność technologii wycinania laserowego sprawiła, że nie jest ona bardzo droga. Niegdyś za takie elementy przygotowane na indywidualne zamówienie trzeba by zapłacić niebagatelne kwoty. Każde zamówienie jest wyceniane indywidualnie. Wycena jest przygotowywana na podstawie czasu maszynowego. Widełki kosztu to od 250 do 400 zł netto za godzinę, a to zależy od stopnia skomplikowania wzoru, rozmiaru oraz kształtu detali. Większość firm wprowadza symboliczną minimalną kwotę zamówienia, która wynosi mniej więcej 100 zł netto. W wycenie trzeba uwzględnić również rodzaj materiału i jego grubość. Z reguły im cieńszy materiał, tym mniejszy koszt wykonania zlecenia. Firmie można zlecić również indywidualne przygotowanie wzoru.

Nasi Partnerzy polecają