Cegła na ścianach - jak zrobić modną ścianę z cegły? Czym przykleić cegły do ściany? Instrukcja

2022-09-06 18:52
Ściana z cegły
Autor: Piotr Mastalerz Ściana z płytek ceglanych będzie inaczej wyglądała w zależności od barwy spoin. Wypełnienie szczelin w kolorze niemal identycznym jak płytki daje wrażenie prawie jednolitej płaszczyzny

Cegła na ścianach to efektowne wykończenie. Jak zrobić ścianę z cegły? Ściany z cegły mogą nadać aranżacji charakter industrialny, ale także przytulnie ocieplić wnętrze. Jak i czym przyklejać ceglane płytki? Instrukcja krok po kroku.

Cegły na ścianach to wciąż modny trend w wykańczaniu wnętrz. Alternatywą dla ścian murowanych z cegły są mury wzniesione z innych materiałów i oklejone ceglanymi płytkami.

Płytki z cegły można ułożyć na każdej ścianie - murowanej lub szkieletowej. Pod nimi można bez większego problemu ukryć wszelkie przewody instalacyjne. Co więcej, okładzinę z cegły na ścianie można zrobić w dowolnym momencie - zarówno podczas wykańczania nowego domu, jak i remontu już istniejącego. Jeśli przyjdzie nam ochota na taką dekorację ściany z cegieł, może ona powstać w kilka dni. Podpowiadamy, jak przyklejać płytki z cegły na ścianie. Zanim przystąpimy do prac, najpierw trzeba kupić płytki ceglane. A jest z czego wybierać.

Galeria: Jak zrobić ścianę z cegły? Instrukcja przyklejania płytek krok po kroku

Jakie wybrać cegły na ścianę? Wymiary płytek ceglanych

Płytki wyglądające jak cegły to najczęściej płytki klinkierowe. Mają zazwyczaj grubość 1-1,2 cm, ręcznie formowane są najczęściej zdecydowanie grubsze - mają mniej więcej 2 cm. Pozostałe wymiary płytek ceglanych odpowiadają standardowym wymiarom cegieł – 25 x 6,5 cm. Dużo jest też płytek ceglanych krótszych - 21-23 cm, ale można znaleźć też dłuższe - nawet 26,5 cm.

Przeczytaj też: Biała cegła w aranżacji wnętrz. Pomysły na ciekawe wykończenie ścian [ZDJĘCIA]

Niektóre płytki ceglane są szersze – mają 7-8 cm. Płytki obcinane ze starych cegieł rozbiórkowych mogą mieć bardzo różne rozmiary, czasem celowo dodaje się płytki znacznie krótsze powstałe z połamanych cegieł. W wielu kolekcjach są również płytki kątowe, które mocuje się w narożnikach. Ich rozmiary naśladują cegłę - w przypadku standardowych jeden bok ma długość 25 cm, a drugi 12 cm.

Ile kupić płytek na 1m2 ściany z cegły?

Te różnice sprawiają, że nie zawsze tyle samo płytek ceglanych potrzeba do wykonania 1 m2 okładziny. Przyjmując, że fuga ma 1 cm szerokości, w przypadku płytek z cegły standardowych na 1m2 ściany potrzeba ich około 51 sztuk. Gdy płytki ceglane są krótsze – nawet 75 elementów.

Czym przykleić cegły na ścianie?

Do wykonywania okładziny z płytek klinkierowych należy stosować kleje do klinkieru. Mają one ograniczoną zawartość wapna i dodatek trasu. Taki skład ma zapobiegać wytrącaniu się białych wykwitów na powierzchni płytek, co może nastąpić w pomieszczeniach o nawet okresowo podwyższonej wilgotności.

Przeczytaj też: Cegły na ścianę. 7 pomysłów na wnętrza z dekoracyjną ścianą z cegły

Pozostałe rodzaje płytek ceglanych można przyklejać zwykłymi klejami cementowymi klasy C1T o zmniejszonym spływie. Na powierzchniach, które mogą ulegać odkształceniom pod wpływem zmian temperatury, na przykład okładzina kominka, można wykorzystać do klejenia płytek z cegły kleje elastyczne klasy S1.

płytki ceglane ręcznie formowane
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Marcin Rubik, Aleksandra Stabrawa Rozmiar płytek i jasna fuga odwzorowują klasyczny mur ceglany

Jak zrobić ściany z cegły w mieszkaniu? Czym  impregnować płytki

Zadaniem impregnatu jest zmniejszenie nasiąkliwości okładziny ceglanej. Preparaty hydrofobizujące zawierają bowiem substancje odpychające cząsteczki wody. Jednak wszelkiego rodzaju zabezpieczenia chemiczne nie tylko blokują dostęp wilgoci, ale też ograniczają możliwość jej odparowania z podłoża. Do impregnacji powinno się zatem wybierać środki, które nie zamykają porów w płytkach z cegły i umożliwią swobodny przepływ pary wodnej. Choć w sklepach znajdziemy impregnaty do klinkieru, producenci nie zalecają impregnowania płytek o niskiej nasiąkliwości poniżej 6%.

Przeczytaj też: Cegła w kuchni. 10 pomysłów na wykończenie ściany w kuchni [ZDJĘCIA]

Do impregnacji ściany z płytek ceglanych stosuje się najczęściej preparat do cegieł ręcznie formowanych. Robi się to bardziej w celu ochrony fug przed zabrudzeniem i zakurzeniem, zwłaszcza jeśli tak jest wykończona ściana nad blatem kuchennym, a nie samych płytek. Przed wchłanianiem wilgoci należy zabezpieczać zwłaszcza płytki z cegły strukturalne, chropowate, z popękanym licem - obcinane ze starych cegieł, ręcznie formowane. Taka ochrona przyda się także płytkom z cegły specjalnie postarzanym przez producentów, bo na zgrubieniach i w zagłębieniach szybciej zbiera się kurz i brud, a zaimpregnowana powierzchnia dłużej zachowa świeżość. Najpierw jednak warto sprawdzić, jaki efekt daje wybrany preparat - czy nie przyciemnia płytek ceglanych lub nie zmienia ich powierzchni na bardziej błyszczącą, dającą wrażenie mokrej.

płytki ceglane o wydłużonym formacie
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Anna Witor/AWINCI ARCHITECTS Wydłużony kształt płytek i ciemna fuga nawiązują do współczesnych trendów architektonicznych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE