Jak zrobić modną ścianę z cegły? Czym przykleić cegły do ściany? Tak zrobisz to w jeden dzień
Cegła na ścianach to efektowne wykończenie. Jak zrobić ścianę z cegły? Jak i czym przyklejać ceglane płytki? Ile będziemy potrzebować płytek? Czy musimy je impregnować? Poznaj naszą instrukcję krok po kroku.
Spis treści
- Galeria: Jak zrobić ścianę z cegły? Instrukcja przyklejania płytek krok po kroku
- Jakie wybrać cegły na ścianę? Wymiary płytek ceglanych
- Ile kupić płytek na 1m² ściany z cegły?
- Czym przykleić cegły na ścianie?
- Jak zrobić ściany z cegły w mieszkaniu? Czym impregnować płytki
Cegły na ścianach to wciąż modny trend w wykańczaniu wnętrz. Alternatywą dla ścian murowanych z cegły są mury wzniesione z innych materiałów i oklejone ceglanymi płytkami.
Płytki z cegły można ułożyć na każdej ścianie – murowanej lub szkieletowej. Pod nimi można bez większego problemu ukryć wszelkie przewody instalacyjne. Co więcej, okładzinę z cegły na ścianie można zrobić w dowolnym momencie – zarówno podczas wykańczania nowego domu, jak i remontu już istniejącego. Jeśli przyjdzie nam ochota na taką dekorację ściany z cegieł, może ona powstać w kilka dni. Podpowiadamy, jak przyklejać płytki z cegły na ścianie. Zanim przystąpimy do prac, najpierw trzeba kupić płytki ceglane. A jest z czego wybierać.
Galeria: Jak zrobić ścianę z cegły? Instrukcja przyklejania płytek krok po kroku
Autor: Andrzej T. Papliński
Mierzymy wysokość ściany i ustalamy szerokość fugi (około 1 cm) między poziomymi rzędami płytek w taki sposób, aby na dole i na górze wypadała pełna płytka. Rysujemy na ścianie poziome linie, wzdłuż których będziemy przyklejać płytki
Jakie wybrać cegły na ścianę? Wymiary płytek ceglanych
Płytki wyglądające jak cegły to najczęściej płytki klinkierowe. Mają zazwyczaj grubość 1-1,2 cm, ręcznie formowane są najczęściej zdecydowanie grubsze - mają mniej więcej 2 cm. Pozostałe wymiary płytek ceglanych odpowiadają standardowym wymiarom cegieł – 25 x 6,5 cm. Dużo jest też płytek ceglanych krótszych – 21-23 cm, ale można znaleźć też dłuższe – nawet 26,5 cm.
Niektóre płytki ceglane są szersze – mają 7-8 cm. Płytki obcinane ze starych cegieł rozbiórkowych mogą mieć bardzo różne rozmiary, czasem celowo dodaje się płytki znacznie krótsze powstałe z połamanych cegieł. W wielu kolekcjach są również płytki kątowe, które mocuje się w narożnikach. Ich rozmiary naśladują cegłę – w przypadku standardowych jeden bok ma długość 25 cm, a drugi 12 cm.
Ile kupić płytek na 1m² ściany z cegły?
Te różnice sprawiają, że nie zawsze tyle samo płytek ceglanych potrzeba do wykonania 1 m2 okładziny. Przyjmując, że fuga ma 1 cm szerokości, w przypadku płytek z cegły standardowych na 1m2 ściany potrzeba ich około 51 sztuk. Gdy płytki ceglane są krótsze – nawet 75 elementów.
Czym przykleić cegły na ścianie?
Do wykonywania okładziny z płytek klinkierowych należy stosować kleje do klinkieru. Mają one ograniczoną zawartość wapna i dodatek trasu. Taki skład ma zapobiegać wytrącaniu się białych wykwitów na powierzchni płytek, co może nastąpić w pomieszczeniach o nawet okresowo podwyższonej wilgotności.
Pozostałe rodzaje płytek ceglanych można przyklejać zwykłymi klejami cementowymi klasy C1T o zmniejszonym spływie. Na powierzchniach, które mogą ulegać odkształceniom pod wpływem zmian temperatury, na przykład okładzina kominka, można wykorzystać do klejenia płytek z cegły kleje elastyczne klasy S1.
Jak zrobić ściany z cegły w mieszkaniu? Czym impregnować płytki
Zadaniem impregnatu jest zmniejszenie nasiąkliwości okładziny ceglanej. Preparaty hydrofobizujące zawierają bowiem substancje odpychające cząsteczki wody. Jednak wszelkiego rodzaju zabezpieczenia chemiczne nie tylko blokują dostęp wilgoci, ale też ograniczają możliwość jej odparowania z podłoża. Do impregnacji powinno się zatem wybierać środki, które nie zamykają porów w płytkach z cegły i umożliwią swobodny przepływ pary wodnej. Choć w sklepach znajdziemy impregnaty do klinkieru, producenci nie zalecają impregnowania płytek o niskiej nasiąkliwości poniżej 6%.
Do impregnacji ściany z płytek ceglanych stosuje się najczęściej preparat do cegieł ręcznie formowanych. Robi się to bardziej w celu ochrony fug przed zabrudzeniem i zakurzeniem, zwłaszcza jeśli tak jest wykończona ściana nad blatem kuchennym, a nie samych płytek. Przed wchłanianiem wilgoci należy zabezpieczać zwłaszcza płytki z cegły strukturalne, chropowate, z popękanym licem – obcinane ze starych cegieł, ręcznie formowane. Taka ochrona przyda się także płytkom z cegły specjalnie postarzanym przez producentów, bo na zgrubieniach i w zagłębieniach szybciej zbiera się kurz i brud, a zaimpregnowana powierzchnia dłużej zachowa świeżość. Najpierw jednak warto sprawdzić, jaki efekt daje wybrany preparat – czy nie przyciemnia płytek ceglanych lub nie zmienia ich powierzchni na bardziej błyszczącą, dającą wrażenie mokrej.