Jak dom z poddaszem użytkowym zmieni się po podniesieniu ścianki kolankowej?

2011-09-29 15:00

Wyższa ścianka kolankowa niż ta zaplanowana w projekcie domu z poddaszem użytkowym zwykle nie jest dobrym pomysłem. Podniesienie ścianki powoduje bowiem zaburzenie proporcji budynku, co nie wpływa korzystnie na jego wygląd. Efekt jest taki, że projekt domu, który wcześniej nam się podobał, nagle przestaje być dla nas atrakcyjny.Zobacz nasz film o konsekwencjach podnoszenia ścianki kolankowej - odcinek serialu Muratora "Stan surowy bez błędów".

Dom z poddaszem użytkowym
Autor: Andrzej Szandomirski

Czy podwyższenie ścianki kolankowej się opłaca?

Zdecydowanie nie. Dla wielu inwestorów, działających zazwyczaj za namową wykonawców, podniesienie ścianki kolankowej jest kuszące, bo zwiększa się powierzchnia użytkowa (powyżej 1,9 m wysokości) pomieszczeń na poddaszu użytkowym.

Jest to oczywiście prawda, ale... Podniesienie ścianki kolankowej zmienia proporcje domu i zazwyczaj psuje jego wygląd, a przecież dlatego wybraliśmy dany projekt, że nam się podobał. Jeśli pomieszczenia na poddaszu użytkowym są za małe, lepiej poszukać projektu o nieco większej powierzchni.

Podniesienie ścianki kolankowej powoduje również, że okna połaciowe będą wyżej i może być ciężko przez nie wyglądać. Oprócz tego zwiększy się kubatura do ogrzewania, więc trzeba będzie na nowo dobrać moc kotła i wielkość grzejników. Oczywiście koszty ogrzewania także będą wyższe.

Warto wiedzieć

Jeśli chcemy podnieść ściankę kolankową, poradźmy się architekta. Są sposoby, żeby zmiana proporcji domu była mniej widoczna. Można przedłużyć nieco okapy dachu, podnieść nadproża i wydłużyć okna czy choćby ciemniejszym kolorem tynku odciąć pas między górną krawędzią okien a okapem dachu.