Sauna parowa w domu. Jakie są zalety korzystania z sauny? Gdzie ją umieścić?

2021-02-18 15:04
Kąpiel w saunie. Samodzielny montaż sauny
Autor: Andrzej T. Papliński Jeśli nie ma odpowiedniego miejsca w domu, można umieścić ją na terenie posesji w oddzielnym małym domku

Korzystanie z sauny parowej to dla naszego organizmu wiele korzyści. Wyjaśniamy, jakie zalety niesie ze sobą posiadanie sauny parowej w domu. Jak działa i w jakim miejscu w domu najlepiej ją umieścić?

Każdy, kto był z wizytą w Skandynawii, miał zapewne szansę zetknąć się z sauną, bo w domach Finów czy Szwedów to niemal standard, podobnie jak u nas kominek. Finowie, uznawani za wynalazców sauny, uważają, że ma ona zbawienny wpływ na zdrowie i urodę oraz przeciwdziała starzeniu się organizmu. W Polsce nie ma wprawdzie długiej tradycji korzystania z sauny, ale są tacy – i jest ich coraz więcej – którzy doceniają jej walory i chcą ją mieć w swoim domu.

Rodzaje saun: sauna fińska, sauna parowa czy sauna infrared?

Różne rodzaje kąpieli w saunie 

Sauna to forma kąpieli w rozgrzanym powietrzu o temperaturze od mniej więcej 40 do blisko 120°C i wilgotności względnej od kilku do ponad 80%. Wartość tych parametrów decyduje o rodzaju sauny – czy jest to sauna sucha, sauna mokra, czy sauna parowa. W celu ustalenia właściwych warunków można się posłużyć prawem „sumy 110„ opisującym zależność między temperaturą a wilgotnością w saunie (tyle powinna wynosić suma temperatury – w stopniach Celsjusza – i wilgotności – w procentach). W tej samej kabinie można korzystać z różnych form kąpieli. Wybór zależy od upodobań użytkownika. 

Sauna parowa

Podczas kąpieli w saunie parowej temperatura powietrza nie przekracza 65°C (wynosi 40-65°C), a wilgotność jest wyższa niż 80%. Warunki charakterystyczne dla takiej kąpieli można uzyskać, instalując w saunie dwa urządzenia – zwykły piec i dodatkowo osobny generator pary – lub jedno, ale spełniające obie te funkcje, czyli piec typu kombi. Duża wilgotność i wysoka temperatura panujące w saunie parowej sprawiają, że organizm mocno się poci, ale nie towarzyszy temu dyskomfort odczuwany niekiedy w saunie suchej. Większość osób, w tym również małe dzieci, dobrze znosi takie warunki. Gorąca para wodna korzystnie wpływa na drogi oddechowe i przynosi ulgę przy dolegliwościach reumatycznych. Można ją przepuszczać przez zioła lub esencje zapachowe i zażywać w ten sposób inhalacji ziołowych. Sauna parowa to nie to samo co łaźnia parowa. Ta druga jest inaczej zbudowana, a kąpiel w niej odbywa się w temperaturze nie wyższej niż 55°C i przy bardzo dużej wilgotności.

Zalety korzystania z sauny parowej

Podczas kąpieli w tradycyjnej saunie ciało jest poddawane działaniu suchego i gorącego powietrza naprzemiennie z okresami ochładzania i dużej wilgotności. Naczynia krwionośne rozszerzają się, a zaraz potem kurczą, co je wzmacnia i przyspiesza krążenie krwi. Wraz z intensywnie wydzielanym potem z organizmu są usuwane toksyny i sól, której w codziennej diecie stosujemy zbyt dużo. Skóra staje się dzięki temu zdrowsza, bardziej elastyczna i gładka. Ekstremalne zmiany temperatury hartują organizm i mobilizują jego układ odpornościowy. Oddech przyspiesza i staje się głębszy.

Para wodna korzystnie wpływa na drogi oddechowe i je oczyszcza. Ciepło przynosi ulgę w bólach reumatycznych i korzonków oraz przy zapaleniu ścięgien i nadwerężeniu mięśni. Pomaga wrócić do formy po zwichnięciach stawów i złamaniach kości. Wysoka temperatura pobudza wydzielanie niektórych hormonów (w tym również endorfin, zwanych hormonami szczęścia), dlatego sauna korzystnie wpływa także na psychikę, uspokaja, pomaga się zrelaksować i odprężyć.

W przypadku niektórych schorzeń kąpiel w saunie może być zbawienna, są i takie, które ją wręcz wykluczają. Sauna nie jest wskazana dla osób cierpiących między innymi na ostre i przewlekłe schorzenia z podwyższoną temperaturą ciała, wysokie nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, choroby układu nerwowego, płuc, nerek, wątroby, nowotwory złośliwe, cukrzycę czy zapalenie żył. W razie wątpliwości przed pierwszą wizytą w saunie warto skonsultować się z lekarzem.

Sauna w domu
Autor: Andrzej Szandomirski Domowa sauna nie ma dużych wymagań. W nowo powstającym domu miejsce na saunę najlepiej zarezerwować już podczas powstawania projektu. W istniejącym można ją zbudować przy okazji remontu

Miejsce na saunę parową w domu

Najłatwiej wybudować saunę, gdy zostanie uwzględniona w projekcie domu. Warto wtedy przeznaczyć na nią więcej niż jedno pomieszczenie i urządzić w nich: kabinę sauny, natrysk umożliwiający schładzanie ciała podczas kąpieli, miejsce na odpoczynek w trakcie i po kąpieli.

W domu już urządzonym należy rozważyć możliwość przeznaczenia na saunę jednego z pokoi, na przykład niepotrzebnej już sypialni dzieci, które się usamodzielniły i wyprowadziły. Po przebudowie w pokoju mogą się znaleźć: sauna, natrysk i minisiłownia. Jeśli tylko jest taka możliwość, dobrze jest zaprojektować bezpośrednie wyjście na świeże powietrze po kąpieli w saunie, na przykład na mały taras lub balkon.

Sauna w domu
Autor: Andrzej Szandomirski, Projekt domu: Wojciech Jan Spyra. Projekt wnętrz: SPYRAarchitekci i Jagiełło Krysiak Architekci Warto zaplanować w pobliżu sauny natrysk umożliwiający schładzanie ciała podczas kąpieli oraz przestrzeń, w której będzie można odpocząć w trakcie i po kąpieli, na przykład na leżakach. Projekt domu: Wojciech Jan Spyra. Projekt wnętrz: SPYRAarchitekci i Jagiełło Krysiak Architekci

Wyposażenie sauny parowej

Oprócz pieca w saunie powinny się znaleźć: wiaderko na wodę, łyżka lub czerpak do polewania kamieni, termometr, higrometry do pomiaru wilgotności.

Przeczytaj też:

Jak wybrać piec do sauny i dobrać jego moc? >>

Dodatkowe wyposażenie sauny to na przykład drewniane podgłówki, osłony do pieców, głośniki odporne na wysoką temperaturę (przyjemnie jest w saunie słuchać muzyki). Saunę można również wyposażyć w automaty dawkujące esencje zapachowe. W większych saunach zamiast łyżki do polewania kamieni wodą można zainstalować specjalny zawór otwierany przez pociągnięcie linki zamocowanej w suficie. Urządzenia tego typu wymagają doprowadzenia do sauny przewodu z zimną wodą.

Sauna w domu
Autor: GettyImages Wbrew pozorom sauna w domu to rozwiązanie dostępne dla wszystkich - ograniczeniem nie jest ani metraż domu czy mieszkania, ani budżet
ważne

Prąd w saunie

Ze względu na panujące warunki, w saunie należy się szczególnie ostrożnie obchodzić z urządzeniami zasilanymi energią elektryczną. Wymagania są ostrzejsze niż w łazience. Oprócz pieca dopuszcza się instalowanie opraw oświetleniowych, zegarów i czujników temperatury zasilanych indywidualnie z transformatora separacyjnego lub niskim napięciem – 12 lub 24 V. Oświetlenie na napięcie 230 lub 12 V może się znajdować w IV strefie, czyli na suficie lub na ścianach pod ławkami. Oprawy oświetleniowe powinny mieć tak zwaną podwójną izolację (II klasa ochronności). Wszystkie instalacje elektryczne w saunie powinny być wykonane przez elektryka z uprawnieniami.

Galeria zdjęć: prysznic w nowoczesnym wydaniu

Sonda
Czy chciałbyś mieć saunę w domu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie