Jak zrobić płyn antybakteryjny (dezynfekujący)

2021-01-29 14:29

Dowiedz się, jak zrobić płyn antybakteryjny samodzielnie. W dobie pandemii preparaty antybakteryjne powinny być regularnie stosowane przez wszystkich. Odwiedzając przychodnię, salon kosmetyczny, centrum handlowe czy korzystając z miejskiego transportu powinniśmy szczególnie zadbać o dezynfekcję rąk. Płyn antybakteryjny przyda się także do dezynfekcji użytkowych powierzchni w domu.

Płyn antybakteryjny
Autor: Gettyimages Płyn antybakteryjny z alkoholem można zrobić samodzielnie.

Postępowanie aseptyczne zapobiegające zakażeniu ma na celu ochronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Takie działanie polega m.in. na właściwej dezynfekcji. Każdy z nas powinien codziennie korzystać z dezynfekcji mechanicznej sprzątając, odkurzając lub wietrząc mieszkanie. Dezynfekcja fizyczna pozwala na usunięcie patogenów przez ich wyparzenie (np. gotowanie), natomiast dezynfekcja chemiczna unieszkodliwi zarazki poprzez użycie bakteriobójczych roztworów środków chemicznych.

Mechanizm działania środków odkażających jest różny. Preparaty antybakteryjne na bazie chloru będą działały utleniająco, kwasy i zasady denaturują białko w komórce, a alkohole ją odwodnią. Konieczne jest aby preparaty dezynfekcyjne były stosowane w rozcieńczeniu z wodą, gdyż tylko w tej formie mogą przenikać do komórki drobnoustroju, uszkadzając jej wewnętrzne środowisko. Każdy preparat powinien mieć jak najszersze spektrum działania, aby móc unieszkodliwić bakterie, prątki gruźlicy, wirusy, grzyby oraz ich spory.

Skuteczność dezynfekcji będzie zależała m.in. od odpowiedniego stężenia płynu antybakteryjnego, właściwego przygotowania roztworu i warunków w jakich został on przygotowany i przechowywany.

Jak się ustrzec przed koronawirusem?

Płyn antybakteryjny z drogerii lub apteki

Pamiętajmy, że każdy kupiony przez nas płyn antybakteryjny powinien mieć atest Państwowego Zakładu Higieny. Sprawdźmy również skład produktu. Preparaty antybakteryjne do odkażania skóry występują w postaci płynu, żelu lub pianki i są przygotowane na bazie alkoholu. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w celu zapewnienia skutecznego działania preparaty antybakteryjne powinny zawierać 60-80 % alkoholu. Alkohole stosowane w preparatach do dezynfekcji rąk to: alkohol etylowy, np. 96% spirytus rektyfikowany, izopropylowy lub n-propanol.

Ważne, aby środek dezynfekujący oprócz podstawowej funkcji eliminowania drobnoustrojów miał miły zapach, zabijał patogeny w krótkim czasie (już po upływie 30 sekund) i aby nie niszczył przedmiotu odkażanego (preparaty do odkażania przedmiotów gospodarstwa domowego).

Jak zrobić płyn dezynfekujący samodzielnie

Płyn antybakteryjny można przygotować samemu. Alkohol możemy rozcieńczyć zwykłą, chłodną wodą z kranu, wodą destylowaną lub hydrolatem. Alkohol będzie wysuszał i podrażniał skórę naszych rąk, dlatego przygotowany przez nas płyn antybakteryjny powinien zawierać dodatkowe substancje nawilżające i kojąco-regenerujące wysuszony naskórek, np. aloes czy glicerynę.

Aloes dodany do płynu dezynfekcyjnego będzie miał właściwości regenerujące, odżywiające i łagodzące dla skóry oraz będzie działał przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Gliceryna pobudza procesy regeneracji naskórka i chroni skórę przed przesuszeniem. Ma właściwości nawilżające i łagodzi podrażnienia. Żel aloesowy i glicerynę możemy kupić np. w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością.

Także olejki eteryczne wykazują naturalne działanie zwalczające szerokie spektrum bakterii oraz wirusów, a dodatkowo przyjemnie pachną. Olejki działają przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Silne działanie antybakteryjne wykazują np. olejek lawendowy, rozmarynowy i miętowy. Olejki eteryczne kupimy w drogeriach, aptekach, sklepach gospodarstwa domowego.

Wypróbowane przepisy na płyn antybakteryjny

Płyn dezynfekcyjny stanowi kombinację alkoholu rozcieńczonego wodą z dodatkiem, np. żelu aloesowego, olejku eterycznego (z drzewa herbacianego, lawendowego, różanego, eukaliptusowego, miętowego, pomarańczowego, tymiankowego) lub gliceryny w różnych proporcjach.

Do zrobienia 100 ml płynu antybakteryjnego można wykorzystać jedną z poniższych receptur:

  • 80 ml 95% spirytusu rektyfikowanego oraz 20 ml wody destylowanej lub z kranu,
  • 80 ml 95% spirytusu rektyfikowanego, 15 ml wody oraz 5 ml gliceryny,
  • 80 ml 95% spirytusu rektyfikowanego oraz 20 ml żelu aloesowego,
  • 80 ml 95% spirytusu rektyfikowanego, 10 ml wody, 5 ml gliceryny i 5 ml żelu aloesowego,
  • 80 ml 95% spirytusu rektyfikowanego, 10 ml wody, 5 ml gliceryny i 5 ml np. olejku z drzewa herbacianego.

Jak przechowywać płyn antybakteryjny i jak z niego korzystać

Własnoręcznie przygotowany płyn antybakteryjny należy przelać do małej, szczelnej butelki z atomizerem (alkohol szybko paruje). Sprawdzą się do tego puste pojemniczki po mydle w płynie, małe 100 ml opakowania wykorzystywane w trakcie podróży samolotem. Większą ilość przelejmy do butelki po płynie do mycia szyb.

Przed zastosowaniem płynu do dezynfekcji ręce powinniśmy dokładnie umyć pod bieżącą, ciepłą wodą z mydłem. Myjemy ręce nie krócej niż 30 sekund, spłukujemy i dokładnie osuszamy. Dopiero po umyciu rąk nanosimy niewielką ilość płynu antybakteryjnego i wcieramy go w dłonie. Ręce nie powinny mieć ran i zadrapań. Podczas stosowania żelu do dezynfekcji rąk należy unikać kontaktu z oczami. W przypadku przedostania się preparatu do oczu trzeba je przemyć obficie wodą. Przed każdym użyciem wstrząśnijmy buteleczkę z płynem antybakteryjnym i wcierajmy go w skórę tak długo, aż dłonie same wyschną. Na opakowaniu warto jest umieścić nazwę preparatu oraz jego dokładny skład. Płyn antybakteryjny przechowujemy w temperaturze pokojowej. Preparat będzie miał krótką datę przydatności, dlatego wykorzystajmy jego dobroczynne właściwości jak najszybciej.

Inne, domowe sposoby na dezynfekcję

W domu można też stosować inne, naturalne środki do odkażania powierzchni, takie jak sok z cytryny, ocet i soda oczyszczona, które znacznie zmniejszają liczbę patogenów.

Soda oczyszczona jest silnym środkiem przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym. Rozcieńczona z wodą świetnie sprawdzi się do sprzątania łazienki i kuchni. Odkazimy nią mikrofalówkę, blaty kuchenne, fugi, zlew i umywalkę oraz pralkę.

Antybakteryjną i przeciwgrzybiczą moc posiada woda utleniona, którą można wykorzystać do przygotowania antybakteryjnych płynów lub używać bezpośrednio, chcąc utrzymać dostateczną higienę w domowych wnętrzach.

Aby skutecznie odkazić deskę muszli toaletowej wystarczy przetrzeć ją ściereczką nasączoną w wodzie utlenionej 3% (dostępna w aptece) i pozostawić na kilka minut, a następnie przemyć czystą wodą i wytrzeć do sucha. Rozcieńczoną wodą utlenioną (pół na pół z wodą) zdezynfekujemy blaty robocze w kuchni, deski do krojenia, łazienkową i kuchenną armaturę, klamki i włączniki światła.

Przeczytaj też:

  1. Jak wyczyścić żelazko >>
  2. Jak czyścić baterie łazienkowe >>
  3. Jak wyczyścić okap kuchenny >>
  4. Jak wyczyścić plamy z kawy >>
  5. Jak usunąć wosk >>

Ocet spirytusowy 10 % dostępny w każdym sklepie spożywczym, jest tani i skuteczny w walce z bakteriami i wirusami. Ocet ma działanie odkamieniające, doskonale czyści różne powierzchnie i ma działanie antybakteryjne. Przygotowany domowy preparat na bazie octu, alkoholu, wody i płynu do mycia naczyń, sprawdzi się podczas codziennej dezynfekcji domowych powierzchni użytkowych. Roztwór przelewamy do butelki z atomizerem, podpisujemy i przechowujemy w szafce ze środkami czystości.

Koronawirus - fakty i mity

Pytanie 1 z 10
Wirus przenosi się drogą kropelkową.
Pozostałe podkategorie