Plan kuchni doskonałej, czyli jak zaprojektować kuchnię
Jak zaprojektować kuchnię, żeby była funkcjonalna, a do tego świetnie się prezentowała? Plan kuchni doskonalej wymaga kompleksowego podejścia do tematu. Zobacz, czego należy unikać, a na co warto zwrócić szczególną uwagę, projektując wygodną kuchnię.
Jak zaprojektować kuchnię, na co uważać?
Jeśli mamy projekt kuchni sprzed kilku lat, jest bardzo prawdopodobne, że nie uwzględnia on nowych trendów w urządzaniu kuchni. Na pewno należy unikać w projektowaniu kuchni:
- zbyt niskich blatów
Dawniej przyjmowano standardową wysokość blatu 85 cm. Wielu projektantów nadal uważa to za normę, a tymczasem społeczeństwo rośnie. Jeżeli średnia wzrostu dorosłych domowników wynosi 185 cm, wygodniej będzie mieć blaty kuchenne wyżej;
- kuchenki w narożniku
Z niewiadomych powodów wciąż jeszcze zdarzają się takie aranżacje, tymczasem jest to zdecydowanie niewygodne. Blaty powinny być po obu stronach kuchenki;
- układu, w którym zlewozmywak i kuchenka znajdują się przy przeciwległych ścianach
Jest to niepraktyczne, niewygodne, a nawet niebezpieczne. Lepiej, aby przenoszenie garnka z palnika do zlewozmywaka odbywało się nad blatem;
- zbyt małych odległości między kuchenką a zlewozmywakiem i między zlewozmywakiem a lodówką.
Potrzebujemy tam miejsca na odkładanie produktów lub gotowych potraw;
- zbyt dużych odległości między urządzeniami
Jeżeli są od siebie zbyt oddalone, codzienne gotowanie będzie się wiązało z dalekimi wędrówkami. Szkoda nóg. W bardzo dużych kuchniach dobrym rozwiązaniem jest ustawiona pośrodku wyspa albo tradycyjny stół.
Wybór sprzętu AGD do zabudowy kuchni
Sprzęt AGD tak się zmienia, że projektowanie kuchni stało się wyspecjalizowaną dziedziną. Zajmują się nią z powodzeniem firmy produkujące meble i sprzedające urządzenia. Skorzystanie z ich usług może być wygodne – decydujemy się na konkretne rozwiązanie i od razu wiemy, jak poprowadzić wszystkie instalacje.
W projektowaniu kuchni naprawdę warto zacząć od wyboru urządzeń. Kuchnie są przecież bardzo różnej wielkości i choć w większości projektów przyjmuje się standardowe wymiary, często odkrywamy, że w wielodzietnym lub po prostu gościnnym domu wygodniej będzie się żyło z kuchnią pięcio- lub sześciopalnikową.
Nowoczesne zlewozmywaki bardzo się różnią między sobą. Mogą być małe, jednokomorowe (zmywa zmywarka!), albo rozbudowane, z dużą powierzchnią do mycia i obróbki warzyw. Możemy wybrać optymalny, stosownie do tego, jakie zadania mu stawiamy.
Bardzo duża lodówka (np. lodówka side by side) z zamrażarką i wysoką szafą cargo może zastąpić spiżarnię.
Dobry plan kuchni musi uwzględniać również miejsce na segregację odpadków, gdyż zajmuje ono więcej miejsca niż jeden pojemnik na śmieci.
Kuchnia zaprojektowana w centrum domu
Wiele współczesnych projektów zostawia nierozstrzygnięty spór: kuchnia zamknięta czy otwarta. Inwestor może bowiem to pomieszczenie wydzielić lub połączyć z pokojem dziennym. Ważne, aby wybierając rozwiązanie, być konsekwentnym.
Tradycyjna kuchnia powinna być przestronnym miejscem rodzinnych posiłków. Nie należy więc zamykać jej, jeśli nie mieści się w niej stół. Modne wyspy kuchenne i półwyspy w wydzielonych kuchniach mają sens tylko wtedy, gdy są to bardzo duże pomieszczenia. Wtedy wyspa jest nowoczesną wersją tradycyjnego stołu, przy którym mogło pracować kilka osób.
WIDEO: Nowoczesna kuchnia Basi_KRK z forum MURATORA
Wyspa lub półwysep pomaga zamienić czynności kuchenne w towarzyskie, dlatego bardzo przydaje się w kuchni otwartej. Może się stać atrakcyjnym elementem wyznaczającym granicę kuchni i salonu. Oferuje wtedy dostępną z dwóch stron płaszczyznę pracy.
Najbardziej integrująco działa wyspa, na której są urządzenia, czyli płyta kuchenna i zlew. Takie rozwiązanie wymaga odpowiedniego przygotowania instalacji elektrycznej i wodnej. (Najłatwiej na wyspie instalować płytę elektryczną, z kuchnią gazową byłoby dużo kłopotów).
Przeczytaj też:
- Doprowadzenie instalacji do WYSPY kuchennej >>>
- Wygodna kuchnia - zainspiruj się wnętrzami domów z Kolekcji Muratora >>>
Decydując się na połączenie kuchni z salonem, pamiętajmy, że sensem tego rozwiązania nie jest ekspozycja niepozmywanych naczyń. Jeżeli siedzący w salonie domownicy widzą tylko plecy pracującej w kuchni osoby, to i tak mają z nią niewielki kontakt.
Kuchnia otwarta wymaga decyzji w sprawie posadzki – zmywalny gres nie zawsze jest chętnie stosowany w salonie, z kolei drewniana podłoga w kuchni jest narażona na zniszczenie. Trzeba wybrać materiał, który dobrze zniesie warunki użytkowania na całej powierzchni albo przemyśleć sposób połączenia dwóch rodzajów posadzek. Przypadkowa linia i zderzenie płytek układanych w karo z parkietem w jodełkę nie będzie eleganckie.
Jeszcze przed wykończeniem domu warto też zrealizować jeden z pomysłów na częściowe otwarcie lub zamknięcie kuchni. Może to być ścianka ażurowa, ścianka niepełnej wysokości lub murowany barek. Pamiętajmy, że montaż drzwi przesuwnych, elegancko chowających się w ścianie, wymaga wykonania otworu dwukrotnie szerszego niż docelowy.
Wymiary w projektowaniu kuchni, które trzeba znać
- Wygodna wysokość blatu – 15 cm poniżej zgiętego łokcia. Zwykle 90-100 cm
- Wysokość barku – 110-115 cm
- Szerokość blatu barowego – min. 30 cm
- Łączna długość blatów – min. 200 cm
Polecany artykuł: