Aranżacja kuchni w duchu DIY

2019-01-09 11:21

Urządzenie kuchni w duchu DIY (Do it yourself) to wynik pasji do pięknych przedmiotów, oryginalności, indywidualności i... pracowitości. Jeśli lubisz szperać na targach staroci lub robić zakupy w sieci, znajdziesz tam cuda. Cuda można też wyczarować, dając nowe życie starym przedmiotom albo realizując własne pomysły. Warto spróbować!

Kuchnia w duchu DIY
Autor: Green Canoe Studio Kuchnia w duchu DIY jest wielką atrakcją domu i zwykle zmienia się zgodnie z porami roku

Idea Do it yourself jest bliska osobom, które lubią brać sprawy we własne ręce, nie boją się wyzwań i oceny. To zadanie dla osób, które nie lubią sztampy, wręcz odwrotnie wolą ciągłe zmiany. Nie są przywiązane do tradycyjnych rozwiązań i znajdą pomysł na każdy, nawet wyglądający na bezużyteczny, przedmiot. Indywidualnie wymyślone wnętrze jest niepowtarzalne. Ta sama kuchnia może wyglądać inaczej wiosną, inaczej latem, a jeszcze inaczej zimą przed Bożym Narodzeniem.

DIY wymaga czasu. Na grzebanie w Internecie, odwiedzanie antykwariatów, targów staroci, aukcji. Trzeba też zdobyć nieco umiejętności z dziedziny stolarstwa, malowania, tapicerowania, szycia itp. Zarażeni tą pasją są często wielbicielami pięknych przedmiotów i kolekcjonerami.

DIY nie musi być kosztowne. Cuda można znaleźć wystawione obok śmietnika albo stworzyć je dosłownie z niczego.

Aranżacja kuchni
Autor: Green Canoe Studio To samo wnętrze zostało zaranżowane zgodnie z porą roku i nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia

Kuchnia w duchu DIY: bez zabudowy

Sprzęty kuchenne wcale nie muszą być przechowywane w zabudowie wykonanej z płyt wiórowych stojącej w karnych rządkach na podłodze i wiszącej na ścianie. Półki na garnki i zastawę stołową można umieścić między ściankami wymurowanymi z wąskich bloczków i kolorowo otynkowanymi. Pięknie wyglądają ścianki z cegieł klinkierowych. Jeśli chcemy ukryć umieszczone na półkach sprzęty, można nad półkami zawiesić zasłonki z materiału i delikatnie udrapować je na drążku lub sznurku, tak jak robiły to nasze babcie. Zwykłe półki o różnych wymiarach można ustawić jedna obok drugiej i połączyć ramą, która je ustabilizuje. Na aukcjach internetowych można znaleźć mnóstwo szafek i szafeczek, które są do kupienia za grosze. Odnawiając je np. farbami kredowymi do mebli, nadamy im niepowtarzalny sznyt.

Aranżacja kuchni w duchu DIY
Autor: Marcin Czechowicz Kuchnia została urządzona sprzętami wyszperanymi na aukcjach i odnowionymi przez panią domu

Kuchnia w duchu DIY: półki, półki, półki

Takie kuchnie urządzają zwykle panie domu z pasją kolekcjonerską. Piękna porcelana i stare sprzęty kuchenne nie powinny zalegać w głębi kredensu i szuflad. Są one chlubą gospodyni, dlatego powinny być wyeksponowane. Gdzie? Na półkach. Ich funkcji nie muszą pełnić tradycyjne półki kuchenne. Można do tego celu wykorzystać stare deski, listwy drewniane, półki na fotografie, półki z przedpokoju. Oszlifowane ze starej farby, pokryte białą bejcą albo woskiem do drewna będą stanowić uniwersalne tło dla talerzy i talerzyków, kubków, kubeczków, filiżanek.

Aranżacja kuchni w duchu DIY
Autor: Green Canoe Studio Mnóstwo półek jest potrzebnych do wyeksponowania skarbów pani domu

Wideo: metamorfoza stołka z IKEA

Zobacz jak odnowić i ozdobić popularny stołek z IKEA.

Metamorfoza stołka - zrób to sam

Kuchnia w duchu DIY: kredens

To mebel, który wraca do łask. Może pełnić jedną z najważniejszych ozdób kuchni lub jadalni, zależnie gdzie go ustawimy i co będziemy w nim przechowywać. Kredens można zamówić w stolarni, ale jeszcze lepiej kupić oryginalny na aukcji internetowej lub targu staroci. Taki kredens ma duszę, widać na nim ślady wieloletniego użytkowania.

Zobacz także:

Jak z pomysłem urządzić kuchnię? 10 aranżacji kuchni w różnych stylach >>>

To zwykle solidny mebel z litego drewna, więc jeśli nie jest ono zaatakowane przez owady, posłuży jeszcze bardzo długo. Zwykle wymaga solidnego oczyszczenia, bo stał w graciarni albo opuszczonym domu. Po zdarciu pękającej starej farby odsłoni swoje piękno stare drewno. Można zostawić je w stanie surowym, zrobić na nim delikatne przecierki albo pokryć nową kryjącą powłoką. Często do wymiany są popękane szybki, które można zastąpić nowymi albo dowolną przesłoną, np. siatką, tkaniną.

Aranżacja kuchni w duchu DIY
Autor: Green Canoe Studio Oryginalny kredens został pomalowany na biało farby. Delikatne reliefy wyeksponowano przecierkami

Kuchnia w duchu DIY: stół

Prawdziwa kuchnia powinna mieć stół. Wielki stół, przy którym mogą razem usiąść domownicy i goście. Nie trzeba go kupować w sklepie meblowym. Wystarczy przecież oprzeć kilka zbitych desek na koziołkach albo starej ramie. Funkcję jadalnianą może pełnić dowolny mebel o dużym blacie, przy którym można wygodnie usiąść. Stół kuchenny często ma szuflady, w których przetrzymuje się na przykład sztućce. Ważna jest także bielizna stołowa. Pięknie haftowana i wykrochmalona może być okazją do popisów pani domu.

Zobacz także:

Kuchnia w duchu DIY: dodatki

To one decydują o klimacie wnętrza. Są okazją do nieograniczonych popisów kolorowych fantazji albo wysublimowanych zestawień. Tu przyda się talent do robótek ręcznych, szycia, wyszywania, haftowania, malowania, barwienia.

Zobacz także:

Własnoręcznie uszyte zasłonki z resztek materiału cieszą oko i zaspokajają zmysł gospodarności. Kolorowe ściereczki na wieszaku w kuchni są ozdobą. Do wycierania naczyń można używać papierowych ręczników. Haftowane  obrusy i serwetki stołowe będą stanowić piękną bazę dla posiłków. Przez okno w kuchni będzie milej wyglądać do ogrodu, gdy ozdobi je koronkowa firanka z second handu i zawieszka ułożona z suszonych kwiatów.

Zobacz także:

Aranżacja kuchni w duchu DIY
Autor: Green Canoe Studio Fikuśny wieszak kupiony na targu został przeznaczony na ściereczki
Sonda
Jaka kuchnia jest najlepsza?
Nasi Partnerzy polecają