Plakat – superdekoracja wnętrza. Czym się kierować przy jego wyborze i jak eksponować we wnętrzu?
Plakat to dzieło sztuki, które może się stać ozdobą wnętrza. Trzeba tylko wybrać odpowiedni (jeden lub kilka) i odpowiednio go wyeksponować. Jeśli nie potrafisz, nie pchaj się na afisz – mówi przysłowie, ale PLAKAT potrafi! A więc parę słów o jego ogromnym potencjale.
Spis treści
- Co to jest plakat?
- Warto wiedzieć – polska szkoła plakatu
- Jaki plakat wybrać?
- Plakat we wnętrzu – jak go eksponować?
- Plakat jako dekoracja wnętrza. Zobacz to na zdjęciach!
Co to jest plakat?
Przyjmuje się, że pierwszy powstał na przełomie XVII i XVIII w. Wcześniej były już znane afisze, czyli drukowane teksty informacyjne lub reklamowe ze specjalnie dobraną czcionką i ozdobione ornamentami. Plakat, w odróżnieniu od afisza, jest uznawany za sztukę. Powstaje nie ze składu, lecz jest formą graficzną. To jednostronny, wielkoformatowy (co najmniej A3) druk o tematyce politycznej, społecznej, kulturalnej, a więc np.: filmowy, teatralny, operowy, cyrkowy, nawołujący kobiety do pracy na traktorach albo zawiadamiający o wystawie itp.
Warto wiedzieć – polska szkoła plakatu
Zainteresowanie polskim plakatem sięga 1948 r., kiedy Henryk Tomaszewski zdobył pięć nagród na Międzynarodowej Wystawie Plakatu Filmowego w Wiedniu. Od lat 60. mówiło się już o polskiej szkole plakatu jako o fenomenie, a grupa naszych artystów stanowiła światową czołówkę. Ich prace były określane jako inteligentne, lapidarne, niezależne itp. Miały też duży wpływ na twórczość artystów z Zachodu i stały się dla nich inspiracją.
Jaki plakat wybrać?
Wybierając plakat do wnętrza, kieruj się swoim hobby (np. kochasz film czy teatr) albo osobą autora, tematyką, okresem, w którym powstał, wreszcie – po prostu projektem, który do ciebie przemówił. Jak stworzyć kolekcję plakatów? Trzymaj się jakiegoś kryterium: a więc właśnie temat, autor, okres itp. res, w którym powstały. Ważne również, by pasowały do wnętrza zarówno merytorycznie, jak i estetycznie. Plakat zdobiący dom może być też pamiątką po wyjściu do teatru czy na koncert. Może stanowić odniesienie do ważnych dla ciebie wartości
Plakat we wnętrzu – jak go eksponować?
Plakat to duża forma, zwykle rozmiar co najmniej A3. Potrzebuje więc trochę miejsca. Aby móc go podziwiać, potrzebne jest tzw. odejście, czyli przestrzeń między obiektem a okiem patrzącego. Plakaty wieszaj pojedynczo lub dwa, trzy obok siebie. Możesz wykorzystać jeden albo całą serię. Plakaty dobrze tez wyglądają po prostu oparte o ścianę – stojące na podłodze czy blacie, np. komody.Z racji rozmiarów oprawione plakaty są ciężkie, ich zawieszanie nie jest takie proste. Jeśli nasz np. ściany z płyty gipsowo-kartonowej, skorzystaj z naszej instrukcji, by zrobić solidnie. Drugi wariant to zamiana gwoździ i wkrętów na nowoczesne kleje i taśmy montażowe: sprawdź, jak można zawiesić plakat bez dziurawienia ścian.
Plakat jako dekoracja wnętrza. Zobacz to na zdjęciach!
Autor: Wnętrza Michała
W tej aranżacji (projekt i wykonanie F. Robak, Pokojowe renowacje) główne role grają niebieska kanapa i szafirowa zasłona. Świetnie współgrają z ciepłym odcieniem drewna oraz rudościami. Klimat połowy XX wieku tworzą nie tylko meble i ekspozycja w przeszklonej szafce, ale także plakaty z epoki socrealizmu wiszące nad sofą.