Dekoracje świąteczne w stylu skandynawskim. Inspiracje i zdjęcia

2020-12-07 11:31
Szwecja naturalnie święta
Autor: Mariusz Bykowski; stylizacja: Agnieszka Malec

Lubimy styl skandynawski za prostotę i przytulność. Dekoracje świąteczne w stylu skandynawskim są zrobione z naturalnych materiałów (drewno, zieleń, kwiaty, itp.) i wyróżniają się klasyczną kolorystyką, choć od jakiegoś czasu widać pastele, szarości i neutralne barwy.

Co znajdziemy w skandynawskim świątecznym stylu? Trochę rustykalnych elementów charakterystycznych dla Skandynawii, trochę retro inspiracji, no i dużo przytulności oraz tzw. hygge – z którego znana jest Dania i Norwegia, a szwedzki odpowiednik to lagom. Co to oznacza? Że we własnym domu czujemy się dobrze i przytulnie dzięki rzeczom, które nas otaczają. Dekoracje w stylu skandynawskim są takie same – mimo elementów surowości, zawsze znajdzie się coś co je równoważy - światło świecy, ich ładny zapach, ciepły koc, czy dekoracje w postaci skrzatów.

Galeria zdjęć: dekoracje świąteczne w skandynawskim stylu

Choinka w stylu skandynawskim

Choinka to główny element dekoracyjny podczas świąt. Skandynawowie nie są zwolennikami dużej ilości ozdób choinkowych, jak również nie wybierają idealnego drzewka. Choinka w stylu skandynawskim powinna być ładnie oświetlona, a dekoracje często są przekazywane z pokolenia na pokolenie – drewniane, zrobione ze słomy czy filcowe albo ozdoby z papieru. W Szwecji i Danii popularny jest zwyczaj przystrajania choinki w małe flagi narodowe, czy świeczki na małych kandelabrach! Dekoracje na choinkach – jeśli są – to tylko tematyczne (często ze złotymi lub srebrnymi elementami).

Bożonarodzeniowy stroik - świąteczna dekoracja stołu

Dekoracje w stylu skandynawskim: świece, wianki i gwiazdy

W krajach skandynawskich dekorowane są różne miejsca w domach i to już od 1 grudnia. Znajdą się papierowe dekoracje (jak zwisające gwiazdy), małe figurki Nisse (bożki, skrzaty domowe w Danii i Norwegii, a w Szwecji zwane są Tomte), wianki z gałązek świerków i innych roślin. Skandynawskie ozdoby świąteczne mogą być od nostalgicznych czy retro do bardziej nowoczesnych w wyrazie.

Szukasz więcej inspiracji na świąteczne ozdoby. Przeczytaj też:

Dekoracje w stylu skandynawskim to także mnóstwo świec, świeczek, girland. Wszystko tworzy niesamowicie świąteczną atmosferę, z obowiązkowym śniegiem za oknem (tylko pozazdrościć!).

Skandynawski stól na święta
Autor: Mariusz Bykowski; stylizacja: Agnieszka Malec W krajach skandynawskich dekoracja stołu to bardzo ważna sprawa - nie tylko na Boże Narodzenie

Dekoracje skandynawskie: świąteczny stół

Dekorowanie stołu to w ogóle dosyć ważna część w krajach skandynawskich podczas wielu okazji, nie tylko na Boże Narodzenie. Stół świąteczny w wydaniu skandynawskim jest miejscem, gdzie z przyjemnością się siada i celebruje chwile z bliskimi. Każdy element jest tu dobrany. Porcelana, porcelana chińska czy ceramiczna zastawa stołowa jest łączona np. z kwiatami, elementami roślinnymi (gałązki świerków czy jodły, szyszki, gałązki eukaliptusa, itd.) i tekstyliami wykonani z naturalnych surowców. Stół ozdabiają także świece (np. w szklanych słojach).

Sonda
BOŻE NARODZENIE 2020 - GDZIE SPĘDZISZ?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie