Jak zrobić wieniec adwentowy: instrukcja krok po kroku. ZDJĘCIA

2021-11-29 10:39
Wieniec adwentowy
Autor: Kampania unijna Stars Unite Europe Mech, cięte poinsecje i ostrokrzew przekształcają prosty wieniec z gałązek i porostów w piękną, naturalną adwentową dekorację, która żywymi, czerwonymi odcieniami rozświetla każde pomieszczenie

Nie musicie kupować adwentowego wieńca. Z powodzeniem możecie go wykonać samodzielnie w domu. Wystarczą gałązki świerka i kilka dekoracyjnych elementów. Zobaczcie zdjęcia: instrukcja wykonania wieńca adwentowego krok po kroku.

Pomysłodawcą wieńca adwentowego jest ewangelicki pastor Johann Hinrich Wichern, który w XIX wieku prowadził w Hamburgu przytułek dla sierot. Pewnego roku wpadł na pomysł, aby wieńcem ozdobić świetlicę dla dzieci i w pierwszą niedzielę adwentu powiesił pod sufitem duże drewniane koło i zapalił na nim pierwszą świecę. Następne świece zapalano przez 24 dni, aż do Wigilii. Z czasem liczbę świec zmniejszono do 4 (każda symbolizowała jedną niedzielę adwentu), a drewniane koło zaczęto dekorować gałęziami jodły. Do Polski zwyczaj ten zawitał po pierwszej wojnie światowej.

Wieniec adwentowy: jak zrobić

Współczesne wieńce adwentowe nie są już tak duże, jak pierwowzór. Zazwyczaj mają średnicę 20–40 cm. Wieniec adwentowy jak zrobić: instrukcja. Podstawę wieńca adwentowego stanowi konstrukcja przygotowana z pędów na przykład leszczyny (muszą to być pędy giętkie) lub drucianej siatki. W podstawę wplata się gałęzie drzew lub krzewów iglastych (świerka, sosny, jodły, żywotnika, cisa, jałowca). Podstawę wieńca adwentowego można wykonać także z innych materiałów, np. z mchu, słomy, porostów, siana albo użyć gotowych podkładów (na przykład z gąbki florystycznej).

Na wieńcu adwentowym mocuje się cztery świece, które zapala się w kolejne niedziele adwentu (w pierwszym tygodniu jedną, w drugim – dwie, w trzecim – trzy, a w czwartym – wszystkie cztery). Płomień świec oznacza oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Świece w wieńcu adwentowym najczęściej umieszcza się w równych odstępach od siebie. Mogą mieć one różne barwy, kształty, mogą być nawet pachnące. Obok świec wieniec adwentowy przystraja się w różny sposób, wykorzystując do tego m.in. bombki, owoce (np. jabłka, orzechy, zarówno świeże, jak i sztuczne), szyszki, kokardy, figurki aniołków lub zwierząt, piórka, pierniki, gwiazdki.

Miejsce dla adwentowego wieńca

Wieniec adwentowy umieszcza się w mieszkaniu pod sufitem zawieszając na wstążkach albo – częściej – ustawia na widocznym miejscu, na przykład na stole czy komodzie.

POLECAMY: Dekoracje świąteczne do domu - przykłady, inspiracje, pomysły. ZDJĘCIA >>>

Możemy kupić w sklepach i kwiaciarniach gotowy wieniec adwentowy, ale ileż radości przysporzy nam wykonanie go samodzielnie. Możemy do zrobienia wieńca adwentowego użyć ulubionych elementów, możemy zrobić go w ulubionej kolorystyce.

Jeśli chcesz ozdobić nasze mieszkanie adwentowym wieńcem, a niekoniecznie podobają ci się te oferowane w sprzedaży - oto propozycja dla ciebie. Wystarczy kilka świerkowych gałązek, gotowy wieniec ze styropianu i kilka świątecznych ozdób, by wyczarować elegancką bożonarodzeniową dekorację. Zobacz, jak przygotować samodzielnie w domu prosty adwentowy wieniec. 

Jak zrobić wieniec adwentowy - potrzebne materiały

Do przygotowania adwentowego wieńca potrzebować będziemy:

 • gotowy styropianowy wianek (do kupienia w hurtowniach florystycznych)
 • suszone owoce (np. plastry pomarańczy)
 • kilka lasek cynamonu
 • kilka gwiazdek anyżu
 • ozdobne ciasteczka
 • małe złote bombki
 • 4 złote grube świece
 • kilka świeżych gałązek świerka (ewentualnie innej rośliny iglastej)
 • nożyczki
 • pistolet na klej florystyczny
 • drut florystyczny

Zobacz też: Wianek bożonarodzeniowy na drzwi. Jak go zrobić samodzielnie

Jak zrobić wieniec adwentowy - instrukcja wykonania

wieniec-adwentowy
Autor: www.thinkstockphotos.com

Takie materiały będą potrzebne do wykonania adwentowego wieńca.

wieniec-adwentowy
Autor: www.thinkstockphotos.com
wieniec-adwentowy
Autor: www.thinkstockphotos.com

Gałązki świerka potnij na mniejsze fragmenty i powiąż je drutem w niewielkie pęczki.

wieniec-adwentowy
Autor: www.thinkstockphotos.com

Pęczki świerkowych gałązek przymocuj drutem do styropianowego wieńca tak, aby nie pozostała żadna pusta przestrzeń (wieniec ma być szczelnie owinięty igliwiem).

wieniec-adwentowy
Autor: www.thinkstockphotos.com

Tak wygląda podstawa wieńca - teraz czas na jej przyozdobienie.

wieniec-adwentowy
Autor: www.thinkstockphotos.com

Świece wstaw do specjalnych uchwytów przeznaczonych do gąbki florystycznej (dobranych do średnicy świec) i umocuj je na wieńcu w równych odstępach.

wieniec-adwentowy
Autor: www.thinkstockphotos.com

Za pomocą pistoletu florystycznego przyklej pozostałe elementy dekoracji rozmieszczając je równomiernie na całej powierzchni wieńca.

wieniec-adwentowy
Autor: www.thinkstockphotos.com
wieniec-adwentowy
Autor: www.thinkstockphotos.com

Wieniec gotowy! Najlepiej położyć go na stole albo komodzie.

Bożonarodzeniowy stroik - świąteczna dekoracja stołu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE