Jak zrobić wieniec adwentowy: instrukcja krok po kroku. ZDJĘCIA

Nie musicie kupować adwentowego wieńca. Z powodzeniem możecie go wykonać samodzielnie w domu. Wystarczą gałązki świerka i kilka dekoracyjnych elementów. Zobaczcie zdjęcia: instrukcja wykonania wieńca adwentowego krok po kroku.
Pomysłodawcą wieńca adwentowego jest ewangelicki pastor Johann Hinrich Wichern, który w XIX wieku prowadził w Hamburgu przytułek dla sierot. Pewnego roku wpadł na pomysł, aby wieńcem ozdobić świetlicę dla dzieci i w pierwszą niedzielę adwentu powiesił pod sufitem duże drewniane koło i zapalił na nim pierwszą świecę. Następne świece zapalano przez 24 dni, aż do Wigilii. Z czasem liczbę świec zmniejszono do 4 (każda symbolizowała jedną niedzielę adwentu), a drewniane koło zaczęto dekorować gałęziami jodły. Do Polski zwyczaj ten zawitał po pierwszej wojnie światowej.
Wieniec adwentowy: jak zrobić
Współczesne wieńce adwentowe nie są już tak duże, jak pierwowzór. Zazwyczaj mają średnicę 20–40 cm. Wieniec adwentowy jak zrobić: instrukcja. Podstawę wieńca adwentowego stanowi konstrukcja przygotowana z pędów na przykład leszczyny (muszą to być pędy giętkie) lub drucianej siatki. W podstawę wplata się gałęzie drzew lub krzewów iglastych (świerka, sosny, jodły, żywotnika, cisa, jałowca). Podstawę wieńca adwentowego można wykonać także z innych materiałów, np. z mchu, słomy, porostów, siana albo użyć gotowych podkładów (na przykład z gąbki florystycznej).
Na wieńcu adwentowym mocuje się cztery świece, które zapala się w kolejne niedziele adwentu (w pierwszym tygodniu jedną, w drugim – dwie, w trzecim – trzy, a w czwartym – wszystkie cztery). Płomień świec oznacza oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Świece w wieńcu adwentowym najczęściej umieszcza się w równych odstępach od siebie. Mogą mieć one różne barwy, kształty, mogą być nawet pachnące. Obok świec wieniec adwentowy przystraja się w różny sposób, wykorzystując do tego m.in. bombki, owoce (np. jabłka, orzechy, zarówno świeże, jak i sztuczne), szyszki, kokardy, figurki aniołków lub zwierząt, piórka, pierniki, gwiazdki.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Miejsce dla adwentowego wieńca
Wieniec adwentowy umieszcza się w mieszkaniu pod sufitem zawieszając na wstążkach albo – częściej – ustawia na widocznym miejscu, na przykład na stole czy komodzie.
POLECAMY: Dekoracje świąteczne do domu - przykłady, inspiracje, pomysły. ZDJĘCIA >>>
Możemy kupić w sklepach i kwiaciarniach gotowy wieniec adwentowy, ale ileż radości przysporzy nam wykonanie go samodzielnie. Możemy do zrobienia wieńca adwentowego użyć ulubionych elementów, możemy zrobić go w ulubionej kolorystyce.
Jeśli chcesz ozdobić nasze mieszkanie adwentowym wieńcem, a niekoniecznie podobają ci się te oferowane w sprzedaży - oto propozycja dla ciebie. Wystarczy kilka świerkowych gałązek, gotowy wieniec ze styropianu i kilka świątecznych ozdób, by wyczarować elegancką bożonarodzeniową dekorację. Zobacz, jak przygotować samodzielnie w domu prosty adwentowy wieniec.
Jak zrobić wieniec adwentowy - potrzebne materiały
Do przygotowania adwentowego wieńca potrzebować będziemy:
- gotowy styropianowy wianek (do kupienia w hurtowniach florystycznych)
- suszone owoce (np. plastry pomarańczy)
- kilka lasek cynamonu
- kilka gwiazdek anyżu
- ozdobne ciasteczka
- małe złote bombki
- 4 złote grube świece
- kilka świeżych gałązek świerka (ewentualnie innej rośliny iglastej)
- nożyczki
- pistolet na klej florystyczny
- drut florystyczny
Zobacz też: Wianek bożonarodzeniowy na drzwi. Jak go zrobić samodzielnie
Jak zrobić wieniec adwentowy - instrukcja wykonania

Takie materiały będą potrzebne do wykonania adwentowego wieńca.


Gałązki świerka potnij na mniejsze fragmenty i powiąż je drutem w niewielkie pęczki.

Pęczki świerkowych gałązek przymocuj drutem do styropianowego wieńca tak, aby nie pozostała żadna pusta przestrzeń (wieniec ma być szczelnie owinięty igliwiem).

Tak wygląda podstawa wieńca - teraz czas na jej przyozdobienie.

Świece wstaw do specjalnych uchwytów przeznaczonych do gąbki florystycznej (dobranych do średnicy świec) i umocuj je na wieńcu w równych odstępach.

Za pomocą pistoletu florystycznego przyklej pozostałe elementy dekoracji rozmieszczając je równomiernie na całej powierzchni wieńca.


Wieniec gotowy! Najlepiej położyć go na stole albo komodzie.