Budka lęgowa dla ptaków - pamiętaj o ptakach w ogrodzie!
Budka lęgowa dla ptaków pomoże zatroszczyć się o ptaki odwiedzające nasz ogród. Warto w ogrodzie zainstalować budkę lęgową dla ptaków. Podpowiadamy, w jaki sposób dobierać budkę lęgową dla ptaków.
W ogrodzie nie powinno zabraknąć zwierząt. Warto im stworzyć takie warunki, żeby zechciały zamieszkać wśród roślin. Jesienią zaś musisz zadbać o to, żeby małe zwierzęta - głównie ptaki - miały stosunkowo łatwy dostęp do pożywienia. W tym celu musisz zaopatrzyć się w karmnik dla ptaków. Być może będziesz chciał także zapewnić schronienie ptakom - wówczas musisz zadbać o odpowiednią budkę dla ptaków.
Budka lęgowa dla ptaków na działce
Do wychowywania młodych ptaki potrzebują spokojnego miejsca, zakątków porośniętych roślinnością, wśród której mogą się skryć, a także warunków do założenia gniazda. Wiele gatunków ptaków wybierze naturalny lub formowany żywopłot (można go ciąć poza okresem lęgowym, czyli do marca i od początku września), jednak ptaki, które w warunkach naturalnych gnieżdżą się w dziuplach drzew, chętnie osiedlają się w specjalnie dla nich zbudowanych budkach lęgowych. Trzeba tylko zadbać, aby miały takie wymiary, jakie najbardziej odpowiadają gatunkowi, który chcielibyśmy gościć.
Przeczytaj też: Poidełko dla ptaków w ogrodzie - jakie wybrać, gdzie ustawić w ogrodzie i jak czyścić >>>
Żeby zapewnić ptakom bezpieczeństwo, trzeba wieszać budki lęgowe dla ptaków na wysokości 3 m, bo choć niżej chętnie zamieszkają na przykład sikorki, zagrażać im będą koty.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Aby ptaki na stałe zagościły w naszym ogrodzie warto zainstalować na drzewach budki lęgowe dla ptaków
Polecany artykuł:
Budki lęgowe dla ptaków - jaka powinna być budka lęgowa?
Najważniejsze w wyborze budki lęgowej dla ptaków są trzy elementy.
- Przede wszystkim wielkość otworu wlotowego budki lęgowej. Sikorki modre, sosnówki i czubatki mieszczą się w wejściu o średnicy 2,6-3 cm. Dla sikorek bogatek, muchołówek, kowalików, krętogłowów i wróbli otwór powinien mieć 3,2-3,5 cm, dla szpaków, pleszek, mazurków i mało wybrednych wróbli 4,5-5 cm. Kopciuszki, pliszki siwe, pleszki i muchołówki szare dobrze czują się w skrzynkach półotwartych.
- Musisz również uwzględniać głębokość budki lęgowej. Odległość od dolnej krawędzi otworu wlotowego do dna skrzynki powinna wynosić około 20 cm dla gatunków mniejszych i 25 cm dla większych.
- Nie możesz zapomnieć także o wymiarze dna budki lęgowej. Dla małych ptaków powinny wynosić 13 x 13 cm, a dla większych – 15 x 15 cm. Mazurki i wróble zajmują i duże, i małe skrzynki, a kowaliki zamurowują zbyt duży otwór i wylepiają wnętrze komory lęgowej tak, aby spełniała potrzeby piskląt.
Budka lęgowa dla ptaków powinna być od wewnątrz szorstka (nieheblowana). Można do niej przybić listewki lub patyczki, wtedy młode łatwiej wydostaną się na zewnątrz. Umieszczanie przy otworze wlotowym patyków jest błędem – ptakom nie są potrzebne, a ułatwiają drapieżnikom dostanie się do piskląt.
Ważne jest jest zapewnienie dostępu do wnętrza budki lęgowej, po opuszczeniu jej przez ptaki należy ją otworzyć i oczyścić, aby nie stała się źródłem pasożytów i infekcji.
>>Przeczytaj też: Jak stworzyć ogród przyjazny ptakom
Polecany artykuł: