Termomodernizacja domu ze stropodachem - nagroda główna w konkursie Remont Roku 2018

2019-03-07 14:32 Projekt domu: Adam Wawoczny
Konkurs RR 2018
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Generalna termomodernizacja zmieniła oblicze domu w Zabrzu, wpływając na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania oraz szkodliwego wpływu na środowisko. Zobacz termomodernizację, która zdobyła Nagrodę Główną w konkursie Remont Roku 2018!

Przed decyzją o remoncie dom wyróżniał się zielonym kolorem, który z biegiem lat utracił swój blask, stając się wyblakły i przybrudzony. Wzniesiony w 1977 roku budynek z dachem płaskim wymagał generalnego remontu nie tylko ze względu na swój wygląd. Największym problemem były rachunki za ogrzewanie oraz szybka ucieczka ciepła z pomieszczeń. Inwestorzy podjęli więc decyzję o gruntownej termomodernizacji. 

Zakres termomodernizacji

  • Docieplenie ścian zewnętrznych dodatkową warstwą styropianu - łącznie jest go teraz 13 cm, na nim siatka zatopiona w kleju i tynk silikonowy. Miejsca, gdzie jest drewno tekowe, zostały docieplone wełną mineralną.
  • Wymiana parapetów zewnętrznych, obróbek blacharskich i rynien.
  • Montaż zewnętrznych żaluzji lamelowych sterowanych przez system KNX firmy JUNG.
  • Montaż pergoli na tarasie (NOVA HUPPE) sterowanej przez system KNX firmy JUNG i połączonej ze stacją pogodową.

Dom zmienił się nie do poznania. Przykurzoną zieleń zastąpiono jasnym tynkiem, a ciekawy kształt bryły budynku podkreślono elementami z drewna tekowego. Elewacja zyskała na dynamice, nadając domowi nowoczesnego wyglądu. Szczególnie interesująco prezentuje się minimalistyczny front budynku. W kontraście do niego od strony ogrodu zachowano balkon, odnawiając balustradę balkonową, która stanowi jedyny niezmienny element wyglądu, płynnie wpisujący się jednak w jego nowy design. 

Oprócz wizualnych korzyści niezwykle ważne, choć niewidoczne na pierwszy rzut oka, są te finansowe i związane z komfortem zamieszkiwania. Dzięki termomodernizacji Inwestorzy już zauważyli znaczną oszczędność - ostatni rachunek za gaz z dwóch miesięcy zamknął się w kwocie 700 złotych, a gaz używany jest do ogrzewania domu, podgrzewania ciepłej wody i gotowania. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku o powierzchni 200m2 powierzono ogrzewaniu podłogowemu, rezygnując ze standardowych grzejników. Poprawiło to komfort cieplny i po wymianie kotła na kocioł gazowy pozwala mu na pracę na niskich parametrach. Również decyzja o zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej wpłynęła na obniżenie kosztów ogrzewania, a zainstalowanie zewnętrznych żaluzji zwiększyło wygodę użytkowania domu. 

W ramach programu PONE dofinansowanego z UM wykonano:

  • docieplenie dachu płaskiego styropapą o grubości 15 cm,
  • wymianę starego kotła gazowego atmosferycznego na nowoczesny kocioł gazowy kondensacyjny firmy UNICAL,
  • montaż fotowoltaiki z 19 panelami monokrystalicznymi o mocy ok. 5 kW.

Sprawdź też przydatne artykuły dotyczące termomodernizacji:

Z oceny Jury Konkursowego

Za co nagrodzono termomodernizację?

  • Za kompleksowe i przemyślane wykorzystanie inspiracji stworzonej przez Program Ograniczania Niskiej Emisji do poprawienia zarówno parametrów użytkowych jak i wizualnych budynku. Za pogłębioną analizę skutków podjętych działań i wprowadzenie elementów sterowania mikroklimatem z wykorzystaniem inteligentnych technologii.
  • Za umiejętne połączenie korzyści płynących z termomodernizacji budynku z uzyskaniem odświeżonego, nowoczesnego wyglądu domu. Zmiany kolorystyki i materiałów wykończeniowych podkreśliły modernistyczny rodowód budynku z płaskim dachem.
Akcja Muratora
Czyste powietrze kwadrat

Autor: redakcja

Planujesz termomodernizację domu? Weź udział w konkursie Czyste Powietrze z Muratorem i wygraj cenne nagrody, w tym remont domu!

Sponsorzy konkursu Remont Roku 2018

Sponsorzy Remont Roku 2018
Autor: materiały sponsorów

Ciekawe remonty domów i mieszkań z konkursu Remont Roku

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE