Styropian frezowany - czym się różni od gładkiego? Jak układać styropian frezowany?

2023-07-07 8:43

Styropian jest sprzedawany w postaci płyt o krawędziach prostych Iub frezowanych. Czym różnią się płyty proste i frezowane? Poza wyglądem brzegów, i co z tego wynika - wymiarami, niczym - pozostałe parametry, zwłaszcza współczynnik przewodzenia ciepła λ, tego materiału termoizolacyjnego są takie same. Jak wygląda styropian frezowany? Kiedy wybrać styropian frezowany? Jak się układa styropian frezowany?

Styropian frezowany
Autor: Getty Images Styropian frezowany pozwala wyeliminować mostki termiczne w warstwie ocieplenia

Spis treści

  1. Jak wygląda styropian frezowany?
  2. Gdzie się stosuje styropian frezowany?
  3. Kiedy wybrać styropian frezowany?
  4. Jak się układa styropian frezowany?
  5. Jak kupować styropian frezowany?

Jak wygląda styropian frezowany?

W przypadku styropianu frezowanego brzegi płyt z każdej strony są podcięte na głębokość 1,5-2 cm. W ten sposób powstaje tak zwany frez, który umożliwia układanie płyt na zakładkę. Wygląda to tak, że wystający fragment jednej płyty nasuwa się na podciętą część drugiej. Dzięki temu powstaje szczelna warstwa termoizolacyjna. Prawidłowo ułożone frezowane płyty styropianu uniemożliwiają powstanie mostków termicznych na ich stykach.

Gdzie się stosuje styropian frezowany?

Płyty styropianu frezowanego mogą być wykorzystane do ocieplenia różnych elementów konstrukcji domu. Przede wszystkim są stosowane na elewacjach, ale także jako termoizolacja podłogi na gruncie, stropów lub fundamentów, zarówno w postaci tradycyjnej, jak i płyty.

Kiedy wybrać styropian frezowany?

Wykorzystanie płyt frezowanych zaleca się, gdy warstwa ocieplenia nie jest bardzo gruba. Mówi się zwłaszcza o grubości płyt do 12-15 cm. Zastosowanie płyt układanych na zakładkę eliminuje mostki termiczne, więc takie ocieplenie będzie skuteczniejsze. Specjaliści z branży zwracają uwagę, że przy grubszej warstwie ocieplenia wykonanego ze styropianu ryzyko powstania mostków termicznych na stykach płyt jest znikome. Przeglądając ofertę styropianu, widać, że nie każdy producent oferuje płyty frezowane. Ich wybór jest większy w przypadku mniejszych grubości, choć znajdziemy także płyty 20-centymetrowe z frezem.

Jak się układa styropian frezowany?

Styropian frezowany jest bardziej wymagający podczas układania. Żeby stworzyć prawidłową warstwę ocieplenia, zwłaszcza będącą równym i gładkim podłożem pod tynk cienkowarstwowy (takie jest najczęstsze wykończenie elewacji) warstwa muru musi być również wyrównana. To pozwoli dokładnie dosunąć do siebie frezowane części płyt. Wtedy ich powierzchnia licowa utworzy równą płaszczyznę.

Jak kupować styropian frezowany?

O tym jak kupować styropian już pisaliśmy. Czy styropian frezowany kupuje się inaczej? Ze względu na podcięcie płyty frezowane są nieco mniejsze od tych o gładkich krawędziach. Ich wymiar to 98-98,5 x 48-48,5 cm. Przeliczając metry kwadratowe ocieplenia na liczbę paczek do kupienia, trzeba pamiętać, że w tym wypadku opakowanie nie zawiera 0,3 m3, tylko mniej więcej 0,28 m3, więc paczek będzie więcej, co może być decydujące przy transporcie. Pamiętajcie, że zanim wybierzemy do sklepu czy hurtowni można obliczyć, ile paczek styropianu trzeba kupić do ocieplenia budynku. Wybór styropianu frezowanego wiąże się także z większymi kosztami termoizolacji, ponieważ jest on o 5-10 zł/m3 droższy od tego o prostych krawędziach. Jeśli zdecydujemy się na styropian frezowany, musimy zdawać sobie sprawę, że podczas jego układania powstaje sporo odpadów będących konsekwencją docinania płyt. Dlatego zaleca się kupienie 5% materiału więcej.

Kiedy już ocieplimy elewację, przyjdzie czas na jej wykończenie. Może zainspirują Cię, wybrane przez nas, najładniejsze elewacje domów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie