Szczelinomierz - do czego służy i jaki wybrać?

2020-10-30 13:20
Szczelinomierz listkowy
Autor: Gettyimages Szczelinomierz listkowy - im większa liczba listków, tym bardziej precyzyjny pomiar

Wybieramy szczelinomierz do zaworów i budowlany. Sprawdź, do czego służy szczelinomierz, jakie ma zastosowania w domowym warsztacie.

Szczelinomierz służy do precyzyjnego pomiaru wielkości szczeliny lub luzu pomiędzy współpracującymi powierzchniami. Narzędzie to powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego domowego warsztatu.

Szczelinomierz - zasada działania

Szczelinomierz to przyrząd, pozwalający w prosty sposób zmierzyć odległość pomiędzy dwoma, umieszczonymi blisko siebie elementami (np. maszyny). Dzięki niemu mechanik – amator może przeprowadzić pomiar luzów łożysk czy luzów zaworowych silnika, a działkowiec samodzielnie sprawdzi i wyreguluje przerwę na elektrodach świecy zapłonowej od kosiarki lub pilarki spalinowej.

Szczelinomierz płytkowy

Najczęściej spotykany szczelinomierz płytkowy składa się z zestawu (kilku lub kilkunastu) kalibrowanych blaszek o różnej grubości, zwanych też listkami. Blaszki te są zamontowane na ruchomej stalowej osi i chowają się we wspólnej obudowie - całość przypomina scyzoryk. Zakres pomiaru może wynosić od 0,03 mm do 2 mm.

Aby dokonać pomiaru, należy wysunąć jedną z blaszek i spróbować umieścić ją w mierzonej szczelinie. Gdy wybranego listka nie daje się wsunąć lub gdy blaszka wchodzi luźno, należy wybrać kolejną. Robimy tak do momentu, aż uda się wcisnąć listek bez żadnych luzów. Wtedy jego grubość odpowiadać będzie szerokości mierzonej szczeliny.  

Na każdym listku wybita jest jego grubość (przyrząd może być wyskalowany w milimetrach lub calach). Wynik można odczytać podczas pomiaru lub po zakończonej czynności. Większość szczelinomierzy ma naniesioną tylko jedną wartość – albo metryczną, albo anglosaską. Im większa jest liczba listków, tym pomiar będzie bardziej precyzyjny (najtańsze szczelinomierze mają kilkanaście płytek, te najlepsze składają się z ponad 30 listków). Istotna jest również długość blaszek – im dłuższe listki, tym łatwiej dotrzeć do trudniej dostępnych miejsc. Krótsze z kolei blaszki będą odporniejsze na odkształcenia. Najczęściej spotykane długości blaszek to 100 i 200 mm. Listki mogą być płaskie lub fabrycznie wygięte.

Jest kilka ważnych elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru dobrego szczelinomierza płytkowego. Istotny jest materiał, z jakiego jest zrobiony przyrząd, najlepszy będzie szczelinomierz wykonany ze sprężystej, wysokogatunkowej stali szlachetnej. Alternatywą mogą być wytrzymałe szczelinomierze mosiężne, odporne na rozszerzanie w kontakcie z elementami o wysokiej temperaturze.

Przeczytaj też:

Jakie narzędzia warto mieć w garażu? Kompletujemy wyposażenie >>>

Szczelinomierza płytkowego najczęściej używamy podczas regulacji luzów zaworowych silnika spalinowego. Przydaje się on także do pomiaru przerwy na elektrodach świecy zapłonowej oraz do pomiaru luzów między różnymi współpracującymi powierzchniami maszyn.

Szczelinomierz płytkowy cena

Szczelinomierz płytkowy to przyrząd o prostej budowie i mało skomplikowany w obsłudze, dlatego ceny tych narzędzi nie są wysokie. Najprostsze szczelinomierze amatorskie może kupić już za około 10 zł, profesjonalne kalibrowane modele szczelinomierzy płytkowych (do bardzo precyzyjnych pomiarów) kosztują nawet kilkaset złotych.

Szczelinomierz klinowy

Oprócz szczelinomierzy płytkowych, spotykamy także jednoczęściowe szczelinomierze klinowe (kliny pomiarowe). Jak wskazuje nazwa, narzędzie to ma kształt wydłużonego klina z dodatkową rączką. Na powierzchni klina wydrukowana jest skala pomiarowa (podziałka) o dokładności 0,1 mm. Szczelinomierz klinowy jest nazywany również budowlanym. Wykonany jest zwykle z trwałego, odpornego na korozję stopu aluminium lub ze stali szlachetnej. Przyrząd taki pozwala mierzyć szczeliny o szerokości do 30 mm.

Klin pomiarowy jest narzędziem przeznaczonym głównie dla inżynierów budowlańców, konstruktorów i geodetów. Budowniczym - amatorom może się przydać przy różnego rodzaju pracach remontowych.

Przeczytaj też:

Ile kosztuje remont domu? Harmonogram prac i koszty >>>

Korzystając ze szczelinomierza klinowego, do pomiaru szczeliny potrzebna jest większa przestrzeń wokół mierzonych powierzchni, dlatego nie nadaje się on do pomiarów precyzyjnych, do których niezbędny jest szczelinomierz listkowy.

Szczelinomierze klinowe dostępne są również w postaci płaskiej, rozszerzającej się blaszki z podziałką. Dzięki takiemu przyrządowi oprócz pomiaru szczelin, można mierzyć średnice wewnętrzne niewielkich otworów. Tego typu szczelinomierze mogą być dodatkowo wyposażone w linijkę.

Szczelinomierz klinowy cena

Kupując szczelinomierz w komplecie dostaniemy futerał ochronny. Ceny szczelinomierzy klinowych mogą wynosić od około 20 zł za wersję amatorską do 300 zł za wzorcowany szczelinomierz profesjonalny.

Elektronarzędzia w domowym warsztacie

Kochasz samochody AMG? Ciekawe, ile wiesz o ich historii!

Pytanie 1 z 10
W którym roku powstała firma AMG?
AMG
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE